Arkadaşına Yolla Yorum Yolla

2008-11-27 - 19:51:00

Doğan Özgüden'le dayanışma yükseliyor...

[Sesonline] Militarizme karşı verdiği demokrasi mücadelesi nedeniyle yurt dışında yaşamak zorunda bırakılan şimdilerde de yeniden "milliyetçi" çevrelerce "linç" edilmek istenen Türkiye'nin efsanevi gazetecilerinden Doğan Özgüden'e bir destek de Cenevre Halkevi'nden geldi. "85 yıllık tarihi 'uygarlıklar mezarlığı ve insan hakları cehennemi' olan T.C.'de sistemin saldırılarının sadece ülke sınırları içinde kalmadığını bir kez daha görülmüştür. 50 yıllık mücadele dolu yaşamında, ezilen mazlum halkların saflarında yer alan, demokrasi, sosyalizm ve insan hakları mücedelesinin yılmaz savunucu ve militanı, gazeteci- yazar onurlu insan Doğan Özgüden dün olduğu gibi, bugün de T.C sisteminin hedefi haline gelmiştir" denilen "Cenevre Halkevi" adına Demir Sönmez'in açıklaması şöyle:

"Bugüne kadar TC tarafından Özgüden hakkında onlarca dava açılmış yüzlerce yılı bulan hapis cezaları talep edilmiş ve de edilmektedir.

Avrupa Parlamentosu çatısı altında yapılan "Dersim 38 Paneli"nin hemen ardından, bilinen merkezli talimatlarla "apoletli medya" görev başına çağrıldı ve saldırılar başlatıldı. Amaç belli, Doğan Özgüden susturulmak isteniyor ama mesaj herkese. O'nun şahsında demokratlara, devrimcilere, yurseverlere, insan hakları savunucularına kısacası onlar gibi düşünmeyen herkese.

Cenevre Halkevi; Avrupa parlementosunu, İnsan hakları savunucularını, demokrat, devrimci, yurtsever ve ilerici kamuoyunu, AKP ve Genel kurmay merkezli Doğan ÖZzgüden'e yönelik her türlü saldırılara karşı uyanık olmaya, tavır almaya çağırır..."


FOTOĞRAF: 12 Mart 1971 faşist askeri darbesi sonrası kapanmak zorunda kalan Doğan Özgüden ve İnci Tuğsavul'un yönettiği Ant Yayınları'ndan bir seçki...

SESONLiNE.NET ARŞİVİ'NDEN...

» * Yeter artık! / Ragıp Zarakolu (26 Kasım 2008)

» * Doğan Özgüden: Gazeteci / Erol Özkoray (26 Kasım 2008)

» * Avrupa Barış Meclisi: 'Özgüden'e linç kampanyasını kınıyoruz, kaygılıyız!'

» * Doğan Özgüden'le dayanışma yükseliyor...

» * Doğan Özgüden tehdit altında: 'Neredesiniz ey basın mensupları?'

» * 'Memleketimizde militarizmin egemenliği maalesef hâlâ sürüyor...'

» * Ant Dergisi'nin 40. yıldönümü panelle kutlandı

* * *

» * 'Açılış Sayfanız' Sesonline.net olsun...


Bağımsız SESONLINE

» » Sesonline.net 'i Facebook'ta takip etmek için tıklayınız
» » Sesonline.net 'i Twitter'da takip etmek için tıklayınız

Arkadaşına Yolla Yorum Yolla