Arkadaşına Yolla Yorum Yolla

2008-05-29 - 10:43:00

Katliam sonrası toplu mezar: Sokak hayvanları bu kez 'turizme' feda...

[Sesonline] Antalya'da, yüzlerce köpeğin itlaf edilerek, ormanlık alanda topluca gömüldüğü belirlendi. Olayı ortaya çıkaran Dünya Yalnız Bizim Değil Platformu (DYBD) üyesi, T. Hayvanları Koruma Derneği (THKD) Antalya Şube Başkanı Sevda Kıraç, sorumlular hakkında, suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi. HAYTAP Genel Sekreteri Nesrin Çıtırık ise, "insan türü"nün Türkiye'de yaptığı katliamın fotoğraflarının uluslararası tur operatörlerine ve turizm şirketlerine Antalya turizme hazır!.." başlığı ile S.O.S (imdat çağrısı) vererek duyurulacağını ifade etti. [HABERİN SONUNDA: Zabıta müdürünün itirafı: 'Kuduz bahanesiyle itlaf ediyoruz!']

Antalya'nın Kepez ilçesinde görülen 'sözde kuduz vakası'nın ardından ortaya atılan "sokak hayvanları itlâf ediliyor" iddiaları doğru çıktı. (Genel uygulama olarak Türkiye'de itlâf öncesi bir "kuduz" iddiasının ortaya atılması âdet...)Hayvan hakları savunucuları, 2008 yılında Türkiye'de "kuduz vakalarının görülmesinin, ya da görüldüğünün iddia edilmesinin de Türkiye'deki 'yönetimlerin ayıbı' olduğunu ifade ettiler.

Varsak beldesi'ndeki bir araziye itlaf edilen köpeklerin topluca gömüldüğü belirlendi.

Bir yurttaşın "İtlaf edilen köpeklerin topluca gömüldüğü yerler var" ihbarı üzerine harekete geçen Antalya Şubesi ve Konyaaltı Dostları Derneği üyeleri, iş makineleriyle Varsak beldesindeki ormanlık alana geldi.

Söz konusu bölgede toprağı iş makineleriyle kazan dernek üyeleri, itlaf edilerek, 15 ile 20'şerli gruplar halinde gömülmüş köpek cesetleri buldu.

BELEDİYELERE TEPKİ

Bu sırada T. Hayvanları Koruma Derneği Antalya Şube Başkanı Sevda Kıraç ve Konyaaltı Dostları Derneği Başkanı Nilsu Güleç, gözyaşlarına hakim olamadı.

Olay yerinde bulunan hayvan korumacılar ve hayvan hakları savunucuları, itlafı gerçekleştirdiklerini iddia ettikleri Konyaaltı, Kepez ve Muratpaşa belediyelerine tepki gösterdi.

T. Hayvanları Koruma Derneği Antalya Şube Başkanı Sevda Kıraç, "Bu bir cinayet. Yüzlerce köpeği öldüren sorumlular hakkında suç duyurunda bulunacağız" dedi.

Antalya'da 15 yılda 15 bin sokak köpeğinin kısırlaştırılarak yaşamalarını sağladığını belirten Kıraç, "Kuduz aşıları yapılan, sahipli oldukları küpelerinden ve tasmalarından belli olan hayvanların bile toplanarak itlaf edilmesine bir anlam veremiyoruz" diye konuştu.

"BAZILARI BOĞULARAK ÖLDÜRÜLMÜŞ"

Kepez bölgesinde 10 Nisan'da küçük bir çocuğu ısıran köpeğin kuduz olduğunun anlaşılması üzerine o bölgede karantina uygulaması başlatıldığını anımsatan Kıraç, "İlgili kanun gereği kuduz görülen bir yerdeki "bütün hayvanlar" itlaf edilir. Ama sadece köğekler itlâf edilmiş. Sadece tüm ev köpekleri ve sokak köpekleri öldürülmüş. Buna anlam vermek imkansız. Antalya Valisi Alaadin Yüksel'den bu itlafı durdurmasını rica ediyorum" dedi.

Konyaaltı Dostları Derneği Başkanı Nilsu Güleç de, karantina uygulamasına geçildikten sonra yetkililerin aşılanmış köpeklerin bakımevlerine toplanacağı sözü verdiklerini ancak bu söze rağmen hayvanları yok etme yöntemi kullandıklarını ileri sürdü.

