Arkadaşına Yolla Yorum Yolla

2005-09-21 - 12:38:00

Haydar Baş'ın 'sahteciliği'ne İçişleri Bakanlığı tescili

CHP Hatay Milletvekili Gökhan Durgun'un, soru önergesini yanıtlayan İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Baş'ın kullandığı ''Prof. Dr.'' unvanını Azerbaycan Bakü Üniversitesi'nden para karşılığında aldığı şeklindeki iddialar üzerine yapılan inceleme sonucunda, Baş'ın akademik kariyer kazanmadan bu unvanı kullandığının tespit edildiğini bildirdi. Bilindiği üzere, BİRGün yazarı Yalçın Ergündoğan'ın 26 Nisan 2005 tarihinde "Müridleri Haydar Baş'a başkaldırdı" başlığıyla Haydar Baş hakkındaki iddiaları yayınlaması nedeniyle BİRGün gazetesi ve Ergündoğan hakkında Haydar Baş tarafından dava açılmıştı.

CHP Hatay Milletvekili Gökhan Durgun'un, soru önergesini yanıtlayan İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, yapılan inceleme sonucunda, Haydar Baş'ın Türk Medeni Kanunu'nun hükümlerine göre kurulan vakıf ile derneklerde kurucu, yönetici ya da üye olarak görev aldığına dair herhangi bir bilgi elde edilemediğini belirtti.
Haydar Baş ile hareket ederken ayrılan bazı kişilerin, Baş'ı eleştiren bir kitap yayınlaması nedeniyle tehdit ve darp edildiklerine dair kayıtlarda bazı bilgilerin bulunduğunun anlaşıldığını ifade eden Aksu, olaya karışanlar hakkında açılan davanın devam ettiğini kaydetti. İçişleri Bakanı Aksu, Baş'ın kullandığı
''Prof. Dr.'' unvanını Azerbaycan Bakü Üniversitesi'nden para karşılığında aldığı şeklindeki iddialar üzerine yapılan inceleme sonucunda, Baş'ın akademik kariyer kazanmadan bu unvanı kullandığının tespit edildiğini bildirdi.

GEREKLİ İŞLEMLER YAPILACAK
Konunun, YÖK Başkanlığı ve Cumhuriyet Başsavcılığınca değerlendirilmesi gerektiği sonucuna varıldığını belirten Aksu, ''YÖK Başkanlığı'nca adı geçenin Prof. Dr. unvanını hakketmeden kullandığı, ancak memur olmaması nedeniyle hakkında herhangi bir yasal işlemin yapılamayacağı şeklinde görüş belirtilmiştir'' dedi.
Aksu, Haydar Baş'ın ortağı olduğu şirketler hakkında Başbakanlık'ın onayı doğrultusunda inceleme yapıldığını ve tespit edilen mevzuata aykırılıklarla ilgili gerekli işlemlerin yerine getirildiğini kaydetti. (AA)

İLGİLİ HABERLER
* BİRGün yazarına dava
* Haydar Baş hakkında 3 ayrı soru önergesi TBMM'de

SESONLINE

» » Sesonline.net 'i Facebook'ta takip etmek için tıklayınız
» » Sesonline.net 'i Twitter'da takip etmek için tıklayınız

Arkadaşına Yolla Yorum Yolla