Arkadaşına Yolla Yorum Yolla

2005-06-09 - 15:56:00

Beyoğlu'nda 'Benetton' boykotu

[Sesonline] İSTANBUL-Dünyanın en büyük hayvan hakları örgütü olan ve renkli eylemleri ile tanınan PETA (People For The Ethical Treatment of Animals / Hayvanlara Etik Muamele İçin Mücadele Edenler Birliği), Benetton'a karşı dünya genelinde yürüttükleri boykot kapsamında İstanbul, Beyoğlu'ndaki Benetton mağazası önünde protesto gösterisi düzenledi.

Benetton'un Avusturalya yünü kullandığını ve Avusturalya'da yünlerinden faydalanılan koyunların kuyruklarının 'mulesing' denilen bir yöntemle anestezi yapılmadan canlı canlı kesildiğini ifade eden PETA gönüllüleri, Benetton'u Avusturalya yünü kullanmamaya, tüketicileri de Benetton'dan alış-veriş yapmamaya çağırdılar.

Neden 'mulesing' yöntemi?

Eyleme, PETA Türkiye gönüllülerinin yanı sıra, kampanya sorumlusu Jodi Buckley de katıldı. Kuyruğu kesilen bir koyunu temsilen, koyun kostümü giymiş bir eylemcinin de katıldığı boykot sırasında konuşan Buckley, Avusturalyalı koyun üreticilerinin neden böyle bir yönteme başvurdukları hakkında bilgi verirerek, ''Üreticiler, bu yöntemin yetiştirdikleri koyunların buruşuk olan kuyruk derilerinde kurtçuk oluşmasını önlemek için yapıldığını söylüyorlar. Ama üreticiler daha dayanıklı cinslerin seçilmesi ya da gelişmiş çiftlik yönetim uygulamaları gibi daha insani çözümler kullanmak yerine, 'mulesing' denilen bu barbarca, acı verici prosedürü uyguluyorlar'' diye konuştu. 'Mulesing' yöntemiyle kuyrukları adeta oyularak kesilen koyunların çoğu zaman hastalandıklarını da ifade eden Buckley, ''Bu durumdaki koyunlar da canlı canlı gemilere bindiriliyor ve Ortadoğu ve Afrika ülkelerine kesime gönderiliyor'' dedi.

Benetton'dan açıklama

Öte yandan PETA'nın eylemi üzerine Benetton Grup adına yapılan yazılı açıklamada, Avusturalya'dan yünü tedarik ettikleri kişilerden konuyla ilgili bir açıklama yapmalarını istediklerini belirterek, Avusturalya'dan gelen cevapta ''Kullanılan tüm Avusturalya yünleri 'mulesing' yöntemiyle elde edilmektedir. Bir tedavi yöntemi olan 'mulesing', sanıldığının aksine milyonlarca koyunun ölmesine engel olmaktadır'' ifadelerinin yer aldığı belirtildi.

Murat KARATAŞ

* HABER: "BENETTON'a ULUSLARARASI BOYKOT"

* YORUM: "BENETTON NE YAPIYOR?" / Pati Değinmeleri

* HABER: "KADIKÖY 'KFC' ÖNÜNDE PETA EYLEMİ?" / 29.04.2005


SESONLINE
» » Sesonline.net 'i Facebook'ta takip etmek için tıklayınız
» » Sesonline.net 'i Twitter'da takip etmek için tıklayınız

Arkadaşına Yolla Yorum Yolla