Arkadaşına Yolla Yorum Yolla

2008-07-12 - 17:24:00

Güzelbahçe’deki devekuşları zulümden kurtuldu

[Sesonline] İzmir’in Güzelbahçe ilçesinde, Güzelbahçe Belediyesi Halk Ekmek Fabrikası’nın bahçesine, işletmeciler tarafından müşteri çekmek, ilgi uyandırmak maksadı ile konduğu ifade edilen 2 Devekuşu, duyarlı yurttaşların ve hayvan korumacıların ısrarlı tepkileri sonucu kaldırıldı. İlk kez, tanınmış doğa ve hayvan hakları savunucusu gazeteci-yazar Yalçın Ergündoğan’ın İzmir ziyareti sırasında müdahale ettiği ve 14 Haziran 2008 tarihli “Radyasyon ve Devekuşu” başlıklı köşe yazısında dile getirdiği Devekuşları’nın güneş altında, daracık tel kafes içindeki seyirlik olarak sergilenmesi böylelikle sona erdi...

Güzelbahçe Kaymakamı Ekrem Büyükata kendisine de yapılan şikayetler üzerine, hayvan hakları savunucularına gönderdiği resmi yazı ile Devekuşlarının Halk Ekmek Fabrikası bahçesinden kaldırıldığını açıkladı. Güzelbahçe Kaymakamı Büyükata’nın Hayvan Korumacı Gizel Hazan’ın, Yalçın Ergündoğan’ın yazısına istinaden yaptığı şikayet başvurusuna verdiği cevap ve açıklama şöyle:

“Konuyu incelemek üzere, ilçemiz Güzelbahçe Hayvan Hakları Komisyonu üyesi Veteriner Hekim Belgin Birdal ile Zabıta Memuru Filiz Bozbey konuyu incelemek üzere belirtilen adrese gittiklerinde, deve kuşlarının bir hafta önce sahipleri tarafından satıldığını ve belirtilen adreste bulunmadıklarını tespit etmişlerdir... Bilginizi rica ederim...”

ERGÜNDOĞAN’IN YAZISI

Gazeteci-yazar ’ın 14 Haziran 2008 tarihi “Radyasyon ve Devekuşu” başlıklı yazısının ilgili bölümü şöyle:
“...İzmir’de dolaşmayı sürdürüyor ve ilginç bulduklarımı sizlerle paylaşıyorum ya. Bir ilginç ve sinir bozucu durum da Güzelbahçe’de başıma geldi. Çeşme istikametine doğru yol alırken, sahile paralel olarak yol boyunca uzanan “mandalin bahçeleri”nin yerinde çoktandır “yeller” esiyor. Yok hayır. Yeller esse çok iyi. Yel falan kalmamış. Koca koca dev alış-veriş merkezleri, binalar, apartmanlar. İşte Güzelbahçe de, Narlıdere’yi hemen geçince. Güzelbahçe Belediyesi “Halk Ekmek” adı altında bir “unlu mamuller” fırını işlettiriyor. İşte bu küçük tesisin girişinde tel örgülerle çok dar bir alana iki “Devekuşu” hapsedilmiş. Seyirlik olarak. Önlerinde sıcaktan buharlaşmış küçük bir tas su. Dolanıp duruyorlar. İşletmecisine itiraz ediyor, tepkimi belirtiyorum: “İşkence bu!...” Üstlerine branda diktirmekte olduğunu söylüyor yetkili. “Ne zamandır bir türlü diktiremediğini” vuruyorum yüzüne. Hayvanların, insanların eğlence unsuru olmadığını, seyirlik malzeme olarak kullanılamayacaklarını, buradan kaldırılmaları gerektiğini söyleyerek oradan ayrılıyorum. Yolunuz düşerse, “siz de” tepkinizi esirgemeyin...”

EVRENSEL BİLDİRGE NE DİYOR?

15 Ekim 1978'de Paris UNESCO evinde ilan edilen “Hayvan Hakları Evrensel Bildirgesi”nin ilgili maddelerinde şu hükümler yer alıyor:

» MADDE 8. Hayvanlara fiziki ya da psikolojik bir acı çektiren deneyler yapmak hayvan haklarına aykırıdır. Tıbbi, bilimsel, ticari ve başkaca biçimlerdeki her türlü deneyler için de durum böyledir.

» MADDE 9. Hayvan beslenmek için yetiştirilmişse de bakılmalı, barındırılmalı, taşınmalı, ölümü de acı çektirmeden ve korkutmadan olmalıdır.

» MADDE 10. Hayvanlardan insanların eğlencesi olsun diye yararlanılamaz, hayvanların seyrettirilmesi ve hayvanlardan yararlanılan gösteriler hayvan onuruna aykırıdır.

» MADDE 11. Zorunluluk olmaksızın bir hayvanın öldürülmesi yaşama karşı suçtur.DİLEDİĞİNİZ YAZIYI OKUMAK İÇİN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...

» * Çevre Günü'nde anlamlı ödül töreni: Çocukların yaşamı savunma yarışı...

» * Radyasyon ve devekuşu... / Yalçın Ergündoğan ( 14 Haziran 2008 )

» * 'Yaşam savunucuları birleşin!...'

» * Katliam sonrası toplu mezar: Sokak hayvanları bu kez 'turizme' feda...

» * Şiddet ve zulüm 'kültürel miras' olamaz: Boğa güreşleri mahkemelik

» * Çocukların yaşamı savunma yarışı... (izmirizmir.net)

» * 'Dünya Yalnız Bizim Değil' konulu yarışma sonuçlandı

» * 'Dünya Yalnız Bizim Değil' adı ve fikriyatıyla yarışma konusu oldu

» * Genç yaşam savunucuları geliyor...

» * Gazeteci-yazar Yalçın Ergündoğan'a 'ödül'...

» * Van'da bir müzik öğretmeni yazılardan etkilendi ve besteledi: 'DYBD'

* * *

» * 'Açılış Sayfanız' Sesonline.net olsun...


Bağımsız SESONLINE
» » Sesonline.net 'i Facebook'ta takip etmek için tıklayınız
» » Sesonline.net 'i Twitter'da takip etmek için tıklayınız

Arkadaşına Yolla Yorum Yolla