Arkadaşına Yolla Yorum Yolla

2007-07-17 - 15:07:00

Tutsak fil Pak Bahadur 'ölüm'le pençeleşiyor

[Sesonline] İZMİR- İzmir Kültürpark'ta bulunan Hayavant Bahçesi"nde 1953 yılından beri küçük bir beton alanda tutsak edilen ve seyirlik 'mal' muamelesi gösterilen 59 yaşındaki Asya fili Pak Bahadur ölümle pençeleşiyor. Açılan "Pak Bahadur'a Özgürlük" kampanyalarına kulaklarını tıkayan, "doğal ortamına uygun bir yere taşıyacağız" gibi sözlerle, üzerinde yoğunlaşan kamuoyu baskısını geçiştirmeye çalışan İzmir Büyükşehir Belediyesi, Pak Bahadur'un durumu ağırlaşınca tepkilerden çekinerek Almanya'dan uzman ekip çağırdı. ( "Pak Bahadur" anesteziden uyanmayabilir...) [Haber/Yorum: Yalçın Ergündoğan]

"PAK BAHADUR'A HAYATİ OPERASYON"

İzmirlilerin ve onların temsilcisi sivil toplum örgütleri ile meslek odalarının büyük tepkisine rağmen Kültürpark'ı "otopark" yapma direnişini üst üste gelen mahkeme kararlarıyla 'durdurmak' zorunda kalan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı şimdi de, yine İzmirlilerin tepkisine kulaklarını tıkadığı bir başka konuyla karşı karşıya. Bir avuç toprak bile kendisine çok görülen Tutsak fil "Pak Bahadur" 'beton zemin' üzerinde edindiği hastalıklarla ölümle pençeleşiyor...

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nca basın kuruluşlarına gönderilen 'Hayati operasyon' başlıklı basın bülteninde, "Yaşlılığı nedeniyle ağrılı ve ölümle sonuçlanabilen kemik erimesi ve ayak hastalığına yakalanan Pak Bahadır adlı file, Almanya'dan gelecek uzman ekip müdahale edecek" denildi.


Osteomyelitle ve pododermatit (ayak hastalıkları ve kemik erimesi) teşhisi konulan Pak Bahadur'a Almanya'dan gelecek uzman bir ekibin müdahale edeceği ancak operasyonun zorunlu olarak kullanılacak anestezi nedeniyle "risk taşıdığı" bildirildi.

Yaşı göz önüne alındığında, sözkonusu hastalıkların tedavi edilmemesi durumunda "ağrılı ölümlerin" güçlü bir olasılık olduğunu söyleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi Fuar Hayvanat Bahçesi Amiri Veteriner Hekim Çağlayan İnanlı, Pak Bahadır'ın başarılı bir tedavi sonucunda sağlığına kavuşması için gerekli herşeyin yapılacağını bildirdi.

"ANESTEZİDEN UYANMAYABİLİR"

Veteriner hekim İnanlı Pak Bahadur'un tedavisi esnasında anesteziden uyanmama ve ölüm gibi risklerin bulunmasına karşın, gelinen noktada başka bir alternatif bulunmadığını belirten uzmanlar, filin tedavi edilmemesi durumunda uzun süre yaşayamayacağını ve her geçen gün daha çok acı çekeceğini kaydetti.

Pak Bahadur'un tedavisi için, Asya fillerinin anestezi altına alınması ve sağlık problemleri konusunda uzman olan Avrupa Fil Bakım Sağlığı ve Bakıcıları Derneği (EEKMA) danışmanı Dr. Angelika Hinke ile anestezi ve transport uzmanı olan Inter Zoo Derneği Başkanı Roy M.Smith ile temas kuruldu.

1948 yılında doğan Pak Bahadur, 1953 yılında Pakistan'dan İzmir'e getirilerek Kültürpark Hayvanat Bahçesi'ne yerleştirilmiş ve etrafı demir çubuklu (çivili)beton zemin üzerinde daracık bir alanda, doğasından kopuk olarak yıllarını geçirmesine göz yumulmuştu...

PAK BAHADUR'A ÖZGÜRLÜK KAMPANYASI

İzmir'de yayınlanan Haber Ekspres Gazetesi'ndeki köşesinde Bülent Turan'ın Pak Bahadur'un acıklı durumunu gündeme getirmesinden sonra, başta İzmir'de olmak üzere pek çok dernek, yaşamının son yıllarında Pak Bahadur'un özgürlüğüne kavuşturulması yönünde 2004 yılında bir kampanya başlatmıştı. ( Pak Bahadur'a Özgürlük kampanyası kurumsal destekçileri: Alsancak Güzelleştirme Derneği, Animal Protection Group / Almanya, ASKOD Aliağa Sokak Hayvanlarını Koruyanlar Derneği, ÇAHAD, Çeşme Doğa ve Hayvan Severler Derneği, Dünya yalnız bizim değil Platformu, For Animals / Avusturya, Haber Ekspres Gazetesi, Karşıyaka Emlakbank Süleyman Demirel Lisesi İzci Ekibi, İzmir Kordon Çevre ve Kültür Derneği,Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği, İzmir Kent Kültürü ve Sanat Dergisi )

