Arkadaşına Yolla Yorum Yolla

2008-12-12 - 11:31:00

Doğan Özgüden Belçika'da süren tehditlere karşı koruma altına alındı

[Sesonline] Belçika'da yayın yapan, Belga Haber Ajansı tarafından yayınlanan bilgiye göre; bağımsız internet sitesi İnfo-Türk'ün yöneticisi, 12 Mart 1971 askeri darbesi sonrası siyasi göçmen olarak Belçika'ya yerleşen Türkiyeli gazeteci Doğan Özgüden'in, kendisine yönelen tehditler karşısında Belçika otoritelerince koruma altına alındığı açıklandı. [Doğan Özgüden'le Dayanışma "İMZA KAMPANYASI" sürüyor...]

Özgüden, Brüksel'deki Türkiye Büyükelçiliği'ndeki bir tören sırasında Türkiye Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün Rumların ve Ermenilerin Türkiye'den tehcir edilmesi politikasını övdüğünü İnfo-Türk'te duyurmuştu. Yine İnfo-Türk'e göre, aynı tören sırasında Büyükelçi Fuat Tanlay'ın kendisi de Türk bayrağını 'öven' kin dolu bir şiir okumuştu: "...Sana benim gözümle bakmayanın mezarını kazacağım. Seni selamlamadan uçan kuşun yuvasını bozacağım.."

SENATÖRDEN BELÇİKA İÇİŞLERİ BAKANINA SORU ÖNERGESİ

Söz konusu kişilere yönelik eleştiriler üzerine Beltürk başta olmak üzere hükümet yanlısı birçok sitede, İnfo-Türk'e karşı, genel yayın yönetmeni Doğan Özgüden'in linç edilmesini teşvike kadar varan bir kampanya açıldığını belirten Ecolo Senatörü Josy Dubié, kendisinin korunması için özel önlemler alınıp alınmadığı konusunda İçişleri Bakanı Patrick Dewael'e perşembe günü Senato'da soru yöneltti.

Dewael'e vekaleten soruyu yanıtlayan Devlet Sekreteri Jean-Marc Délizée, şu açıklamayı yaptı:

"Özgüden'in dosyası, tehdide maruz şahsiyetlerin, kamu görevlilerinin ve bireylerin korunmasına ilişkin Başsavcılar Kurulu Genelgesi uyarınca Genel Kriz Merkezi Yönetimi'ne iletilmiştir. Ancak teslim etmek gerekir ki, Özgüden'le ilgili olarak alınan koruma önlemlerinin neler olduğunun açıklanması kendisinin güvenliği açısından mümkün değildir."

Senatör Dubié bakanın bu açıklamasıyla gazetecinin koruma altına alındığı güvencesi verilmiş olduğunu umduğunu söyledi. Délizée de, senatörü, "Bunu teyid ediyoruz," diye yanıtladı.

Doğan Özgüden, ayrıca, kendisine karşı 'şiddet ve linç' kışkırtması yapanlar aleyhine Kraliyet Savcılığı'na bir şikayet dosyası iletmiş bulunuyor.

Bilindiği üzere, 1960'lı yıllarda Türkiye'de yayınlanan kitlesel sol gazete olan Akşam'ın Genel Yayın Yönetmenliğini yapan, Ant Yayınları'nı kuran ve Ant Dergisi'ni de yayınlayan Doğan Özgüden geçtiğimiz günlerde Türkiye'de yayınlanan 'ırkçı' Yeniçağ gazetesince de tehdit edilmiş ve T. Gazeteciler Cemiyeti (TGC) tarafından kendisine verilen (meslekte 50 yıl hizmet ödülü) "ödül" sorgulanmıştı.

İMZA KAMPANYASI:

İmza Kampanyası'na katılmak için, "Doğan Özgüden imza kampanyasına katılıyorum" yazarak, Ad/Soyadı ve meslek bilgileriniz ve e-posta adresinizi belirten bir iletiyi aşağıdaki iki adrese birden göndermeniz isteniyor.

» atilimbelcika@hotmail.com
» collectif1971@scarlet.be


FOTOĞRAF: Ant Yayınları'nca yayınlanan bazı kitaplar, İnci Tuğsavul ve Doğan Özgüden (1968)


» İnfo-Turk: * http://www.info-turk.be
SESONLiNE.NET ARŞİVİ'NDEN...


» * Doğan Özgüden Belçika'da süren tehditlere karşı koruma altına alındı

» * Doğan Özgüden'e 'linç' girişimi bir planın parçası mı?

» * Hep beraber biçimlendiriliyor muyuz? / Yalçın Ergündoğan (1 Aralık 2008)

» * Uluslararası İMZA KAMPANYASI: 'Doğan Özgüden’e yapılan saldırıyı kınıyoruz'

» * Doğan Özgüden'le dayanışma yükseliyor...

» * Yeter artık! / Ragıp Zarakolu (26 Kasım 2008)

» * Doğan Özgüden: Gazeteci / Erol Özkoray (26 Kasım 2008)

» * Avrupa Barış Meclisi: 'Özgüden'e linç kampanyasını kınıyoruz, kaygılıyız!'

» * Doğan Özgüden tehdit altında: 'Neredesiniz ey basın mensupları?'

» * 'Memleketimizde militarizmin egemenliği maalesef hâlâ sürüyor...'

» * Ant Dergisi'nin 40. yıldönümü panelle kutlandı

* * *

» * 'Açılış Sayfanız' Sesonline.net olsun...


Bağımsız SESONLINE

» » Sesonline.net 'i Facebook'ta takip etmek için tıklayınız
» » Sesonline.net 'i Twitter'da takip etmek için tıklayınız

Arkadaşına Yolla Yorum Yolla