Yaşam savunucusu, demokrat haber portalı...

Ana Sayfa Politika Güncel Ekonomi Sağlık Ara/Bul Bize Yazın Son Dakika
Dış Haber Magazin Medya Teknoloji Spor Kültür Sanat Linkler Günün Haberleri
 

No Tarih Yazar Haber Tipi Başlık Spot

1 2016-09-22 Ulus Irkad politika Kıbrıs sorunu... (39) / Ulus Irkad

2 2016-09-06 Ragıp Zarakolu politika “İtham Ediyorum!” (*) / Ragıp Zarakolu

3 2016-09-06 Ulus Irkad politika Kıbrıs sorunu... (38) / Ulus Irkad

4 2016-08-17 güncel OHAL kararnamesi: Genelkurmay Başkanı'nı CB atayacak, 38 bin mahkum serbest [Sesonline] ANKARA- TSK'daki cunta yapılanması tarafından düzenlenen darbe girişiminin ardından Bakanlar Kurulu'nca 81 ilde ilan edilen olağanüstü hâl (OHAL) uygulamasının dördüncü ve beşinci kanun hükmündeki kararnameleri (KHK) Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. 670 sayılı KHK kapsamında, 2010 yılındaki KPSS'yi 'hukuksuz' kazananların sınavının iptal edilmesi hükme bağlandı. 671 sayılı KHK ile ise, Genelkurmay Başkanı'nı atama yetkisinin Cumhurbaşkanlığı'na verilmesi hüküm altına alındı, "Genelkurmay Başkanı kuvvet komutanları arasından seçilir" şartı kaldırıldı. 671 sayılı KHK ile ayrıca, denetimli serbestlik uygulamasında düzenleme yapıldı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, denetimli serbestlik kapsamında kapalı ve açık ceza infaz kurumlarından yaklaşık 38 bin kişinin tahliye olacağını açıkladı. Tahliye olacaklararasında Alaattin Çakıcı da bulunuyor... Kararnamelerle birlikte Emniyet Genel Müdürlüğü, TSK ve kamuda Gülen cemaati ile bağlantılı olduğu ileri sürülen 2 bin 692 personelin görevine son verildi.

5 2016-08-17 Ragıp Zarakolu politika Osmanlı'dan günümüze bitmeyen darbeler... (1) / Ragıp Zarakolu

6 2016-08-17 Ulus Irkad politika Kıbrıs sorunu... (37) / Ulus Irkad

7 2016-08-17 Hülya Yalçın güncel Artçı darbeler...

8 2016-08-09 Ulus Irkad politika Kıbrıs sorunu... (36) / Ulus Irkad

9 2016-07-24 secmeler Selahattin Demirtaş: 'Batı jetlerin sesini yeni duydu' [Sesonline] Sahnenin hemen arkasında bir pankartta “15 Temmuz 2016 darbecilerin darbecilere karşı darbe girişimidir” yazıyordu. HDP'nin dün (İstanbul) Gazi Mahallesi'nde düzenlediği miting “Darbelere Hayır, Demokrasi Hemen” sloganıyla duyrulmuştu zaten. Gazi Şehir Parkı'nda kime dokunsanız bin ah işitiyordunuz dün. Bir grup Siirtli kadının yanına oturdum. Elinde “Darbelere hayır barış hemen şimdi” yazan on yaşlarındaki Sema'ya “Darbe ne?” diye sordum, “Darbe askerdir, kötü bir şeydir” dedi. Bir kadın çıkıştı: “O darbeci askerler sivilleri öldürmüş, üç gün önce de Kürt sivilleri öldürüyordu. Kürt siville, Türk sivil eşit değil midir?” Diğeri verdi cevabını “Türkle Kürdün eşit olduğu nerede görülmüş?” Bir Müslüman olarak camilerin böyle kullanılmasına da itirazları vardı. [Pınar Öğünç]

10 2016-07-24 Ulus Irkad politika Kıbrıs sorunu... (35) / Ulus Irkad

11 2016-07-20 güncel 50 bin kişi atıldı: 15 Temmuz darbe girişimi sonrası kamuda büyük operasyon [Sesonline] ANKARA- Türkiye'de 15 Temmuz 2016 akşamı Türk Silahlı Kuvvetleri içinde oluşan bir cunta tarafından gerçekleştirilmek istenen darbe girişiminde 240 kişi hayatını kaybetti. Kanlı darbe girişiminde bin 491 kişi yaralandı. Darbeci askerlerden 24'ü öldürülürken, 50 darbeci asker de yaralandı. Genel anlamıyla halkın büyükçoğunluğunca tepkiyle karşılanan, destek bulamayan darbe girişimi, sokakları kan gölüne çeviren girişim sonrasında Türkiye genelinde büyük operasyonlar başladı. 20 Temmuz 2016 itibariyle düzenlenen operasyonlarda açığa alınan, uzaklaştırılan ve tutuklananların sayıları şöyle:

12 2016-07-11 güncel 21 Yargıtay üyesi tasfiye yasasına karşı ortak açıklama yaptı [Sesonline] ANKARA- Evrensel hukuk ölçütlerinin çok uzağında olan Türkiye'deki yargı ve hukuk sistemi, yapılan baskıcı uygulamalar ve çıkarılan tasfiye yasası ile tümüyle ortadan kaldırılıyor. Danıştay ve Yargıtay üyelerinin görevine son veren yasa onay için Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın önünde beklerken, 21 Yargıtay üyesi yüksek mahkeme önünde toplanarak yasaya karşı açıklama yaptı. Cübbelerini giyen Yargıtay üyelerinin ortak açıklamasında, düzenlemenin geri çekilmesi ve yok hükmüne kabul edilmesi gerektiği istendi.

