Arkadaşına Yolla Yorum Yolla

2007-06-22 - 13:17:00

BirGün ve Oluç hakkında açılan tazminat davasına ret

[Sesonline] Eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın, BirGün gazetesinde yayınlanan haber ve köşe yazısında ''kişilik haklarına saldırıda bulunulduğu'' gerekçesiyle gazete ve yazarı Saruhan Oluç hakkında açtığı 50 bin YTL'lik manevi tazminat davası reddedildi. Öte yandan BirGün gazetesi ve Yalçın Ergündoğan hakkında sürmekte olan "Haydar Baş davası" ile ilgili olarak Prof. Dr. Ahmet Çakmak sivil toplum örgütlerini Yalçın Ergündoğan'la dayanışmaya çağırdı.

Ankara 17. Asliye Hukuk Mahkemesindeki davanın dünkü duruşmasına, Yıldırım'ın avukatı Burçin Gelbal ve davalılardan Saruhan Oluç'un avukatı İsmail Atak katıldı.

Yargıç Zeki Deniz, daha önce mahkeme tarafından verilen 10 bin YTL'lik manevi tazminat cezasının Yargıtay 4. Hukuk Dairesi tarafından bozulduğunu açıkladı. Yargıç Deniz, bozma kararına uyarak yargılamaya devam edileceğini kaydetti.

Avukat Gelbal, daha önceki iddialarını tekrarlayarak, davanın kabul edilmesini talep etti. Avukat Atak ise davanın reddine karar verilmesini istedi.Yargıç Deniz, davanın "reddedildiğini" açıkladı.


ÖNCEKİ MAHKEME KARARINI YARGITAY NEDEN BOZMUŞTU?

Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, mahkemenin kararında, "Hızlı tren kazasıyla ilgili dosyaya sunulan bilirkişi raporlarına göre idarenin kusurlu olduğu anlaşılıyor. Köşe yazarı Saruhan Oluç, Ulaştırma Bakanı ve konu ile ilgili sorumluluk mevkiinde bununan davacının kaza hakkındaki sözlerini ve olayla ilgili idarenin önceden yeterli önlem almamasını birlikte ele alarak siyasi kişiliği bulunan davacıyı eleştirmiştir" denilmişti. Kararda ayrıca, "konuyla ilgili haberlerde de davacıyla ilgili Meclis'e soru önergesi verilmesi konusu haber yapıldı" denilerek, "yerel mahkemede davanın tümden reddi gerekirken kısmen kabul edilmiş olması bozmayı gerektirmiştir" ifadesine yer verilmişti.

Kararda ayrıca, "Basın özgürlüğü ile kişilik değerlerinin karşı karşıya gelmesi durumunda, hukuk düzeninin çatışan iki değeri aynı anda ve aynı zamanda koruma altına almasının düşünülemeyeceği kaydedilerek, bu durumda temel ölçütün kamu yararı olduğuna" dikkat çekilmiş ve karar bu gerekçelerle bozulmuştu...


DAVA KONUSU

Binali Yıldırım'ın avukatı Ali Özkaya tarafından açılan davanın dilekçesinde, BirGün Gazetesi'nin 13 Ağustos 2004 tarihinde yayınlanan haber ile Saruhan Oluç tarafından kaleme alınan "Tüccar politikacılık ve arsızlık" başlıklı köşe yazısında, Yıldırım'ın "kişilik haklarına saldırıda bulunulduğu" savunulmuştu.

Dilekçede, dava konusu haberde, ''Başbakan'ın sözünden çıkmıyor, İDO Genel Müdürlüğü zamanında ihaleleri eşe dosta verdi, skandallara karışmış, oğlunun ilişkisi bulunduğu şirkete ihalesiz gemi verdirdi, Erdoğan'ın kasası...'' şeklinde ifadelere yer verildiği anımsatılarak, ''bu ifadelerin, çok sığ, kin ve hakaret dolu olduğu'' öne sürülmüştü.

Saruhan Oluç'un köşe yazısında ise ''Siz kazaların birinci derecede sorumlususunuz'' şeklinde ifadelere yer verildiği aktarılan dilekçede,
''Pamukova'daki tren kazası ile ilgili üç ayrı teknik incelemenin ve soruşturmanın akıbeti beklenilmeden Yıldırım, peşinen suçlu ilan edilmiştir'' denildi.

Dava konusu haber ve köşe yazısında, ''Yıldırım'ın toplum önünde küçük düşürülmesinin amaçlandığı'' iddia edilerek, BirGün Gazetesi ve yazarı Saruhan Oluç'tan 50 bin YTL manevi tazminat talep edilmişti.


HAYDAR BAŞ'IN ERGÜNDOĞAN'A AÇTIĞI DAVA

Öte yandan, 26 Nisan 2005'te BirGün gazetesinde yayınlanan "Müritleri Haydar Baş'a baş kaldırdı" haberi nedeniyle Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı ve Kadiri tarikatı şeyhi Haydar Baş'ın şikâyeti üzerine BirGün gazetesi yazarı ve Sesonline.net haber sitesi Genel Yayın Yönetmeni gazeteci-yazar Yalçın Ergündoğan hakkında 3 yıl hapis ve para cezası istemiyle açılan ceza davası ve "eşleri" olduğu iddia edilen kişilerin açtığı "tazminat cezası" istemli davalar sürüyor.


SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ DAYANIŞMAYA ÇAĞRILDI

Konu ile ilgili olarak, BirGün gazetesi yazarı Prof. Dr. Ahmet Çakmak 20 Haziran 2007 tarihli köşe yazısında, sivil toplum örgütlerini Yalçın Ergündoğan'la dayanışmaya çağırdı.

Prof. Çakmak köşesinden sivil toplum örgütlerine şöyle şöyle seslendi:

"Yazarımız Yalçın Ergündoğan, Kadiri şeyhi ve BTP Genel Başkanı Haydar Baş ile ilgili gerçekleri yazdığı için adeta dava bombardımanına tutuldu. Sivil toplum örgütlerinin desteğini bekliyoruz..."
» * Arkadaşlığı hatırlama vakti / Orhal Alkaya (22 Haziran 2007, BirGün)

» * Birgün ve Oluç'a Bakan Davası Reddedildi (Bianet)

» * Kalkınma ve sosyalizm /(Ergündoğan'la dayanışma) / Ahmet Çakmak ( 20 Haziran 2007, BirGün Gazetesi)

» * Yalçın Ergündoğan dava kıskacına alındı / Adnan Genç (6 Haziran 2007, BirGün)

» * Gazeteci-yazar Ergündoğan 'dava kıskacına' alınmak isteniyor

»
* Kim bu Haydar Baş? / Fatih Altaylı (2 Şubat 2007, Sabah Gazetesi)

» * Cühela ve ukala / Nur Batur ( 8 Şubat 2006, Hürriyet Gazetesi )

» * Birgün Yazarları Adliyede, Gerekçeler Farklı (Bianet.org)

» * BirGün yazarına saldırı / Esra Cengiz

» * Bir bedduamız eksikti... / Ümit Otan

» * Haydar Baş'ın 'sahteciliği'ne İçişleri Bakanlığı tescili

» * Haydar Baş hakkında 3 ayrı soru önergesi TBMM'de

* * *

» * Sesonline.net 4. yaşına girdi

» * 'Açılış Sayfanız' Sesonline.net olsun...


Bağımsız SESONLINE
» » Sesonline.net 'i Facebook'ta takip etmek için tıklayınız
» » Sesonline.net 'i Twitter'da takip etmek için tıklayınız

Arkadaşına Yolla Yorum Yolla