Arkadaşına Yolla Yorum Yolla

2007-12-28 - 16:20:00

Gazeteci-yazar Yalçın Ergündoğan yeni yılı 'davalarla' karşıladı

[Sesonline] Gazeteciye, dava yağmuru sürüyor. Dava kıskacına alınmak istenen BirGün gazetesi yazarı, Sesonline.net haber sitesi Genel Yayın Yönetmeni gazeteci-yazar Yalçın Ergündoğan'ın 26 Nisan 2005'te BİRGün gazetesinde yayınlanan "Müritleri Haydar Baş'a baş kaldırdı" haberi nedeniyle Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı ve Kadiri Tarikati şeyhi Haydar Baş'ın şikâyeti üzerine hakkında 3 yıl hapis istemiyle açılan ceza davasının duruşması yapıldı. Haydar Baş hakkında çeşitli mercilerden istenen bilgi dosyalarının henüz gelmemesi üzerine dava duruşması 14 Mayıs 2008 tarihine ertelendi.

Ergündoğan hakkında Baş'ın eşleri olduğu iddia edilen kişilerin açtığı 'tazminat' davaları da sürüyor. Bu davalar kapsamında, İstanbul 1. Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi'nde sürmekte olan 15 bin YTL 'tazminat' istemli dava ise; 4 Haziran 2008'e ertelendi.

Bilindiği üzere, "hakaret" iddiası ile 4. Sulh Hukuk Mahkemesi'nde açtığı 5 bin YTL'lik tazminat davasında mahkeme Yalçın Ergündoğan'ı (yazının yayınlandığı tarihten geçerli olacak) faizi üzerine eklenmek koşuluyla 1500 YTL 'tazminat ödemeye' mahkûm etmiş, Ergündoğan da kararı 'temyiz edeceğini' ifade etmişti.

ERGÜNDOĞAN: "OLANI GÖRÜP YAZMAMAK GAZETECİLİĞE SIĞMAZ"

Ergündoğan, yazısında "asla hakaret bulunmadığını, kamuoyunu bilgilendirmek maksadıyla bu ilginç bilgileri yayınlandığını ifade ederek şunları söyledi: "Asla hakaret kastı yoktur. Kamuoyunun gözü önünde bulunan, bir siyasi partinin başkanlığını sürdüren şahsın davranışlarına dikkat etmesi, eleştiriye de tahammüllü olması gerekir. Hem bir siyasi partinin başı ve bir tarikatın şeyhi olacaksınız, müritleriniz bile tutum ve davranışlarınıza tahammül edemeyip başkaldıracak. Üstelik de bu başkaldırılarını bir internet sitesi aracılığıyla kamuoyuna duyuracak. Siz gazeteci olarak bunu görüp de haber yapmayacaksınız?! Böyle şey olur mu hiç? ..."

BEDDUA EDİLMESİ İSTENMİŞTİ

Ergündoğan'ın Haydar Baş'la ilgili yazısının 26 Nisan'da BirGün'de yayınlanmasının ardından 28 Nisan 2005'te "Yeni Mesaj" gazetesinde Ergündoğan için 'seher vaktinde' ve her fırsat buldukça okunması istenen bir de 'beddua' yayınlanmıştı...


MECLİS'E DE TAŞINMIŞTI

Haberin basında yayınlanmasının ardından 2005 yılında CHP Hatay Milletvekili Gökhan Durgun konuyu TBMM’ye getirmiş ve şu soruları yöneltmişti:

» Haydar Baş isimli şahıs hangi vakıf ve derneklerin kurucusu, yöneticisi ve üyesidir?

» Bu kuruluşlar resmi makamlarca denetlenmiş midir? Denetlenmişse sonuçlar nedir? Bu kuruluşlarla ilgili sürdürülen yasal soruşturma var mıdır?

» Basına yansıyan, Haydar Baş'ın aleyhinde yayın ve haber yapan kişileri, kendi taraftarlarını tahrik ederek tehdit ettiği doğru mudur?

