Arkadaşına Yolla Yorum Yolla

2008-08-16 - 16:15:00

DYBD'nin haberi üzerine Kültür Bakanlığı açıklama yapmak zorunda kaldı

[Sesonline] 'Türkiye medyasının en özgün tematik sayfası' olarak gösterilen ve 13 Haziran 2004'ten beri gazeteci yazar Yalçın Ergündoğan tarafından yayınlanan Dünya Yalnız Bizim Değil sayfasında 9 Ağustos Cumartesi günü, Ayşe Tatlıcı imzasıyla yayınlanan "Film çekiminde işkenceli cinayet!" [Gerçekçi olsun dediler, atı işkence ile öldürdüler...] başlıklı haber üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı bir açıklama yapmak zorunda kaldı. Kültür Bakanlığı açıklamasında, "film çekiminde hayvanlara yönelik hassasiyetten uzak tutumlarla sorumsuzluk örneği göstererek ihmallere sebebiyet verenlerin Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın kapısından giremeyecekleri ve destek talebinde bulunmalarının mümkün olmayacağı" vurgulandı. Bakanlığın BirGün gazetesinde yayınlanmakta olan "DÜNYA YALNIZ BİZİM DEĞİL" sayfasında yer alan haber ve habere ilişkin Bakanlığın açıklaması şöyle:

"Malatya'da, 'Saddam'ın Askerleri Kara Güneş' filminin çekimleri sırasında "gerçekçi" olsun diye kamyonet arkasında 2 at süreklendi. Sürüklenen atlardan birinin acı içinde derileri ve etleri parçalanarak ölmesi hayvan korumacıların ve hak savunucularının tepkisini çekti. Gani Rüzgar Şavata’nın yönetmenliğini yaptığı ve birçok ünlü sinema sanatçısının yer aldığı geniş kadrolu ‘Saddam’ın Askerleri’ adlı filmin çekimleri sırasında Türkiye'de "gerçek sinema" böyle olur diyerek göz göre göre at'a kıydılar. Saçma sapan bir senaryo gereği bir kamyonetin arkasına bağlanarak yerde sürüklenen ve çekimlerde oldukça zorlandığı gözlenen at filmin çekimlerinde ünlü sanatçıların gözleri önünde(!) vahşice öldürüldü.
Film şirketinin açan kazalar yaşanır. Bu olayın bir ihmal sonucu olmuş olabileceği" belirtildi.

Ayrıca, Bu filme Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da destek verdiği ortaya çıktı. Kültür bakanı geçtiğimiz günlerde hayvan katliamları ile ilgili, Türkiye aleyhine bir İngiliz internet sitesinde başlatılan kampanya nedeniyle açıklama yaparak tepki göstermişti. Hayvan hakları savunucuları ve hayvan korumacılar şimdi; "bir 'hayvan sever' olduğunu iddia eden bakan nasıl olur da destek verdiği filmde böyle bir eziyeti görmezden gelir?" diye tepkilerini dile getiriyorlar..." şeklinde "Dünya Yalnız Bizim Değil" sayfasının 9 Ağustos 2008 tarihli manşetinde yayınlanan haber üzerine TC. Kültür ve Turizm Bakanlığı bir açıklama yapmak zorunda kaldı.

BAKANLIĞIN AÇIKLAMASI

"BirGün Gazetesinin 9 Ağustos 2008 tarihli (Dünya Yalnız Bizim Değil) sayfasında yer alan "Film çekiminde işkenceli cinayet!.." başlıklı habere ilişkin olrak Bakanlığımızca bir aıkla yapılması gereği duyulmuştur.
Söz konusu açıklama şöyledir:
"Haberinize konu olan Malatya'da "Saddam'ın askerleri Kara Güneş" filminin çekimleri sırasında yaşanan bu talihsiz olay karşısında gerek bakanlığımızın, gerekse Bakanımız Ertuğrul Günay'ın suskun kalması veya olayı görmezden gelmesi gibi bir durum kesinlikle söz konusu değildir.
Olay Bakanlığımıza intikal ettiği andan itibaren Bakanlığımız yetkisi ve görev alanı kapsamında gerekli tüm girişimlerde bulunulmuş, yapım şirketine bu tür sahnelerin film teknikleri kullanılarak çekilmesi ve hassas davranılması gerektiği konusunda uyarı yazısı gönderilmiştir.
Ayrıca, Bakanımız Ertuğrul Günay da bu tür hassasiyetten uzak tutumlarla sorumsuzluk örneği göstererek ihmallere sebebiyet verenlerin Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın kapısından içeri giremeyeceklerini ve destek talebinde bulunmalarının mümkün olmadığını belirtmiştir.
Konuyu bu boyutuyla da kamuoyuyla paylaşmanızı rica eder, çalışmalarınızda başarılar dileriz..."
» * Vahşetin bu kadarı: Film çekiminde atı işkence çektirerek öldürdüler...

» * Van'da bir müzik öğretmeni yazılardan etkilendi ve besteledi: 'DYBD'

* * *

» * 'Açılış Sayfanız' Sesonline.net olsun...

Bağımsız SESONLINE


» » Sesonline.net 'i Facebook'ta takip etmek için tıklayınız
» » Sesonline.net 'i Twitter'da takip etmek için tıklayınız

Arkadaşına Yolla Yorum Yolla