Arkadaşına Yolla Yorum Yolla

2008-03-15 - 14:13:00

'Dünya Yalnız Bizim Değil' adı ve fikriyatıyla yarışma konusu oldu

[Sesonline] İZMİR- İzmir'de, Çiğli Belediyesi İlköğretim Okullarının 4. ve 5. sınıf öğrencileri arasında, “üç ayrı dalda”, çevre duyarlılığını geliştirmek, buna bağlı olarak da doğa ve hayvan haklarına saygıyı pekiştirmeye yönelik bir yarışma düzenledi. Yarışmanın adı ve teması da "Dünya Yalnız Bizim Değil" olarak belirlendi. BirGün gazetesi'nde yayınlanmakta olan "Dünya Yalnız Bizim Değil" sayfasının yaratıcısı ve yayıncısı, 'DYBD Platformu'nun kurucusu ve sözcüsü Yalçın Ergündoğan'ın yaklaşımı ve yazıları da referans kaynağı oldu.

Türkiye medyasının 'en özgün tematik sayfası' olarak kabul edilen "Dünya Yalnız Bizim Değil"in 13 Haziran 2004 tarihinden bu yana okuyucuyla her hafta buluşmasının sevindirici bir ürünü olarak "DYBD" adıyla ve fikriyatıyla bu kez bir yarışmaya konu oldu. İzmir, Çiğli Belediyesi'nin bu girişimi; Türkiye'de doğa ve hayvan haklarının genel "hak mücadeleleri"ne eklemlenmesine yönelik gösterilen çabanın olumlu bir sonucu olarak değerlendiriliyor.
Yarışmanın da, genç kuşaklara yönelik önemli bir katkı olacağı belirtiliyor.

HAYVAN HAKLARINA SAYGI

Yarışma ile ilgili, bir açıklama yapan Çiğli Belediye Başkanı Ensari Bulut şunları söyledi:

"Dünyamız giderek kirleniyor. Küresel ısınma; sularımızın, toprağımızın ve soluduğumuz havanın kirlenmesi, hepimizi etkiliyor. Dünyayı paylaştığımız hayvanlar ve bitkiler de bu kirlenmeden etkileniyor. Oysa onların bu olumsuzluklarda hibir sorumluluğu yok. Bu konulardaki görüşlerinizi ortaya koymanız için, Dünya Yalnız Bizim Değil konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışmaları düzenledik. Yarının büyükleri olan sizlerin, evre konusunda şimdiden bir duyarlılık kazanmanızı istiyoruz. Yaşadığımız dünyayı doğasıyla, bitkisiyle, hayvanları ile bir bütün olarak algılamalı ve kabullenmeliyiz. Üreteceğiniz birbirinden güzel yapıtlarınızla, yarışmalarımıza katılımınızı bekler; temiz ve sağlıklı bir çevrede, mutlu bir yaşam; esenlik ve başarılar dilerim..."

DYBD YARIŞMA KOŞULLARI

Çiğli Belediyesi Kültür Müdürü Alime Mitap'ın özverili çabalarıyla Çiğli'deki İlköğretim Okullarının 4. ve 5. sınıf öğrencileri arasında 'Resim', 'Şiir' ve 'Kompozisyon' Yarışmasına katılmak için, yapıtların en geç 29 Nisan 2008 tarihinde "Çiğli Belediyesi İsmet İnönü Kültür ve Eğitim Merkezi - İZMİR" adresine teslim edilmesi gerekiyor.

» Yarışma, Çiğli’deki ilköğretim okullarının 4. ve 5. sınıflarında öğrenim görmekte olan öğrencilere yöneliktir.
» Öğrenciler, dilerlerse her “Üç Dalda” da (resim, şiir ve kompozisyon) yarışmaya katılabilirler.
» Okullarda yapılacak ön elemeyle, her dalda 6 yapıt (Her okuldan toplam 18 yapıt) belirlenerek, 29.04.2008, Salı günü, mesai saati bitimine kadar Çiğli Belediyesi Kültür Müdürlüğü’ne (İsmet İnönü Kültür Merkezi) teslim edilecektir.
» Okullarda yapılacak ön elemeyi kazanan öğrencilerin tümüne kitap armağan edilecek; ayrıca, Çiğli Belediyesi Kültür Müdürlüğü’nce oluşturulan Seçici Kurullar’ın yapacağı son elemede dereceye girecek öğrencilere çeşitli hediyeler verilecektir.
» Ödül töreni, 4 Haziran 2008, çarşamba günü (Çevre Haftası kapsamında) yapılacaktır. Tören programı, daha sonra açıklanacaktır. Çiğli Belediyesi WEB: www.cigli.bel.tr

Edinilen bilgilere göre, yarışmaya, DYBD Platformu (Dünya Yalnız Bizim Değil Platformu), NORM CİVATA ( Atatürk Organize Sanayi Bölgesi- Çiğli) ve EGEÇEP ( Ege Çevre ve Kültür Platformu) katkıda bulunuyor.

YARIŞMANIN SEÇİCİ KURULU

» Kompozisyon: Muzaffer İzgü, Yalçın Ergündoğan, Hayri K. Yetik, Hülya Soyşekerci, Bülent Habora

» Şiir: Ahmet Günbaş, Zeynep Uzunbay, Asuman Susam, Hüseyin Yurttaş, Oğuz Tümbaş

» Resim: Hülya Yalçın, Lale Temelkuran, Gültekin Yıldız, Derya Başakçı, Alime Mitap
» * Doğadaki tükenişin sembolü / Yalçın Ergündoğan ( 15 Mart 2008 )

» * 'Onlar giysi değil, yaşamı paylaştığımız dostlarımız' ( 9 Aralık 2006, Sabah Gazetesi)

» * 'Gerçek hayvansever 'tabakta hayvan' sevmez'... ( 4 Şubat 2006 / Hürriyet Gazetesi )

» * Van'da bir müzik öğretmeni yazılardan etkilendi ve besteledi: 'Dünya Yalnız Bizim Değil'

» * O artık yok... / Yalçın Ergündoğan ( 12 Ocak 2008 )

» * SANAYİ ÜRETİMİ OLARAK "TABAĞIMIZDAKİ HAYVAN"- "VİDEO" ( Bağlantıyı tıkladıktan sonra film otomatik olarak başlayacaktır. Bekleyiniz... )

* * *

» * 'Açılış Sayfanız' Sesonline.net olsun...

Bağımsız SESONLINE. NET
» » Sesonline.net 'i Facebook'ta takip etmek için tıklayınız
» » Sesonline.net 'i Twitter'da takip etmek için tıklayınız

Arkadaşına Yolla Yorum Yolla