Arkadaşına Yolla Yorum Yolla

2005-06-05 - 14:26:00

Benetton'a uluslararası 'boykot'

[Sesonline] PETA (People for the Ethical Treatment of Animals / Hayvanlara Etik Davranış için Birlik)yeni bir protesto gösterisi için ABD'den ve diğer dünya kentlerinden İstanbul'a geliyor. 9 Haziran Perşembe günü saat:11.45'de yapılacak olan protesto gösterisi; bu kez, İstanbul Beyoğlu, İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Benetton Mağazası'na yönelik olarak gerçekleşecek.Gösteriye eylemciler, "koyun" ve "çiftçi" kıyafetleri ile katılacak.

Geçtiğimiz ay, PETA'nın "Avustralya yünü"nün elde ediliş şekline karşı başlattığı kampanya kapsamında, Anzak Koyu'nda Avustralyalılar'a yönelik bir protesto eylemi de yapılmıştı.
PETA, gectigimiz günlerde tavuklara kötü muamelesi nedeniyle KFC firmasını da tüm dünyada olduğu gibi İstanbul'da da protesto etmişti.

NEDEN BENETTON PROTESTO EDİLİYOR?
Benetton'un ürünlerinde kullandığı yünün büyük bir kısmını Avustralya'dan temin ediyor. Avustralya'da da koyunlar tüyler ürpertici bir acıya maruz bırakılan "mulesing" adı verilen bir yöntemle bacaklarından kelepçelenerek kuyruk kısımları canlı canlı kesiliyor. Bu korkunç yöntemin uygulanmasında herhangi bir ağrı kesici, ya da tıbbi bir araç dahi kullanılmıyor. Mulesing yöntemini amacı "merinos koyunları"nın kıvrımlı derilerine, sinek larvalarını bırakmalarını onleyerek, kurtlanmanın önüne geçilmesini sağlayarak yünün temiz elde edilmesini sağlamak.
Benetton firması, durumu bildiği halde,PETA'nın da tüm uyarılarına rağmen bu yöntemle elde edilen Avusturalya yününü almayı sürdürüyor. Bu nedenle de dünya ölçeğinde Benetton mağazalar zinciri "boykot" ediliyor.
İstabul'daki protesto gösterisi, 9 Haziran Perşembe saat:11:45 - 13:00 arası İstiklal Caddesi Benetton Mağazası önü. Türkiye'den de çok sayıda hayvan hakları savunucusunun protestoya katılacağı açıklandı.

Fotograf: Avustralya'da yün elde etmek için, koyunun arka kısmı canlı canlı kesiliyor.

* BENETTON NE YAPIYOR?

SESONLINE
» » Sesonline.net 'i Facebook'ta takip etmek için tıklayınız
» » Sesonline.net 'i Twitter'da takip etmek için tıklayınız

Arkadaşına Yolla Yorum Yolla