Arkadaşına Yolla Yorum Yolla

2007-07-21 - 17:34:00

Tasarlanmış cinayet: Tutsak fil 'Pak Bahadur' öldü

[Sesonline] İZMİR- İzmir Kültürpark'ta bulunan Hayavant Bahçesi'nde 1953 yılından beri küçük bir beton alanda tutsak edilen ve seyirlik 'mal' muamelesi gösterilen 59 yaşındaki Asya fili (*) Pak Bahadur ( 1948 Pakistan - 21 Temmuz 2007 İzmir-Türkiye ) bugün öldü. İzmir Büyükşehir Belediyesi "Kültürpark Hayvanat Bahçesi"nin 59 yaşındaki yaşlı fili Pak Bahadur’un kalbi, beton üzerinde, yıllarca çektiği tutsaklık hayatının ürünü acılara dayanamadı. Eklemleri ve ayaklarındaki şiddetli enfeksiyon nedeni ile uyutularak (anestezi) tedavisinin yapılması için Almanya’dan gelen iki uzman nezaretindeki operasyona Pak Bahadur dayanamadı. Hayvan hakları savunucusu, Dünya Yalnız Bizim Değil Platformu'nun sözcüsü gazeteci-yazar Yalçın Ergündoğan ise; "Pak Bahadur'un ölümünden 'insan türü'nün kibirliliğinin ve tüm canlı yaşamını felakete sürükleyen yıkıcı egemenliğinin sorumlu olduğunu ifade etti. Ergündoğan; "Pak Bahadur acılar içinde kıvranarak, doğal yaşamından çok uzakta, daracık bir beton alanda tutsak ve seyirlik bir mal olarak aslında 'tasarlanmış bir cinayete kurban gitti" dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu Kültürpark Hayvanat Bahçesi’nin ve İzmir’in sembollerinden biri olarak bilinen fil Pak Bahadur’ın kaybından büyük üzüntü duyduğunu söyledi.

Pak Bahadur’ın yaşlılığından kaynaklanan ayaklarındaki rahatsızlığı nedeniyle son dönemde acılarının çok arttığını ama buna rağmen anestezi riski nedeniyle operasyonu yapıp yapmamakta kararsızlık yaşadıklarını söyleyen Kocaoğlu, “Ancak temasa geçtiğimiz dünyaca ünlü uzmanlar, riskli de olsa bu operasyonu yapılması gerektiğini aksi takdirde acı çekerek ölümünün kaçınılmaz olacağını söylediler. Biz de bunun üzerine operasyon kararını verdik. Sonuç hepimizi çok üzdü. Ancak Pak Bahadur’un ismini hep yaşatacağız. Sağlığına kavuşsaydı, Sasalı’da hazırladığımız Doğal Yaşam Parkı’nda onu çok daha güzel günler bekliyordu ama olmadı. Pak Bahadur’ı oraya defnettik. Defnettiğimiz yere onun anısına bir heykel koymayı düşünüyoruz. İzmirliler Pak Bahadur’ı unutmayacak” dedi.

ERGÜNDOĞAN: "PAK BAHADUR TASARLANMIŞ CİNAYETE KURBAN GİTTİ"

Hayvan hakları savunucusu, Dünya Yalnız Bizim Değil Platformu sözcüsü gazeteci-yazar Yalçın Ergündoğan ise; "Pak Bahadur'un ölümünden 'insan türü'nün kibirliliğinin ve tüm canlı yaşamını felakete sürükleyen yıkıcı egemenliğinin sorumlu olduğunu ifade etti. Ergündoğan; "Pak Bahadur acılar içinde kıvranarak, doğal yaşamından çok uzakta, daracık bir beton alanda tutsak ve seyirlik bir mal olarak aslında 'tasarlanmış bir cinayete kurban gitti" dedi.

Ergündoğan açıklamasında şunları söyledi:
"İzmir Büyükşehir Belediyesi ve onun başındaki zihniyet; bir yandan İzmir'in ortasında bir oksijen adacığı olarak kalmış bulunan Kültürpark'ı "otopark" yapmaya çalışırken, diğer yandan da 2004 yılından beri sürdürülen, sesi dünyanın dört bir yanından duyulan Pak Bahadur'a Özgürlük kampanyasına kulaklarını tıkamış ve Bahadur'un ölümünü adeta elleri ile hazırlamıştır. Sn. Kocaoğlu verdiği sözleri tutmamıştır. Pak Bahadur'un ölümünü ardından yaptığı açıklamada
"yaşasaydı onu "Doğal Yaşam Parkı"nda güzel günler bekliyordu" diyerek adeta, hak savunucularının oluşacak tepkisinden kaçmaya çalışmıştır. Sn. Kocaoğlu, yapa yapa Pak Bahadur'a orada sadece mezar kazdırabilmiştir.Ama esas itibariyle, en ağır suç mensubu olduğumuz "insan türü"nündür..."

1948 yılında doğan Pak Bahadur, 1953 yılında Pakistan'dan İzmir'e getirilerek Kültürpark Hayvanat Bahçesi'ne yerleştirilmiş ve etrafı demir çubuklu (çivili)beton zemin üzerinde daracık bir alanda, doğasından kopuk olarak yıllarını geçirmesine göz yumulmuştu...

Öte yandan, Hayvanat Bahçesi’nin diğer fili Begümcan’ın da ileride aynı hastalığa maruz kalmaması için Alman heyetin tavsiyesiyle önümüzdeki günlerde erken bir operasyona alınacağı bildirildi.


(*) ASYA FİLİ (Elphas Maximus)

COĞRAFİ YAYILIM: Hindistan, Çin Hindi, Malezya, Güney Çin’ de yayılış gösterir.
HABİTAT: Açık ormanlık araziler ve seyrek ağaçlı otlaklar. Tehlikeli olmasına karşılık yağışın yıllık 40 cm’den az olduğu yerlerde yaşayabildiği gibi, yağışın yıllık 8 m’den fazla olduğu yerlerde de yaşayabilir.

YAŞAM SÜRESİ: 60 – 70 yıl.

GEBELİK SÜRESİ: Eşeysel olgunluğa ulaşma yaşı : 15 – 20 yıldır. Gebelik süresi 22 ay'dır. 3 ya da 4 yılda bir doğum yaparlar. Bebek doğduğunda 100 kg ve bir metre boya sahiptir. Bebek fil 18 ay anne sütü içer. Bundan sonraki aylarda bitkisel besinler tüketmeye başlar.» * Tutsak fil Pak Bahadur 'ölüm'le pençeleşiyor

» PAK BAHADUR web sitesi

* * *

» * Sesonline.net 4. yaşına girdi

» * 'Açılış Sayfanız' Sesonline.net olsun...


Bağımsız SESONLINE
» » Sesonline.net 'i Facebook'ta takip etmek için tıklayınız
» » Sesonline.net 'i Twitter'da takip etmek için tıklayınız

Arkadaşına Yolla Yorum Yolla