Arkadaşına Yolla Yorum Yolla

2009-02-06 - 12:32:00

Kuştüyü yastık için: Canlı canlı kaz ve ördeklerin tüyleri yolunuyor!

[Sesonline] STOCKHOLM- Kuş tüyünden yorgan ve yastık yapmak için her yıl milyonlarca kaz ve ördeğin tüyleri yolunuyor. Hayvanlar kesilmeden önce dört kez canlı canlı yolunuyorlar. Tüyler yorgan, yastık ve gocuklarda kullanılması için Avrupa ülkelerine gönderiliyor. Bir yorgan yapılabilmesi için 75 kazın tüyleri gerekiyor. İsveç Televizyonunun 4. kanalının “Acı Gerçek” adlı programı önceki akşam Macaristan, Polonya ve Çin’de hayvanların tüylerinin canlı iken yolunduğunu kanıtlayan programı yayınladı.
Tv 4’de çalışan muhabirler bu ülkelere giderek tüy satın almak istediler. Bu arada da gizli kamera ile çekimler yaptılar. Macaristan’da 10, Polonya’da 9 ve Çin’de 20 tüy üreten firma ile ilişki kurdular. Bu firmalardan yüzde 90’ı tüyleri yaşayan ördek ve kazlardan canlı canlı yolunarak temin ettiklerini söylediler. Avrupa’da yasalar yasaklamasına rağmen her yıl milyonlarca kaz ve ördek yolunuyor ve bunların tüyleri Avrupalı tüketiciler tarafından kullanılıyor.

Kazlar ilk kez altı aylıkken yolunuyorlar. İşçiler kazların kanatlarını ve ayaklarında da yolma işlemini yapıyorlar. Bir işçi günde ortalama 300 kazın tüylerini yoluyor. Derisi aşırı ölçüde parçalanan kaz ve ördeklerin derileri işçiler tarafından hayvanlar uyuşturmadan dikiliyor.

“Acı Gerçek” programı yolunan kaz ve ördek tüylerinin Macar Radai firması tarafından önce Avrupa’nın en büyük tüy firması Rohdex’e sonra da Danimarka firması Dykon’a satıldıktan sonra İskandinavya ülkelerindeki firmalara satıldığını gösterdi. Programın yayınlanmasından sonra tüyleri satın alan firmalardan Ahlens yaşayan hayvanların tüylerinin canlı canlı yolunmasını kabul etmeyeceklerini ve tüy satın aldıkları şirketlerle hemen ilişkiye geçeceklerini açıkladı.

Jysk adlı firma ise “Hayvanların hakları çiğnenemez, onlar moda değildir. Tüyleri vasıtası ile bizi ısıtan hayvanlara saygı ile yaklaşılmalıdır. Kaz ve ördeklerin tüylerinin yaşarken yolunmasını kabul edemeyiz” acıklamasını yaptı.

* * *

KUŞTÜYÜ NASIL ELDE EDİLİR?

Ördekler ve kazlar boyunlarından tutulur, bacakları bağlanır ve tüyleri yolunur. Kurtulmak için çırpınan hayvanlar derin yaralar alır. Tüy yolma işleminin ardından hayvanlar, bir sonraki işleme kadar kapalı kalacakları kafeslere konur. Bu işlem hayvan yaklaşık 9 haftalıkken başlar ve hayvanın kesileceği güne kadar altı haftada bir gerçekleştirilir. Tüyler çoğunlukla eti için yetiştirilen kazlardan ve ördeklerden yolunur. Oysa ki, kuştüyünün sentetik alternatifleri hem hayvanlara zarar vermez hem de çok daha ucuzdur ve her türlü hava koşulunda geçirmezliğini korur.

KAZ CİĞERİ

Avrupa ülkelerinde yaygın olan kaz ciğeri üretiminde kullanılan hayvanlar muazzam acılar çeker. Günde altı defaya kadar, boğazlarına geçirilen bir tüp aracılığıyla zorla beslenirler.
Midelerine 3 kilograma kadar tuzlu ve yağlı mısır lapası pompalanır. Sonunda hayvanın karaciğeri şişerek normal boyutlarının dört katına çıkar.HABER: Murat Kuseyri
TIKLAYINIZ» » * TÜRKİYE'NİN EN ZENGİN 'HAYVAN HAKLARI' HABERLERİ İÇİN SESONLINE.NET ARŞİVİ'NE BUYRUN...

* * *

» * 'Açılış Sayfanız' Sesonline.net olsun...

Bağımsız SESONLINE


» » Sesonline.net 'i Facebook'ta takip etmek için tıklayınız
» » Sesonline.net 'i Twitter'da takip etmek için tıklayınız

Arkadaşına Yolla Yorum Yolla