Arkadaşına Yolla Yorum Yolla

2007-06-27 - 15:43:00

Ergündoğan'a açılan tazminat davası 15 Ekim'e ertelendi

[Sesonline] İSTANBUL- 26 Nisan 2005'te BirGün gazetesinde yayınlanan "Müritleri Haydar Baş'a baş kaldırdı" haberi nedeniyle Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Haydar Baş'ın şikâyeti üzerine BirGün gazetesi yazarı ve Sesonline.net haber sitesi Genel Yayın Yönetmeni gazeteci-yazar Yalçın Ergündoğan hakkında 3 yıl hapis ve para cezası istemiyle açılan ceza davasının yanısıra Baş'ın açtığı tazminat davasına bugün İstanbul, Beyoğlu 4. Sulh Hukuk Mahkemesi'nde bakıldı. [ Ergündoğan'la dayanışma sürüyor. Bu kez de yönetmen, şair ve yazar Orhan Alkaya Ergündoğan'la dayanışma çağrısı yaptı...]

Ergündoğan hakkında sürmekte olan ceza davasının henüz sonuçlanmaması üzerine, duruşma yargıcı davayı erteledi. Karara göre; duruşma, 15 Ekim 2007 günü saat:09.50'de İstanbul, Beyoğlu 4. Sulh Hukuk Mahkemesi'nde gerçekleşecek.

ERGÜNDOĞAN'LA DAYANIŞMA

Konu ile ilgili olarak, geçtiğimiz hafta BirGün gazetesi yazarı Prof. Dr. Ahmet Çakmak'ın 20 Haziran 2007 tarihli köşe yazısında, sivil toplum örgütlerini Yalçın Ergündoğan'la dayanışmaya çağırmasının ardından, bu kez de yönetmen, şair ve yazar Orhan Alkaya benzeri bir çağrı yaptı. Alkaya, 22 Haziran 2007 tarihinde BirGün gazetesinde yayınlanan "Arkadaşlığı hatırlama vakti" başlıklı yazısında, şöyle yazdı:

"Mürid, hem emredendir, hem bağlı olan. Yaşadığımız günde, mürid de azaldı esasen. Köleler serpiştirildi aramıza, beton tanrılara biat etmiş köleler. Onlar için vitamin olan, buharlaşıp bizi yumuşattı mı, düşünmeliyiz.
Abdülkadir Geylani'den pek feyz almadığını düşündüğüm bir adam, arkadaşım Yalçın Ergündoğan'ı, Birgün'deki yazılarından ötürü dava bombardımanına tutmuş. 27 Haziran, 12 Temmuz, 25 Temmuz ve 26 Eylül'de yargılanacak olan Yalçın Ergündoğan'ı yalnız bırakma hakkımız var mı? Müridler (emreden ve bağlı olanlar) ile köleler ikliminde bir arkadaşı omuzlamayan arkadaşlık, ne işe yarar ki?.."

Prof. Çakmak da 20 Haziran 2007 tarihli köşesinden sivil toplum örgütlerine şöyle şöyle seslenmişti:

"Yazarımız Yalçın Ergündoğan, Kadiri şeyhi ve BTP Genel Başkanı Haydar Baş ile ilgili gerçekleri yazdığı için adeta dava bombardımanına tutuldu. Sivil toplum örgütlerinin desteğini bekliyoruz..."


ERGÜNDOĞAN HAKKINDA SÜREN DAVALAR

» 1- İstanbul, (Kasımpaşa) Beyoğlu 2.Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki 'ceza' davası: 26 Eylül 2007, saat:10.00 (3 yıl hapis ve para cezası isteniyor)

» 2- İstanbul, Beyoğlu 4. Sulh Hukuk Mahkemesi'nde açılan tazminat davası: 15 Ekim 2007, Saat: 09.50 (5 bin YTL tazminat isteniyor)

» 3- İstanbul 1. Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi'ndeki 'tazminat' davası: 25 Temmuz 2007 (15 bin YTL tazminat isteniyor)

» 4- İstanbul, 7. Asliye Hukuk Mahkemesi'ndeki
'tazminat' davası: 12 Temmuz 2007 (20 bin YTL tazminat isteniyor)
» * Arkadaşlığı hatırlama vakti / Orhan Alkaya (22 Haziran 2007)

» * Ergündoğan'la dayanışma / Prof. Dr. Ahmet Çakmak ( 20 HAziran 2007),

» * Yalçın Ergündoğan dava kıskacına alındı / Adnan Genç ( 6 Haziran 2007, BirGün Gazetesi)

» * Kim bu Haydar Baş? / Fatih Altaylı (2 Şubat 2007, Sabah Gazetesi)

» * Cühela ve ukala / Nur Batur ( 8 Şubat 2006, Hürriyet Gazetesi )

» * Birgün Yazarları Adliyede, Gerekçeler Farklı (Bianet.org)

» * BirGün yazarına saldırı / Esra Cengiz

» * Bir bedduamız eksikti... / Ümit Otan

» * Haydar Baş'ın 'sahteciliği'ne İçişleri Bakanlığı tescili

» * Haydar Baş hakkında 3 ayrı soru önergesi TBMM'de

* * *

» * Sesonline.net 4. yaşına girdi

» * 'Açılış Sayfanız' Sesonline.net olsun...


Bağımsız SESONLINE
» » Sesonline.net 'i Facebook'ta takip etmek için tıklayınız
» » Sesonline.net 'i Twitter'da takip etmek için tıklayınız

Arkadaşına Yolla Yorum Yolla