13 2016-07-11 Ragıp Zarakolu politika Avrupa Parlamentosunda SEYFO anması...

14 2016-07-11 Ulus Irkad politika Kıbrıs sorunu... (34) / Ulus Irkad

15 2016-06-29 Ragıp Zarakolu güncel Stockholm'den Şebnem K. Fincancı geçti...

16 2016-06-29 Ulus Irkad politika Kıbrıs sorunu... (33) / Ulus Irkad

17 2016-06-29 güncel Türkiye'nin kalbine IŞİD saldırısı: 41 ölü, 239 yaralı... [Sesonline] İstanbul Atatürk Havalimanı'nda üç canlı bomba saldırısı: 41 ölü, 239 yaralı... Atatürk Havalimanı'nda dış hatlar terminalinin girişinde art arda patlama meydana geldi. İstanbul Valiliği'nin son açıklamasına göre saldırıda 41 kişi yaşamını yitirdi. ABD Dışişleri Bakanlığı, Amerikan yurttaşlarının Türkiye’ye seyahat konusunda daha önce yayımladığı uyarıyı yineleyerek, 16 kent ismi verip, "dikkatli olun" çağrısının ardından Atatürk Havalimanı'nda patlama meydana gelmesi akıllara güvenlik açığı sorusunu getirdi.

18 2016-06-22 medya Özgür Gündem'le 1 günlük dayanışmaya tutuklama ve 14 yıl hapis istemi... [Sesonline] İSTANBUL- Özgür Gündem'in başlattığı ‘Nöbetçi Eş Genel Yayın Yönetmenliği’ kampanyasına destek veren isimlere 2 yıldan 14 yıla kadar hapis cezası istendi. Özgür Gündem gazetesi tarafından başlatılan Nöbetçi Yayın Yönetmenliği kampanyasına katıldığı gerekçesiyle hakkında soruşturma açılan ve ‘terör propagandası’ yaptığı iddiasıyla tutuklanan Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TiHV) Başkanı Prof. Şebnem Korur Fincancı, Erol Önderoğlu, Emine Beyza Üstün, Ahmet Aziz Nesin ve İnan Kızılkaya hakkında 2 yıldan 14 yıla kadar hapis cezası istendi.

19 2016-06-22 Ulus Irkad politika Kıbrıs sorunu... (32) / Ulus Irkad

20 2016-06-13 güncel 'Politikaların ne kadarını AKP, ne kadarını Ergenekon belirliyor...' [Sesonline] Türkiye’nin Kürt politikasını ne kadar AKP iktidarı belirliyor, ne kadarını Ergenekon belirliyor artık tam belli değil. Tarif edilemeyen, hukukta karşılığı bulunmayan, herkese karşı kullanabileceğin “suçlar” icat ettiğinde, bu icat çok işine yarayabilir ama küçük bir sakıncası vardır. Kendi diktiğin torbanın içine seni de koyabilirler. Biliyorsunuz bu AKP iktidarı hiçbir muhalif sese tahammül edemiyor medyada, herkes sadece AKP’yi ve Erdoğan’ı övsün istiyor. Onun dışında kalan her medya organını da kapatıyor. Şimdi hedeflerinde Can Erzincan TV var. [Ahmet Altan yazdı: "Ayıyla dans..."

21 2016-06-13 Ragıp Zarakolu politika Yunanistan ve Türkiye'de ırkçılık ve antisemitizm...

22 2016-06-13 Ulus Irkad politika Kıbrıs sorunu... (31) / Ulus Irkad

23 2016-06-08 güncel İHD'den Alman Konsolosluğu'na 'soykırım' kararıyla ilgili dayanışma mektubu [Sesonline] İSTANBUL- İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyon bugün Alman Başkonsolosu'na bir mektup göndererek; "Alman Parlamentosu’nda Ermeni Soykırımı’nı tanıyan kararın geçmesinin ardından, Türkiye’de gerek resmi makamların, gerekse medya ve toplumun milliyetçi unsurlarının Almanya ve Alman halkına yönelik en uç noktalardaki ırkçı sözlü ve yazılı saldırıları nedeniyle derin bir utanç içinde olduklarını ve bunları en ağır şekilde kınadıklarını" ifade etti. Önceki gün Alman Parlamentosu aldığı kararda; "Federal Meclis, Osmanlı İmparatorluğu’nun askeri baş müttefiki olan Alman İmparatorluğu’nun Ermenilerin organize bir şekilde tehcir ve yok edilişine ilişkin Alman diplomatlar ve misyonerler aracılığıyla da gelen açık bilgilere karşın insanlığa karşı bu cürmü durdurmaya çalışmayarak oynadığı yüz kızartıcı rolden ötürü elem içindedir" denmişti. Onaylanan kararda "Bütün partilerin konuşmacıları 24 Nisan 2015’te, yüzüncü yıl anmasında, Almanya Federal Meclisi’ndeki tartışmalar sırasında ve özellikle de bu tartışmadan bir akşam önce Cumhurbaşkanı bizzat, Ermenilere yönelik soykırımı lanetlemiş, kurbanları anmış ve barışma çağrısında bulunmuştur. Alman İmparatorluğu’nun da bu olaylarda suç ortaklığı vardır" ifadelerine yer verilmişti. Karar Türkiye'de Saray ve hükümet çevreleri başta olmak üzere, inkar" politikasıyla koşullandırılmış kamuoyunda tepkilere neden olmuştu. İHD'nin Alman Konsolosluğuna teslim ettiği, Türkiye'nin "suçu anaylayan" tavrını ve Alman halkına karşı geliştirilen nefreti kınayan ifadelerin yer aldığı mektup şöyle:............