Konuyu gündeme getirenlerden Bülent Turan Ankara Hayvanat bahçesi'nde yaşamını yitiren 57 yaşındaki filin ardından kaleme aldığı yazısında İzmir'de bir türlü doğal ortamına uygun bir mekana taşınmayan Pak Bahadur için 29 Ekim 2006'da şöyle yazmıştı:

"Pak Bahadur, 60 yaşında. Artık tutsak yaşamının son günlerini, son saatlerini yaşıyor. Hele Pak Şirin’in ölümünden sonra, fazla bir umut kalmadı. Çok mu zordu onu özgür kılmak?
Çok mu zordu beton zemini üzerine birkaç kamyon toprak dökmek?
Çok mu zordu kafesini genişletip ortaya bir havuz yapmak?
Çok mu zordu ona henüz ölmeden, yaşam boyu bize verdiği hizmetin karşılığını az da olsa verebilmek?
Çok mu zor?
Çok mu zor?..."


BirGün gazetesi'nde de “özgürlük” kampanyası ve Pak Bahadur'un durumu “Dünya Yalnız Bizim Değil” sayfasına konu olmuş, çeşitli zamanlarda duyurulmuş, yine aynı sayfada “Pati Değinmeleri” köşesinde ise sık sık gündeme getirilmişti.

PAK BAHADUR'UN 'İNSAN TÜRÜ'NE SESLENEN MEKTUBU (2004):


''Artık ayakta durmakta zorluk çekiyorum. Yaşlılıktan, ayaklarım büyümeye başladı. Sağa sola, duvarlara çarparak yürüyebiliyorum. Bu nedenle vücudumda yaralar oluştu. Artık 56 yaşındayım. Ömrümün sonuna yaklaştım. En fazla 3-5 yıl ömrüm kaldı. Elli yıldır, burada hapis hayatı yaşıyorum. Bir tarafımda dikenli bir çukur, diğer tarafımda dikenli bir duvar, diğer bir tarafta da, dikenli teller. En uzun yürüyüşüm, 5-6 adım atacak kadar bir uzaklık. Özgürlüğü asla tadamamış bir Asya filiyim. Ama yurdumu, ormanlarımı hiç göremedim. Zorunlu bir hapis hayatı yaşıyorum burada... Artık ne olur, ne olur, bana; özgür yaşayabilmem için bir olanak tanıyın. Bedenimi, diğer hayvanlara yem yapmayın. İskeletimi vitrinlik oyuncak yapmayın. Bırakın ben, bugüne dek asla koklayamadığım, asla basamadığım o kutsal toprağıma kavuşayım; özgürce, onurluca. Diğer özgür hayvanlar gibi doğal yaşam ortamı içinde ölebilme fırsatı verin bana!..'' ( Kampanya ayrıntıları için: PAK BAHADUR web sitesi)

ÖZÜR DİLİYORUZ Pak Bahadur. Mensubu olduğumuz "insan türü"nün, ben merkezciliği için, anlamsız "kibiri" ve yok edici, acı çektirici vahşi egemenliği için. Senden ve hepinizden...


HABER / YORUM: YALÇIN ERGÜNDOĞAN
» * Hayvanat Bahçeleri gerekli mi? / Yalçın Ergündoğan (8 Kasım 2004)

» * Tutsak fil 'Pak Bahadur' için imza kampanyası ( 9 Kasım 2004)

» * Pak Bahadur'a özgürlük kampanyası Fransa'dan yankılandı

» * Hayvanat Bahçeleri / Pati Değinmeleri ( 20 Kasım 2005)

* * *

» * Bir mahkeme kararı daha: 'Kültürpark'ı otopark yapamazsınız!'

» * Kültürpark mı, otopark mı? / Yalçın Ergündoğan (14 Temmuz 2007)

» * Bir İzmir yazısı... / Yalçın Ergündoğan ( 7 Temmuz 2007)

» * Öyle karar vermişler... / Yalçın Ergündoğan (19 Ağustos 2006)


* * *

» * Sesonline.net 4. yaşına girdi

» * 'Açılış Sayfanız' Sesonline.net olsun...


Bağımsız SESONLINE

» » Sesonline.net 'i Facebook'ta takip etmek için tıklayınız
» » Sesonline.net 'i Twitter'da takip etmek için tıklayınız

Arkadaşına Yolla Yorum Yolla