Arkadaşına Yolla Yorum Yolla

2006-03-15 - 17:54:00

Bu nasıl vahşet?! Refik Saydam'da atlara işkence...

[Sesonline] ANKARA- "Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü"nde serum yapmak için kanları alınan atlar, tam bir vahşet uygulaması ile acı içinde ölüme terkediliyor. Türkiye'nin tek serum üretim merkezinde, gözler önüne serilen manzara yurtta derin bir tiksinti yarattı.

Star televizyonunda dün yayınlanan 'Deşifre' programında yer alan görüntüler, 'insanlık yararı'(!) adına kullanılan hayvanlara yapılan 'insanlık dışı' işlemleri gözler önüne serdi.

Türkiye'nin tek serum üretim merkezinde tetanoz, difteri, akrep sokması ve şarbona karşı serum üretiliyor. Ancak bu serum üretim çiftliği ilkel, pislik içindeki görüntü ve yöntemlerle gündeme geldi.

HAYVANLARA TÜRKİYE'DE UYGUN GÖRÜLEN: ACI VE FERYATLAR İÇİNDE ÖLÜM
Atlardan, akrep sokmasına karşı yapılacak serum için kan alınıyor ancak anestezi uygulanmıyor. Atlar acı içinde kıvranıyor. Atın damarı kesiliyor ve kan bir kerede alınıyor. Avrupa'daki uygulamada ise; atın kanı azar azar alınıp yaşamasına imkan veriliyor.
Türkiye'deki uygulamada ise; kanı tükenen at ölüme terkediliyor. Pislik içinde üretilen serumlar başta Türk Silahlı Kuvvetleri olmak üzere, Türkiye'nin dört bir yanındaki sağlık ocaklarına gönderiliyor.
Kurumdaki görevliler, atlardan kan almanın dünyada başka yöntemi olmadığını savunuyor. Ancak programın yayınlandığı Star Tv stüdyosunda bulunan, Avukat Ahmet Kemal Şenpolat'ın açıklamalarına göre; "bu işlem aslında Türkiye'de de yasalara aykırı. Gözler önünde, Ankara'nın göbeğine hayvan hakları vahşice Refik Saydam'da ihlâl ediliyor. Sağlık Bakanı ise; ne olduğundan habersiz bir portre çiziyor..."» * ANKARA'DA ATLARA İŞKENCE / VİDEO GÖRÜNTÜLERİ

» * HAYVAN HAKLARI EVRENSEL BİLDİRGESİ

» * HAYVAN HAKLARI HABERLERI

» * Neden karşı kaşıyalar (1)- (2) / Yalçın ERGÜNDOĞAN

» * Ankara Mamak'ta 'vahşi kıyım' ( 13 Mart 2006 )

SESONLINE
» » Sesonline.net 'i Facebook'ta takip etmek için tıklayınız
» » Sesonline.net 'i Twitter'da takip etmek için tıklayınız

Arkadaşına Yolla Yorum Yolla