24 2016-06-06 Hülya Yalçın güncel Şimdi reklamlar... / Hülya Yalçın

25 2016-06-06 Ulus Irkad politika Kıbrıs sorunu... (30) / Ulus Irkad

26 2016-06-01 secmeler Ahmet Altan: 'Mesele siyasetten çıktı, akılla deliliğin çatışmasına döndü' [Sesonline] "Epeydir cumhurbaşkanının üniversite diploması olup olmadığı tartışılıyor… Diploması yoksa cumhurbaşkanı olamaz biliyorsunuz… Böyle bir tartışmada ne yapılır? Çıkarılır diploma gösterilir. Türkiye’de ne yapılıyor? Cumhurbaşkanının mezun olduğu söylenen üniversitenin “diploma arşivine” erişim “mahkeme kararıyla” yasaklanıyor. Siz hiç diploma arşivine “erişimin” mahkeme kararıyla yasaklandığı bir ülke duydunuz mu? Aklını kaybetmemiş bir toplumda bu olabilir mi?" "Bir adam “fiilen başkanlığını” ilan edip sarayında kimsenin bilmediği kadar paralar harcayarak yaşayacak, bir hanedan oluşturma hayalleri kuracak diye Türkiye aklını kaybediyor. Toplumlar bazen böyle akıllarını kaybederler. Almanya gibi Goethe’yi, Beethoven’ı yetiştirmiş bir bir ülke bile daha yakın zamanda aklını kaybedip bir meczubun peşinden giderek tarihin en büyük felaketlerinden birine yol açmış, kendisi de perişan olmuştu. Türkiye, aynı çıldırma yolundan yürüyor. Yaşadıklarımızın mantıkla açıklanacak hali kalmadı..."

27 2016-05-30 Ulus Irkad politika Kıbrıs sorunu... (29) / Ulus Irkad

28 2016-05-26 güncel Vicdanlar köreldi, Türkiye sessiz, maden işçileri ölümüne direnişte... [Sesonline] ZONGULDAK- Zonguldak’ta “FETÖ/PDY” operasyonları kapsamında el konularak kayyım atanan bir şirkette çalışan maden işçilerinin, biriken maaşlarını alabilmek için başlattığı ocaktan çıkmama ve açlık grevi eylemi 7. gününe girdi. İşçiler son derece tehlikeli ortamda, ölümle burun buruna eylemlerine devam ederken, ailelerinin de endişeli bekleyişi sürüyor. Emniyet güçleri ocak civarına kimseyi yaklaştırmazken, aileler dâhil herkes, ocaktan sağlıklı bilgi almakta zorlanıyor. Şu ana kadar 18 işçi çeşitli şekillerde rahatsızlanarak ocaktan çıkmak zorunda kaldı. Eyleme halen 65 işçinin devam ettiği öğrenildi.

29 2016-05-26 Arif Ali Cangı politika Darbe, dokunulmazlıkları da bir çırpıda kaldırıverdi...

30 2016-05-26 Ragıp Zarakolu politika Akademisyen kırımı (3): Üniversitenin üzerinden ordu geçti... / R. Zarakolu

31 2016-05-25 güncel Artık, MİT'in taşıyacağı silah, araç ve cihazların kaydı tutulmayacak... [Sesonline] ANKARA- Türk Silahlı Kuvvetleri, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün taşınır mallarının kayıt altına alınması, yönetimine ve iç denetimine ilişkin usul ve esasları belirleyen yönetmelikte düzenlemeye gidildi. Resmi Gazete’de dün yayımlanan yönetmelikle birlikte MİT’e görev alanında kullanılmak üzere satın alacağı cihaz, silah ve taşıt gibi taşınır malları ‘kayıt altına almama’ ayrıcalığı verildi.

