Arkadaşına Yolla Yorum Yolla

2007-05-25 - 14:59:00

Gazeteci-yazar Ergündoğan 'dava kıskacına' alınmak isteniyor

[Sesonline] 26 Nisan 2005’te BirGün gazetesinde yayınlanan "Müritleri Haydar Baş'a baş kaldırdı" haberi nedeniyle Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Haydar Baş'ın şikayeti üzerine BirGün gazetesi yazarı ve Sesonline.net haber sitesi Genel Yayın Yönetmeni gazeteci-yazar Yalçın Ergündoğan hakkında 3 yıl hapis ve para cezası istemiyle açılan ceza davasına ilişkin duruşma İstanbul, Beyoğlu (Kasımpaşa) 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yapıldı. Ergündoğan hakkında ağır 'tazminatlar' içeren 3 dava daha açılmış durumda... [ EK: "Kim bu Haydar Baş?" / Fatih Altaylı, "Cühela ve ukala" / Nur Batur, "Çirkin saldırı..." / Esra Cengiz, "Bir bedduamız eksikti..." / Ümit Otan ]

Haydar Baş'ın eşleri olduğu iddia edilen kişilerin "Fikri Sınai Haklar Mahkemesi"ne 15 bin YTL tazminat istemiyle açtıkları davanın görülüğü mahkemenin talebi ile, ana dava dosyasının asöz konusu mahkeye gönderilmesi üzerine; dava 26 Eylül 2007 saat:10.00'a ertelendi.

Hatırlanacağı üzere; İstanbul, Beyoğlu 2.Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen 'ceza' davasının geçen duruşmasında, Yalçın Ergündoğan'ın avukatı Tora Pekin'in talebi üzerine istenen Haydar Baş ve resmi nikahlı eşi Ayşe Baş ile üzerine kayıtlı görünen 19 çocuğunun "nüfus kayıt örnekleri" mahkeme heyetince incelenmişti.
Haydar Baş'ın vekilleri ise, "müvekkiliyle ilgili bu konunun hukuka aykırı olarak soru önergesiyle TBMM gündemine de sokulduğunu, bu şekilde 'kişilik haklarına' zarar verildiğini ifade ederek Yalçın Ergündoğan'ın cezalandırılmasını" talep etmişti.

ERGÜNDOĞAN: 'KAMUSAL GÖREVİMİ YAPTIM'

Davalarla ilgili olarak gazeteci-yazar Yalçın Ergündoğan mahkemeye verdiği ifadesinde şunları söylemişti:
"Bana ve gazeteme atılı suçu(!) kabul etmiyorum. Yaptığımızı, açıkçası doğru haber verme ve toplumu bilgilendirme gibi kamusal bir görev sayıyorum. Yayınımızdan sonra konu kamuoyunun gündemine girebilmiştir. CHP Milletvekili Gökhan Durgun tarafından verilen soru soru önergeleri ile konu TBMM'ye de taşınmıştır..."

DEVLET ARŞİVLERİNDE 'HAYDAR BAŞ' İÇİN NE DENİYOR?

30 Kasım 2006 tarihinde Cumhuriyet Gazetesi'nde yayınlanan Mustafa Balbay'n hazırladığı "Devlet arşivlerinde Tarikatlar ve Radikal İslam" başlıklı dizi yazıda Haydar Baş için şu tespitlerde bulunuluyor:

"Kadiri tarikatının bugün önde gelen ismi Haydar Baş. Trabzonlu olan Baş, özellikle bu bölgede hatırı sayılır bir etkinliğe sahip. Anadolu'nun değişik kentlerinde kendisini hissettiren 'Kadiri tarikatı' üyeleri, Baş grubu ağırlığını hissettirdiği için, daha çok onun şemşiyesi altında aklmayı yeğliyorlar. Pek çok tarikat ve radikal İslami grup gibi, Haydar Baş grubu da etkinliğini 1983 yılında yayın hayatına başlayan 'İcmal' dergisini çıkararak hissettirmeye başladı. Bu dergiyi 1986 yılında aylık Fikir ve Aktüalite dergisi izledi. Aylık dergilerin arkasından haftalık haber dergisi 'Mesaj' geldi. Mesaj dergisini bugün ülke çapında yayın yapmakta olan 'Mesaj TV' izledi.
Haydar Baş aynı zamanda Bağımsız Türkiye Partisi'nin genel başkanlığını yürütüyor. Grubun gelirini kurdukları şirketler, yayın organlarının getirileri ve üyelerin yaptığı yardımlar oluşturuyor. Güvenlik birimlerinin kayıtlarında, grup için şu değerlendirme yer alıyor:
"İllegal kuruluşlarla bir faaliyet yürütmüyor. Temel amacı devletin sosyal, siyasi, iktisadi ve hukuki temel düzenini dini esaslar ve inançlara göre düzenlemek..."


YALÇIN ERGÜNDOĞAN HAKKINDA AÇILAN DAVALAR

» 1- İstanbul, ( Kasımpaşa ) Beyoğlu 2.Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki 'ceza' davası: 26 Eylül 2007, saat:10.00 ( 3 yıl hapis ve para cezası isteniyor )

» 2- İstanbul, Beyoğlu 4. Sulh Hukuk Mahkemesi'nde açılan tazminat davası: 27 Haziran 2007, Saat: 10.40 ( 5 bin YTL tazminat isteniyor )

» 3- İstanbul 1. Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi'ndeki 'tazminat' davası: 25 Temmuz 2007 ( 15 bin YTL tazminat isteniyor )

» 4- İstanbul, 7. Asliye Hukuk Mahkemesi'ndeki
'tazminat' davası: 12 Temmuz 2007 ( 20 bin YTL tazminat isteniyor )» * Kim bu Haydar Baş? / Fatih Altaylı (2 Şubat 2007, Sabah Gazetesi)

» * Cühela ve ukala / Nur Batur ( 8 Şubat 2006, Hürriyet Gazetesi )

» * Birgün Yazarları Adliyede, Gerekçeler Farklı (Bianet.org)

» * BirGün yazarına saldırı / Esra Cengiz

» * Bir bedduamız eksikti... / Ümit Otan

» * Haydar Baş'ın 'sahteciliği'ne İçişleri Bakanlığı tescili

» * Haydar Baş hakkında 3 ayrı soru önergesi TBMM'de

* * *

» * Sesonline.net 4. yaşına girdi

» * 'Açılış Sayfanız' Sesonline.net olsun...


Bağımsız SESONLINE
» » Sesonline.net 'i Facebook'ta takip etmek için tıklayınız
» » Sesonline.net 'i Twitter'da takip etmek için tıklayınız

Arkadaşına Yolla Yorum Yolla