Arkadaşına Yolla Yorum Yolla

2007-03-20 - 21:58:00

Ergündoğan'a yapılan 'anjiyo', ameliyatın başarılı olduğunu saptadı

[Sesonline] İZMİR- Tanınmış doğa, çevre ve hayvan hakları savunucusu, BirGün gazetesi yazarı ve Sesonline.net haber sitesi Genel Yayın Yönetmeni Yalçın Ergündoğan'ın köşe yazısını yazarken geçirdiği beyin kanaması üzerine gerçekleştirilen beyin ameliyatının sonuçlarını görmek üzere kendisine önceki gün yapılan 'beyin anjiyosu', ameliyatın sonuçlarının yüzde yüz başarılı olduğunu ortaya koydu.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi, 'Girişimsel Radyoloji' bölümünde Yalçın Ergündoğan'a Doç.Dr. İsmail Oran ve uzman doktor Celal Çınar tarafından yapılan beyin anjiyosu sonunda tıp literatüründe çok ender rastlanan bir damar oluşumu bozukluğunun ( AVM Arterieur Veneuse Malformation ) cerrahi müdahale ile tamamen ortadan kaldırıldığı somut olarak saptandı.
Ergündoğan'a 1 Mart'ta yapılan ilk beyin anjiyosunda, beyinde kanamaya neden olan 'fistül' ve 'atar damar / toplar damar çakışması' saptanmış ve yaşamsal tehlike oluşturan sorun 6 Mart'ta, alanında dünyada otorite kabul edilen Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Profesör Dr. Nurcan Özdamar başkanlığında Prof. Dr. Nezih Oktar, Doç Dr. Tayfun Dalbastı ve asistan doktor Mete Rükşen'in oluşturduğu ekip tarafından ameliyatla ortadan kaldırılmıştı. 5 saat süren ameliyatla yaşamsal tehdit oluşturan ( her an kanamaya elverişli )damar devre dışına çıkarılıp, gelişmemiş kılcal damar kümesinin oluşturduğu fistül de lınmıştı...

Bilindiği üzere, gazeteci- yazar Yalçın Ergündoğan 12 Şubat'ta ( evinde )BirGün gazetesi için hazırlamakta olduğu köşe yazısını bilgisayarında hazılamakta iken, ani ve sert bir baş ağrısı ve ardından gelişen 'görme bozukluğu' dışa vurumu ile İstanbul'da ayakta bir beyin kanaması geçirmiş, ardından E.Ü. Tıp Fakültesi Beyin Cerrahisi uzmanı Doç. Dr. Tayfun Dalbastı'ya ulaşarak kontrölü altına girmişti...

dOÇ. DR. DALBASTI: "ERGÜNDOĞAN İKİNCİ YAŞAMINDA"

Beyindeki oluşumu saptayan ve ameliyatı gerçekleştiren ekipte yer alan, gazeteci-yazar Yalçın Ergündoğan'ın doktoru Doç. Dr. Tayfun Dalbastı, Ergündoğan'ın sağlık durumu hakkında şunları söyledi:
"Geçirdiği beyin kanaması sonucu gelişen ani görme bozukluğu ile bana başvuran, Yalçın Ergündoğan'ın çekilen MR'ında beynin sağ lobunda görme merkezine basınç yapan 3 cm. çapında bir 'ödem' saptadık. Ödem zaman içinde kuruyacak ve görme bozukluğu büyük ölçüde düzelecekti. Kanamaya neden olan gelişmeyi saptamak için beyin anjiyosu yapmaya karar verdik. İyi ki de bu kararı vermişiz. Anjiyo sonunda ortaya çıkan bulgular tıp literatüründe çok ender görülen bir ( AVM / Arterieur Veneuse Malformation )bir damar oluşumuyla karşı karşıya olduğumuzu ortaya serdi. Doğuştan olduğunu sandığımız bu oluşumun bugüne dek kanamaması, söz konusu yakın tarihli beyin kanamasının bu kadar az hasarla atlatılması tamamen rastlantısal. Tesadüflere bağlı. Bu tür kanamaların yaşamı sonlandırması ya da en iyimser yaklaşımla felce neden olması büyük olasılıktır. Yani, Yalçın Ergündoğan aslında şu an 'ikinci yaşamını sürdürmektedir' dersem bir bilim insanı olarak, abartmamış ve gerçeği ifade etmiş olurum. Bizim müdahalemiz etkili oldu elbette. Ama tesadüflerin de bu sonuçta önemli rolü var. Kendisi kısa sürede ameliyat sonrası dönemi atlatarak gündelik yaşama ve faaliyetlerine dönebilme noktasına geldi. Beyindeki görme merkezinin kısmi tahribi sonucu oluşan 'görme bozukluğu'nun onarımı, bu operasyonun kapsamı dışında idi. Onarım zaman içinde kendi kendine gerçekleşecek ve görme, eskisine yakın hale gelecek..."


» * Yalçın Ergündoğan taburcu oldu / HABER 7.COM ( 13 Mart 2007)

» * 'Rengahenk benim de sesim oldu'

» * Ergündoğan taburcu oldu

» *Yalçın Ergündoğan’a ameliyat kararı

» * Ergündoğan 'beyin kanaması' geçirdi

* * *

» * Van'da bir müzik öğretmeni Yalçın Ergündoğan'ın yazılardan etkilendi ve "DYBD"yi besteledi. Ercan Işkıncı'nın "DÜNYA YALNIZ BİZİM DEĞİL" bestesini, dinlemek ve bilgisayarına indirmek isteyenler için adres şöyle:
www.sesonline.net/files/Dunya_Yalniz_Bizim_Degil.mp3


* * *

» * Sesonline.net hak ve özgürlüklerden, demokrasiden yana bir yayın

» * 'Açılış Sayfanız' Sesonline.net olsun...

Bağımsız SESONLINE


» » Sesonline.net 'i Facebook'ta takip etmek için tıklayınız
» » Sesonline.net 'i Twitter'da takip etmek için tıklayınız

Arkadaşına Yolla Yorum Yolla