32 2016-05-25 politika Yurttaşlardan CHP'li vekillere çağrı: 'Meclisin feshine gidişi durdurun!' [Sesonline] Aralarında akademisyen, sanatçı, gazeteci ve yazarların bulunduğu 87 yurttaş, gerçekleşen darbe ile vekillerin dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin anayasa değişikliğinin iptali için Anayasa Mahkemesi (AYM)’ne başvuru çağrısı yaptı. HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel, “Vicdanlı CHP’liler olduğunu biliyoruz, onların yeri CHP değil” şeklinde konuşarak AYM başvurusu için CHP'li vekillerden destek talep etmişti. Buna karşılık CHP Grup Başkanvekili Engin Altay’ın cevabı; “CHP’liler parti disiplinine sahiptir, imza atan vekilin CHP’de yeri olmaz. Partiyle yollarını ayırmış demektir” şeklinde olmuştu. Bu gelişmeler üzerine, "Anayasa değişikliği teklifi, “Hayır” oyu kullanan milletvekillerinin tüm çabalarına karşın TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. Bu konuda CHP grubunun ağırlıklı olarak aldığı tutum sonucu değiştirmeye yetmemiş, ancak demokrasi mücadelesi ve siyasal alanın savunulması adına moral vermiştir" şeklinde bir değerlendirme yapan yurttaşlar, su çağrıyı yaptı: "Seçim öncesi verdiğiniz sözlerin, ettiğiniz yeminlerin ve demokrasi mücadelesinin gereği olarak bir adım öne çıkmanızı talep ediyoruz. CHP Milletvekilleri olarak AYM başvurusunda öncülük yapmanız veya bu konuda atılacak olan adımlara aktif destek vermeniz gerektiği düşüncesindeyiz. Bütün damarları tıkanmak üzere olan toplumun nefes alması birlikte yürütülecek bu özgürlükçü adımlar ile mümkün olacaktır..." Aralarında, Gençay Gürsoy, Orhan Alkaya, Gazi Çağlar, Oya Baydar, Levent Gültekin, Semra Somersan, Melek Göregenli, Yalçın Ergündoğan, Arif Ali Cangı, Ayşegül Devecioğlu, Nesrin Nas, Ercan İpekçi, Tahsin Yeşildere, Erol Önderoğlu gibi isimlerin de yer aldığı 87 kişinin yaptığı açıklama ve çağrı şöyle:......

33 2016-05-23 kultursanat Altın Palmiye ödülü 'işçi sınıfı sineması'nın yönetmeni Ken Loach'ın oldu [Sesonline] Fransa'da düzenlenen 69. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülü sahibini buldu. 21 filmin yarıştığı ödülün sahibi uzun süren maratonun ardından belirlendi. Ödülü İngiliz yönetmen Ken Loach tarafından çekilen ‘I, Daniel Blake’ filmi kazandı. Bu ödül, ‘işçi sınıfı sinemasının yönetmeni’ olarak adlandırılan İngiliz yönetmen Loach'un ikinci Altın Palmiyesi oldu. Film, İngiltere'deki sosyal yardım sistemini, eşini kaybetmiş orta yaşlı bir marangozun kalp krizi geçirmesiyle birlikte mercek altına alıyor... Loach ödül konuşmasında; 'Umut mesajı vermek zorundayız, başka bir dünyanın mümkün olduğunu söylemek zorundayız' dedi.

34 2016-05-23 Ragıp Zarakolu politika Akademisyen kırımı (2): 'Akademisid'; TC’nin kötü alışkanlığı / R. Zarakolu

35 2016-05-23 Ulus Irkad politika Kıbrıs sorunu... (28) / Ulus Irkad

36 2016-05-20 politika CHP'nin ulusalcı kanadının katkısıyla Meclis'te Kürt muhaliflere tasfiye... [Sesonline] ANKARA- 'Saray'ın tasfiye planında CHP'nin takip ettiği, çekingen, ilkesiz, konjonktürel politikası belirleyici oldu... 7 Haziran 2015 Milletvekili Genel Seçimleri sonuçlarının alınması ile başlayan 'Saray darbesi'nin aşamalarından biri olan ve özünde "TBMM'yi ortadan kaldırmaya" dönük "dokunulmazlıkların kaldırılması" hamlesi CHP içindeki 'ulusalcı' kesimin Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nu da hedefine alan "operasyonel katkısı" sayesinde; 376 oy ile kabul edildi. Görünür hedefinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekillerinin bulunduğu dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin anayasa değişikliği teklifin tamamı için yapılan oylamada 376 evet, 140 hayır oyu verildi. 5 milletvekili çekimser oy verirken, boş oy sayısı 7, geçersiz oy sayısı 3 oldu. 2. madde 374 evet, 136 hayır, 4 çekimser, 11 boş, 1 geçersiz oyla kabul edildi. 1. madde oylamasında da 373 evet, 138 ret, 3 geçersiz, 8 çekimser, 9 boş oy çıkmıştı. Böylece dokunulmazlıkların kaldırılmasında referandum sınırı olan 367 aşılmış oldu. // Sosyal medyadan değerlendirme: "AKP-CHP-MHP koalisyonuyla 1994'e yolculuk!" [» 'Serveti ağır, profili düşük, bıyıklı kişi' AKP'nin başına tayin edildi]

37 2016-05-20 politika 'Serveti ağır, profili düşük, bıyıklı kişi' AKP'nin başına tayin edildi [Sesonline] ANKARA- 7 Haziran 2015 Milletvekili Genel Seçimleri sonuçlarının alınması ile başlayan 'Saray darbesi'nin "TBMM'yi ortadan kaldırmaya" dönük "dokunulmazlık" hamlesini Meclis'te görüşülürken, darbe süreci uygulamalarından biri daha yürürlüğe girdi. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun görevden (Anayasal suç işlenerek) alınması sürecinde kritik rol oynayan ve Erdoğan'ın verdiği tasfiye kararının uygulayıcısı olduğu belirtilen Binali Yıldırım; AKP'nin başına Genel Başkan tayin edildi. Tayini şekli olarak yürürlüğe sokacak AKP Kongresi ise 22 Mayıs 2016 Pazar günü toplanarak tayini onaylayacak. Başbakan Davutoğlu’nun katılmadığı törenle genel başkanlığını ilan eden Binali Yıldırım’ın ilk mesajı ‘Cumhurbaşkanı'na bağlılık' oldu. Yıldırım, 2001 yılında kurulan AKP'nin de kurucu isimleri arasında yer aldı. 2002 yılından sonra Ulaştırma Bakanlığı görevine getirildi, Türkiye'de en uzun süreli Ulaştırma Bakanlığı yapan isim oldu. Yıldırım'ın görev süresi boyunca üzeri örtülen birçok yolsuzluk iddiası gündeme geldi. Birçok devlet kurumu özelleştirme adı altında peşkeş çekildi. Yıldırım ailesinin, 17 şirketi, 28 gemisi ve 2 süperyatı olduğu iddia ediliyor ancak gerçek gemi sayısının kaç olduğu bilinmiyor. 17/25 Aralık soruşturma dosyalarında Yıldırım'ın adı "Erdoğan medyası yaratılması" için mali kaynak toplama havuzunun başındaki isim olarak geçiyor.