Köpeklerin vahşice öldürülerek, toplu olarak gömüldüğünü kaydeden Güleç, bazı köpeklerin ilaçla bazılarının ise "boğularak" öldürüldüğünün belirlendiğini ifade etti.

Muratpaşa ve Kepez belediyelerinin taşeron bir firma ile anlaşarak köpek itlafı gerçekleştirdiğini iddia eden Güleç, "Madem kuduz var bölgedeki bütün hayvanları itlaf edin, kedileri köpekleri öldürmekle kuduz mu önlenir. Sırf turizm mevsiminde sokaklarda köpek görülmesin diye hayvanları öldürüyorlar" dedi.

İtlaf edilen köpeklerin uygunsuz bir şekilde toprağa gömülmesi, bölge sakinlerinin de tepkisini çekti. Bölgede inceleme yapan jandarma ekipleri de dernek üyelerinin ifadelerine başvurdu.

HAYVANLARI KORUMA KANUNU NE DİYOR?

Türkiye'de AB'ye uyum yasaları çeçevesinde bir "makyaj yasası" olark çıkarıldığı ileri sürülen ve sık sık hayvan hakları savunucularının eleştirilerine hedef olan ve 'balon yasa' olarak nitelenen 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu'nda yerel yönetimlerin sahipsiz hayvanlara nasıl davranmaları gerektiği şu ifadelerle anlatılıyor:

» "Sahipsiz veya güçten düşmüş hayvanların en hızlı şekilde yerel yönetimlerce kurulan veya izin verilen hayvan bakımevlerine götürülmesi zorunludur. Bu hayvanların öncelikle söz konusu merkezlerde oluşturulacak müşahede yerlerinde tutulması sağlanır. Müşahede yerlerinde kısırlaştırılan, aşılanan ve rehabilite edilen hayvanların kaydedildikten sonra öncelikle esastır."

» "Yerel yönetimlerin, gönüllü kuruluşlarla işbirliği içerisinde, sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanların korunması için hayvan bakımevleri ve hastaneler kurarak onların bakımlarını ve tedavilerini sağlamaları ve eğitim çalışmaları yapmaları esastır..."DİLEDİĞİNİZ YAZIYI OKUMAK İÇİN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...

» * Zabıta müdürünün itirafı: 'Kuduz bahanesiyle itlaf ediyoruz!'

» * Zabıtanın itirafı / Pati Değinmeleri ( 15 Ocak 2006 )

» * Yaşamı savunmaya geliyorlar... / Yalçın Ergündoğan

» *Aslan ve vahşi tür... / Yalçın Ergündoğan

» * Yaşam için su... / Yalçın Ergündoğan ( 22 Mart 2008 )

» * 'Dünya Yalnız Bizim Değil' adı ve fikriyatıyla yarışma konusu oldu

» * Doğadaki tükenişin sembolü / Yalçın Ergündoğan ( 15 Mart 2008 )

» * Durun ve düşünün... / Yalçın Ergündoğan

» * 'Onlar giysi değil, yaşamı paylaştığımız dostlarımız' ( 9 Aralık 2006, Sabah Gazetesi)

» * 'Gerçek hayvansever 'tabakta hayvan' sevmez'... ( 4 Şubat 2006 / Hürriyet Gazetesi )

» * Van'da bir müzik öğretmeni yazılardan etkilendi ve besteledi: 'Dünya Yalnız Bizim Değil'

» * O artık yok... / Yalçın Ergündoğan ( 12 Ocak 2008 )

» * SANAYİ ÜRETİMİ OLARAK "TABAĞIMIZDAKİ HAYVAN"- "VİDEO" ( Bağlantıyı tıkladıktan sonra film otomatik olarak başlayacaktır. Bekleyiniz... )

* * *

» * 'Açılış Sayfanız' Sesonline.net olsun...

Bağımsız SESONLINE. NET


» » Sesonline.net 'i Facebook'ta takip etmek için tıklayınız
» » Sesonline.net 'i Twitter'da takip etmek için tıklayınız

Arkadaşına Yolla Yorum Yolla