Arkadaşına Yolla Yorum Yolla

2005-04-29 - 15:24:00

Kadıköy KFC önünde eylem...

[Sesonline] İSTANBUL-Dünyanın en büyük hayvan hakları örgütlerinden biri olan ve renkli eylemleri ile tanınan PETA (People For The Ethical Treatment of Animals / Hayvanlara Etik Muamele İçin Mücadele Edenler Derneği), uluslararası fast food zinciri Kentucky Fried Chicken (KFC)'a karşı dünya genelinde sürdürdükleri protesto kapsamında İstanbul'da eylem yaptı.

"Tavuk kostümü" giyen PETA üyeleri, kampanya sorumlusu Lisa Franzetta'nın öncülüğünde Kadıköy'deki KFC restoranı önünde yaptıkları eylemde, firmanın tavuklara işkence yaptığını belirterek restoranların kapatılması gerektiğini ifade ettiler ve halkı KFC'yi boykota çağırdılar. PETA'nın, 'KFC Tavuklara İşkence Ediyor' isimli kampanya sorumlusu Lisa Franzetta ve arkadaşlarının tavuk kostümü giydiği protesto eylemi yurttaşlar tarafından da ilgiyle karşılandı. PETA örgütü, eylem sırasında dağıttığı bildirilerde
''vejeteryan beslenme, hayvanlara iyi muamele edilmesinin en iyi yoludur'' diye vurguladı. Türkiye'den de hayvan hakları savunucularının yer aldığı eyleme Türkiye Hayvan Hakları Platformu (THHP) adına, Yürütme Kurulu üyesi ve Birgün Gazetesi yazarı Yalçın Ergündoğan da katıldı. Eylemde, bir grup hayvan hakları savunucusu "Kapitalizm soframızdan elini çek!" şeklinde bir pankart taşıdı.


KFC NE YAPIYOR?

Hatırlanacağı üzere, geçen yıl ABD'nin Batı Virginia eyaletindeki Moorefield'de bulunan bir fabrikada, tavuklara yapılan işkence görüntüleri,bu fabrikada çalışan PETA üyesi tarafından gizlice çekilmiş ve medyaya dağıtılmıştı.
Tavuklara uygulanan işkencede; ''canlıyken gagalarının parçalandığı, yüzlerine boya püskürtüldüğü, boyunlarının burkulduğu, gözleriyle ağızlarının içine tütün serpiştirildiği'' saptanmıştı.
Sorumlu kişiler hakkında eyalet yetkililerinin soruşturma açmasını isteyen PETA, geçen yıldan bu yana hayvanlara daha kötü muamele yapılmaması için şirket aleyhine dava açmış ve boykot çağrısı yapmıştı.
PETA, daha önce McDonald's ve Burger King gibi lokanta zincirleri aleyhine karar alınmasını sağlamıştı.
Öte yandan, PETA örgütü, 25 Nisan günü de Çanakkale Anzak Koyu'nda, Avustralya yününe karşı başlattığı kampanya kapsamında Avustralyalılar'a yönelik bir protesto eylemi yaptı. Eylem için PETA'nın Almanya şubesinden gelen eylemciler, sabaha karşı saat: 06:00'da Avustralya başbakanı John Howard konuşma yaparken, koyun kostümü giyerek pankart açmışlardı.
Bilindiği gibi, PETA uzun süredir Avustralya'nın Merinos koyunlarının kuyruklarını keserek hayvanları büyük bir acıya maruz bırakan geleneksel yöntemini protesto ediyor...

Murat KARATAŞ
SESONLINE

» » Sesonline.net 'i Facebook'ta takip etmek için tıklayınız
» » Sesonline.net 'i Twitter'da takip etmek için tıklayınız

Arkadaşına Yolla Yorum Yolla