38 2016-05-20 Ragıp Zarakolu politika Akademisyen kırımı (1): Profesörleri de vururlar... / Ragıp Zarakolu

39 2016-05-17 politika Demirtaş: 'İlerde, Erdoğan gelmiş geçmiş en despot liderdi diyecekler...' [Sesonline] ANKARA- 7 Haziran 2015 Milletvekili Genel Seçimleri sonuçlarının alınması ile başlayan 'Saray darbesi'nin "TBMM'yi ortadan kaldırmaya" dönük "dokunulmazlık" hamlesinin kritik gününde Partisinin Meclis'teki grup toplantısında konuşan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş şunları dile getirdi: "Darbe sürecini durdurduğumuz için dokunulmazlıklarımız tartışılmaya başlandı. Bizden biat beklediler. Buna ulaşamayacaklarını anladıkları anda masayı devirdiler. Hiç öyle siyasi analiz yapmaya gerek yok. Derin tahlillere, komplo teorilerine gerek yok. Türkiye’de tek bir cesur gazeteci 'Masayı neden devirdiniz?' diye sormayacak mı bu adama. Biz sorduk, darbeyi durdurmak için sorduk. Bugün dokunulmazlıkların tartışılmaya başlanmasının temel nedeni budur. Doğru soruyu cesurca sorduk. Darbe sürecini durduran yegane güç biz olduk. HDP oldu. 7 Haziran’da ve 1 Kasım’da ve sonrasında. Erdoğan’ın yıllardır hazırlığını yaptığı, Saray’ını bile inşa ederek yeni bir saltanat rejimine hazırlandığı sürece biz dik durduk. Dokunulmazlık mevzusu HDP milletvekilleri olarak kişisel sorunumuz değil. Halka yapılan bir darbenin parçası olarak işletilmesi isteniyor." Demirtaş, R. T. Erdoğan hakkında yaptığı değerlendirmede ise; şu nitelemelere yer verdi: "Bu zat bir entelektüel, bir düşünür değil. Olmayabilir fakat ideolojik olarak davası olan bir adam da değil. Devrimci değil, reform yapmaya çalışan bir öncü değil. Bunların hiçbiri yok. Uzmanlık alanı rant üretmek ve rant dağıtmak. Çevresinde bir yalaka tayfası oluşturmayı başarmış orta sınıf bir kasaba politikacısıdır. Kapasitesi bu kadardır. Hakaret etmek için söylemiyorum. Fakat acı olan tablo şudur. Bu adam Türkiye’nin gelecek 100 yılını belirlemeye çalışıyor..." [» BM: 'Kanıtlar elimizde, 100'den fazla kişi Cizre'de canlı canlı yakıldı...'] [» BM bastırıyor: 'Hak ihlalleri, sivil ölümleri, Türkiye'de neler oluyor?..']

40 2016-05-17 Ulus Irkad politika Kıbrıs sorunu... (27) / Ulus Irkad

41 2016-05-16 güncel 'GDO'lu pirinç haberi bile hükümete darbe sayılan Baransu'ya özgürlük' [Sesonline] Aralarında, Ahmet Altan, Baskın Oran, Celal Başlangıç, Ercan İpekçi, Hasan Cemal, Koray Düzgören, Murat belge, Perihan Mağden, Recep Maraşlı, Şahin Alpay, Yalçın Ergündoğan, Yasemin Çongar, Yavuz Baydar, Ceyda Karan, Cengiz Çandar gibi isimlerin yer aldığı gazeteci, yazar, sanatçı ve akademisyenlerden oluşan bir yurttaşlar topluluğu, tutuklu yargılanan gazeteci Mehmet Baransu'nun özgürlüğüne kavuşturulması için Anayasa Mahkemesi'ne bir çağrı yaparak; "Mehmet Baransu için adil yargılama ve eşitlik ilkesi gözetilsin" dedi. Mehmet Baransu'nun "...'GDO' lu Pirinçler Davası' haberinden bile ağırlaştırılmış müebbetle "Darbeye teşebbüsten" yargılandığına dikkat çekilen açıklamada; GDO'lu pirinçten 'darbe' iddiası sanki bir şaka, hatta tam bir Kafkaesk durum: 'Yapılan bu haber dünya basınında yer alacak ve hükümet tüm bu yazılıp çizilenden rahatsızlık duyup istifa edecek ve devletimiz hükümetsiz bırakılarak dolaylı yoldan darbe gerçekleşmiş olacak…' Eski Türk filmlerinde bile böyle senaryoya rastlanmamıştır" denildi. Anayas Mahkemesi'ne çağrı yapan yurttaşlar; açıklamalarında; "Gazeteci Mehmet Baransu 2 Mart 2015 tarihinden bu yana, yani 15 aydır tutuklu. Savcılık henüz bir iddianame bile düzenlemedi. Tahliye yönünde yapılan itiraz ve talepler Sulh Ceza Hakimlikleri tarafından gerekçesiz olarak düzenli reddedilmekte. İddianame yok çünkü dosya önce Savcı Gökalp Kökçü’ye, sonra Savcı İrfan Fidan’a, sonra da Savcı Faruk Söker’e verildi ve bir ay önce atanan bu üçüncü savcı 100 klasörlük dava dosyasını daha yeni inceliyor. Üç aydan önce içinden çıkması beklenmiyor. Bu durumda “Adil Yargılama”dan hiçbir biçimde bahsedilemez. Burada artık görev Anayasa Mahkemesi (AYM)’ne düşmektedir" ifadelerine yer verdi. Açıklamanın tamamı ve imzacıların adları şöyle:..... [» Bağımsız Gazetecilik Platformu: 'Baransu derhal serbest bırakılmalıdır!' (5 Mart 2015)] [» Ahmet Altan: 'Yeni bir 'Ergenekon yapılanması' ortaya çıkmaya başladı...']