» Haydar Baş isimli kişinin, kullandığı Profesörlük ünvanı, Yüksek Öğretim Kurulu tarafından onaylanmış mıdır? Bu kişinin, yayınlanan kitap, dergi ve televizyonlarda profesör unvanını kullanması hakkı var mıdır? Yoksa, unvanın sahte kullanımından dolayı, soruşturma açılmış mıdır? Konu yargıya intikal ettirilmiş midir?

» Haydar Baş'ın basına yansıyan nikahsız olarak yaşadığı kadınlardan 17 çocuk sahibi olduğu ve bu çocukları resmi nikahlı eşi üzerine kaydettirdiği bilgileri doğru mudur? Bu çocukların doğum tarihleri bir insanın biyolojik doğurma sürelerine uygun mudur?..


ERGÜNDOĞAN HAKKINDA SÜREN DAVALAR

» 1- İstanbul, (Kasımpaşa) Beyoğlu 2.Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki 'ceza' davası: 14 Mayıs 2008, saat:10.30 (3 yıl hapis cezası isteniyor)

» 2- İstanbul 1. Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi'ndeki 'tazminat' davası: 4 Haziran 2008 (15 bin YTL tazminat isteniyor)

» 3- İstanbul, 7. Asliye Hukuk Mahkemesi'ndeki 'tazminat' davası: 3 Nisan 2008 (20 bin YTL tazminat isteniyor)'ERGÜNDOĞAN DAVASI' İLE İLGİLİ SÜRECİ İZLEMEK VE HAKKINDA YAZILANLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN:


» * Journalist Ergündogan Sentenced

» * Yalçın Ergündoğan 'linç' ediliyor / Melih Altınok (BirGün, 27 Kasım 2007)

» * Gazeteci Ergündoğan'a Mahkumiyet / SANSURSUZ.COM

» * Gazeteci Ergündoğan Mahkum Oldu / BIANET.ORG

» * Ergündoğan´ın Ceza Davası Ertelendi / ANTAKYAHABER.NET

» * Ergündoğan cezayı temyiz ediyor / SICAKGUNDEM.COM

» * Ergündoğan Temyize Gidiyor /RENKHABER.COM

» * Cühela ve ukala / Nur Batur ( 8 Şubat 2006, Hürriyet Gazetesi )

» * BirGün yazarına saldırı / Esra Cengiz

» * HAYDAR BAŞ'a BAŞKALDIRANLARIN KURDUĞU SİTE

» * Haydar Baş'ın 'Yeni Mesaj' gazetesinden "Ergündoğan'a beddua çağrısı" ( 28 Nisan 2005)

» * / "Hal-i Medya" köşesi / Melih Altınok ( BirGün gazetesi, 31 Temmuz 2007)

» * Arkadaşlığı hatırlama vakti / Orhan Alkaya (BirGün gazetesi, 22 Haziran 2007)

» * Ergündoğan'la dayanışma / Prof. Dr. Ahmet Çakmak ( BirGün gazetesi, 20 Haziran 2007),

» * Yalçın Ergündoğan dava kıskacına alındı / Adnan Genç ( BirGün gazetesi, 6 Haziran 2007)

» * Kim bu Haydar Baş? / Fatih Altaylı (2 Şubat 2007, Sabah Gazetesi)

» * Birgün Yazarları Adliyede, Gerekçeler Farklı (Bianet.org)

» * Bir bedduamız eksikti... / Ümit Otan

» * Haydar Baş'ın 'sahteciliği'ne İçişleri Bakanlığı tescili

» * Haydar Baş hakkında 3 ayrı soru önergesi TBMM'de

» * BİA Medya Gözlem Raporu(Nisan/Mayıs/Haziran 2007 dönemi)


* * *

» * 'Açılış Sayfanız' Sesonline.net olsun...


Bağımsız SESONLINE
» » Sesonline.net 'i Facebook'ta takip etmek için tıklayınız
» » Sesonline.net 'i Twitter'da takip etmek için tıklayınız

Arkadaşına Yolla Yorum Yolla