Arkadaşına Yolla Yorum Yolla

2005-05-23 - 13:45:00

FBI'dan alarm: 'En büyük tehlike çevreciler ve hayvan hakları savunucuları'

[Sesonline] FBI, ABD'nin en büyük tehlikesinin, çevreciler ve hayvan hakları savunucuları olduğuna ilişkin yeni bir alarm verdi. Çevrecilerin ve hayvan hakları savunucularının her yerde geniş anlamda örgütlendiğini söyleyen FBI bu 'militanların', evden, laboratuvarlara, araba galerilerinden, marketlere her şeyi hedef aldıklarını ifade etti.

ABD terörle mücadele masası şef yardımcısı John Lewis, Washington'da toplanan bir kongrede Demokratlara yönelik yaptığı konuşmada "terörist örgütlerin" ekonomik hasarda önemli rol oynadığını ancak en büyük zararın insan yaşamına müdahale olduğunu belirterek ''Son bir kaç yıl içinde ülkenin başı terörist eylemler ve cinayetlerle dertte'' diyerek tüm çevreci ve hayvan hakları örgütlerini bunda büyük payı olduğunu ifade etti. Bu söylem, ABD'nin genel anlamda terörist eylemlerden, El Kaide gibi yabancı yapılanmalar dışında çevreci ve hayvan hakları gurupları gibi sivil toplum kuruluşlarını sorumlu tutması Senato'daki Çevre ve Sosyal Hizmetler Komitesi'ni şaşkınlığa uğrattı.

KIRMIZI LİSTE
Öte yandan 1990 ve 2004 yılları arasında işlenen terör suçları kapsamında, FBI'nın yaptığı araştırmada, 1.200 suç eyleminin 150'sinin 'eko-teröristler' tarafından yapıldığı belirtiliyor.
Suçlamaları yapan FBI yetkililerinin en çok üzerinde durduğu iki grup, ABD merkezli gruplar olan Hayvan Kurtuluş Cephesi (Animal Liberation Front) (ALF) and ve Dünya Kurtuluş Cephesi Earth Liberation Front (ELF). Bu gurupların yanısıra John Lewis yaptığı çevrecilerce hayvan hakları savunucularından oluşan listeye, İngiltere merkezli Huntingdon'daki "Hayvan Zalimliğine Son Örgütü" (SHAC)'nü de katıyor. SHAC, Huntingdon'daki Yaşam Bilimleri Laboratuvarı'nda engelli hayvanları iyileştiren ve dünya çapında örgütlendiğini belirten bir kuruluş.
SHAC yaptığı açıklamada dünyanın hiç bir yerinde illegal eylemlere destek vermediklerini, tek amaçlarının hayvanlara yönelik zalimliği durdurmak olduğunu belirtti.

SESONLINE» » Sesonline.net 'i Facebook'ta takip etmek için tıklayınız
» » Sesonline.net 'i Twitter'da takip etmek için tıklayınız

Arkadaşına Yolla Yorum Yolla