42 2016-05-16 secmeler Ahmet Altan: 'Yeni bir 'Ergenekon yapılanması' ortaya çıkmaya başladı...' [Sesonline] 'Bağımsız Gazetecilik Platformu' (P24) yazarı Ahmet Altan, “Ergenekon ve Medyadaki Algı Operasyonu” başlığıyla hazırladığı yazı dizisinin ilk bölümünde, 'Soğuk Savaş' döneminde ve 90’lı yıllarda Türkiye’deki kontrgerilla faaliyetlerine değiniyor. AKP’nin 2002’de iktidara gelişinin ve iktidardan gitmeyeceğinin anlaşılmasının ardından "örgütün" faaliyetlerine devam ettiğine dikkat çekerek, Rahip Santoro ve Hrant Dink cinayetleri ile Danıştay baskınının ardından AKP’nin 2007 yılında Ümraniye’de bir evde el bombaları bulunmasıyla başlayan Ergenekon soruşturmasına destek verdiğini belirtiyor. Yazısında; “AKP’nin demokrasiden vazgeçmesinden sonra Ergenekon sanıklarının hepsi bırakıldı” değerlendirmesini yapan Altan, yeni bir Ergenekon yapılanmasının ortaya çıkmaya başladığını savundu. Tahir Elçi’nin faili meçhul cinayete kurban gitmesi ve Can Dündar’a adliye önünde düzenlenen silahlı saldırının örgütün yeniden hareketlendiği anlamına geldiğini ifade etti. Yazısında, Doğan Medya Grubu’nun Ergenekon adından bir örgüt olmadığına ilişkin propaganda yaptığını da vurgulayan Altan, “Hürriyet Gazetesi’ni okurken ve CNNTürk yayınlarını izlerken dikkatli olun, sizi inandırmayı ve sizin boğazınızı kesecek bıçağı size biletmeyi amaçlıyorlar” dedi. Ahmet Altan’ın yazısının tamamı şöyle:.... [» 'GDO'lu pirinç haberi bile hükümete darbe sayılan Baransu'ya özgürlük']

43 2016-05-16 güncel BM bastırıyor: 'Hak ihlalleri, sivil ölümleri, Türkiye'de neler oluyor?..' [Sesonline] Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Prince Zeid Ra'ad Zeid al-Hussein,nin, 'Kanıtlar elimizde, 100'den fazla kişi Cizre'de canlı canlı yakıldı...' açıklamasının ardından, şimdi de Birleşmiş Milletler İşkenceye Karşı Komite (UNCAT) tarafından hazırlanan Türkiye raporunda, çözüm sürecinin bitmesiyle hak ihlalleri iddialarına dikkat çekilerek bağımsız soruşturma istendi. Birleşmiş Milletler İşkenceye Karşı Komite (UNCAT)'nin 4. Periyodik İncelemesi Raporu'nu 13 Mayıs'ta resmi internet sitesinden yayımladı. Raporda, Türkiye'deki cezasızlığa dikkat çekildi ve çözüm sürecinin bitmesinin ardından yaşanan hak ihlallerinin, özellikle de sivil ölümlerin sorumlularının yargı önüne çıkarılmasının gerektiğinin altı çizildi. [» BM: 'Kanıtlar elimizde, 100'den fazla kişi Cizre'de canlı canlı yakıldı...']

44 2016-05-10 güncel BM: 'Kanıtlar elimizde, 100'den fazla kişi Cizre'de canlı canlı yakıldı...' [Sesonline] Birleşmiş Milletler: '100'den fazla kişi Cizre'de canlı canlı yakıldı. Elimizde tanık raporları var.." Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Prince Zeid Ra'ad Zeid al-Hussein, Şırnak'ın Cizre ilçesinde devam eden çatışmalara ilişkin çarpıcı bir açıklama yaptı. Associated Press (AP)'in haberine göre, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Prince Zeid Ra'ad Zeid al-Hussein, "Elimizde, Türk güvenlik güçlerinin Cizre'de etrafı sarıp 100'den fazla insanı canlı canlı yaktığına dair tanık raporları var" diyerek iddiaları yerinde incelemek istediklerini söyledi. "Türkiye Cumhuriyeti hükümetinden sivillere yönelik şiddete dair iddiaların araştırılmasını talep ediyoruz" diyen al-Hussein, daha önce bu taleplerinin reddedildiğini aktardı... Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) de, sokağa çıkma yasağının kaldırılmasının ardından, mahallelerde incelemeler yapmak üzere 4 Mart günü Şırnak'ın Cizre İlçesi'ne gönderdiği heyetin hazırladığı çalışma raporunu yayımladı. "Bölgede terörle mücadele gerekçesiyle insan hakları ihlallerinde bulunan, hukuk dışına çıkan güvenlik görevlileri varsa bu konuda gerekli idari ve hukuki soruşturmalar derhal açılmalı, gerekli işlemler yapılmalıdır. Cizre'de yaşananlarla ilgili olarak kamuoyuna bilgi aktarılırken iç politikaya yönelik propaganda anlayışı terk edilmelidir" denildi.

45 2016-05-10 Ragıp Zarakolu politika Saddam'ın geri dönüşü... / Ragıp Zarakolu

46 2016-05-10 Ulus Irkad politika Kıbrıs sorunu... (26) / Ulus Irkad

47 2016-05-07 medya Can Dündar'a silahlı saldırı: 'Saldıranı değil ama, azmettireni tanıyoruz!' [Sesonline] İSTANBUL- Saray'ın dayattığı rejim, habercilere göz dağı vererek toplumsal korku/suskunluk ortamı hazırlamaya dönük girişimlerini tırmandırarak sürdürüyor. Mahkemede ceza, adliye önünde suikast!.. Yöntem bildik ve alışıldık; "önce itibarsızlaştır hedefe al, sonra imha et!.." İstanbul, Çağlayan Adliyesi'nde görülmekte olan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bizzat şikayetçisi oluğu "Can Dündar/Erdem Gül davası"nda, mahkemenin kararını Adliyesi bahçesinde bekleyen Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar'a silahlı saldırı yapıldı. İMC TV'nin canlı yayını sırasında gerçekleşen saldırı anı ekranlara da yansıdı. 'Sen vatan hainisin' diye bağırarak silahını Can Dündar'a yönelten saldırganı (eşi) Dilek Dündar ittirerek, CHP Milletvekili Muharrem Erkek de boğazına sarılarak kurşunun Can Dündar'a isabet etmesini engelledi... Can Dündar'ı kaçırmaya çalışan NTV muhabiri ise seken kurşundan ötürü, bacağından yaralandı. Saldırının hemen sonrasında konuşan Dündar yaptığı açıklamada; "bir kişiyi bu kadar hedef haline getirirseniz olacak budur. Saldırganı değil ama, azmettireni hedef göstereni tanıyoruz" dedi... GAZETECİLİK CEZALANDIRILDI: Adana’da Ocak 2014’te durdurulan Suriye'ye gitmekte olan mühimmat yüklü "MİT TIR’ları" haberleri nedeniyle 92 gün tutuklu kalan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün yargılandığı davada mahkeme, “devletin güvenliği veya içi veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgilerini açıklamak” suçundan Dündar’a 5 yıl 10 ay, Gül’e ise 5 yıl hapis cezası verdi. Mahkeme Dündar ve Gül’e yöneltilen “darbeye teşebbüs” suçundan beraate hükmederken, “silahlı terör örgütüne üye olmaksızın bilerek ve isteyerek yardım etme” iddiasına ilişkin ise dosyanın ayrılarak başka bir dosya numarası üzerinden yürütülmesine karar verdi. [CAN DÜNDAR'ın kaleme aldığı "BEN BÖYLE GÖZÜ PEK KADIN GÖRMEDİM..." başlıklı yazısı şöyle:.....]

48 2016-05-06 politika Saray suça devam: Göstermelik de olsa halk oyuyla geldi, darbeyle gitti [Sesonline] ANKARA- Cumhurbaşkanı seçildikten sonra, derhal bırakması gerekirken Başbakanlığı sürdüren, AKP kongresini toplayıp, Davutoğlu'nu seçtiren Erdoğan ve Saray ekibi suç işlemeyi sürdürüyor. Anti demokratik koşullardaki, eşitsiz ve adaletsiz bir seçimle de olsa, şekli olarak 'halk oyu'yla seçilen Ahmet Davutoğlu, bir kişinin iradesi ile, darbeler sürecinde, gerçekleşen yeni bir darbe ile görevden alındı. TC. Ceza yasalarına ve geçerli yasal mevzuata göre en ağır suç olarak sayılan 'Anayasayı zorla değiştirmeye kalkışmak, fiili durum yaratarak geçersiz kılmak, anayasaya uymamak' gibi suçları Saray ve ekibi defalarca işledi, işlemeyi sürdürüyor. 7 Haziran seçimlerinin geçersiz sayılmasına yol açan darbe süreci, siyasal gözlemcilere göre; HDP Milletvekillerinin dokunulmazlıklarını hedefleyen Saray hamlesi ile şu anda, şekli olarak varlığını sürdüren TBMM'nin aslında tümden tasfiyesini de amaçlıyor... #4MayısSarayDarbesi ile devrilen AKP Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, darbecisine bağlılığını ifade ettiği AKP Genel Merkezi'ndeki "veda" konuşmasında "Pazarlık esasına dayalı makam kabul etmem" dedi, "Başbakan'ın kendi kararı" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı da utangaçca yalanlanlayarak "4 yıl görev yapmamak benim tercihim değil, bir zaruretin sonucu" şeklindeki ifadesi ile darbeye dokundurdu. Öte yandan, Ahmet Davutoğlu’nun 29 Nisan’daki MKYK darbesinin ardından parti yönetimi içinde destek aradığı ancak aradığı desteği bulamadığı gibi, “Bu partinin lideri Erdoğan’dır. Beğenmiyorsan git” tavrıyla karşılaştığı öğrenildi. [» Sarayın dayattığı rejim: 'Aslında tasfiye edilmek istenen HDP değil, TBMM']

49 2016-05-03 politika Sarayın dayattığı rejim: 'Aslında tasfiye edilmek istenen HDP değil, TBMM' [Sesonline] ANKARA- HDP heyeti “Bu sahne bir tiyatroya dönüştü, parçası olmayacağız” sözleriyle komisyonu terk ederken, dokunulmazlık teklifinin birinci ve ikinci maddelerinin görüşüldüğü Anayasa Komisyonu'nda AKP, CHP ve MHP’nin oylarıyla kabul edildi. AKP, CHP, MHP milletvekillerinin oylarıyla Anayasa Komisyonu’ndan geçen dokunulmazlık teklifinin gelecek hafta Genel Kurul’a getirilmesi bekleniyor. AKP kulislerinde şimdiden 10 ya da 12 Mayıs tarihleri telaffuz ediliyor. Anayasaya geçici madde düzenlemesi öngören anayasa değişiklik teklifi son rakamlara göre, biri bağımsız 136 milletvekilinin 619 fezleke dosyasını ilgilendiriyor. Düzenleme, fezlekesi olan vekillerin yargılanmasının yolunu açıyor görünse de, demokrat kamuoyu ve bu doğrultuda hareket eden milletvekilleri; "Dayatılan Saray rejiminin yolunu açmak için, aslında tasfiye edilmek istenen HDP değil, TBMM" görüşünü savunuyor... Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise yaptığı değerlendirmede; "Milletvekilleri tutuklanırsa hiçbir seçenek tartışılmaz olmaz, halk isterse birden fazla parlamento kurar" dedi. "Parlamento halkın iradesidir. Savunacağız" diyen Demirtaş, "Ama arkadaşlarımız tutuklanır, milletvekilliklerinin düşürülmesine kadar gidilirse, hiçbir seçenek bizim açımızdan tartışılmaz olmayacaktır. Parlamentoyu partiler değil, halk kurar. Halk isterse birden fazla parlamento da kurar" diye konuştu...

50 2016-05-03 medya 'Dünya Basın Özgürlüğü Günü'nde basını özgür olmayan Türkiye'den manzaralar [Sesonline] "3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü"nde yayınlanan uluslararası gözlem raporlarında Türkiye artık "medyası özgür olmayan ülkeler" kategorisinde yer alıyor. Dün yayınlanan ve içinde “öldürülen gazeteciler”, “hapisteki gazeteciler”, “saldırı, tehdit ve engellemeler”, “soruşturmalar, açılan-süren davalar, kararlar”, “hakaret, kişilik hakları ve tazminat davaları”, “yasaklamalar, kapatmalar, toplatmalar”, “Anayasa Mahkemesi”, “AİHM”, “RTÜK” ve “YSK” gibi bölümler yer alan'BİA Medya Gözlem Raporu’nda gazetecilerin durumu şu çarpıcı bilgilerle özetleniyor: "...28 gazeteci ve 10 dağıtımcı Nisan 2016’ya cezaevinde girdi. Gazetecilerin 18’i ve dağıtımcıların tamamı Kürt medyasından; TMK ile TCK kapsamında “örgüt” bağlantılı olarak hapiste bulunuyor. 2015’in aynı döneminde 23 gazeteci ve 9 dağıtımcı cezaevindeydi; gazetecilerden 14’ü ve dağıtımcıların tamamı Kürt medyasındandı. Hapisteki 28 gazeteciden 19’u 'Kürdistan Topluluklar Birliği-Türkiye' (KCK), 'PKK' ve 'DYG'; ikisi 'Marksist Leninist Komünist Partisi' (MLKP); ikisi FETÖ/PDY örgütü, biri 'Devrimci Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi' (DHKP-C); biri 'Direniş Hareketi', biri ‘Türkiye Komünist Emek Partisi/Leninist’ (TKEP/L) örgütü üyeliği kapsamında yargılanma konusu oldu. Biri de üç örgüte birden üye olmaktan (Ergenekon Örgütü Mersin Teşkilatı, Türk İntikam Birliği Teşkilatı ve İç Örgüt) yargılandı. 28 gazeteciden 15’i hükümlü, ikisi mahkum oldu ancak Yargıtay kararını bekliyor, ikisi halen yargılanıyor, dokuzu soruşturma geçiriyor. Soruşturma geçirenlerden dördü “örgüt üyeliği”, üçü “örgüt propagandası”; biri hem “örgüt üyeliği” hem “örgüt propagandası”; biri “Hem örgüt yöneticiliği hem gizli belge temini” şüphesiyle soruşturuluyor..." [» Freedom House: Türkiye basını özgür olmayan ülkeler arasında...] // [» Sesonline.net 13 yaşında: Yaşama tutunuyor ve direniyoruz!..]