Arkadaşına Yolla Yorum Yolla

2009-06-14 - 18:08:00

Doğaya ve canlı yaşamına yönelik saldırıya karşı 'Yaşam Savunusu...'

[Sesonline] Gazeteci-yazar Yalçın Ergündoğan'ın "Yaşam Savunusu" adlı yeni kitabı çıktı. 32 yıldır hak ve özgürlük savunuculuğunu yayın çizgisi olarak benimseyen Belge Yayınları'nın yeni başlattığı 'Doğa ve Hayvan Hakları' dizisinin ilk kitabı olma özelliğini de taşıyan kitabı Türkiye'nin her yanındaki kitapçılarda bulmak mümkün. Kitaba, ayrıca internet üzerinden » www.kitapyurdu.com, » www.ideefixe.com ve » D&R mağazaları adresinden de erişilebiliyor. "Çalışma, kitabın adında da vurgulandığı gibi, aslında bir 'Yaşam Savunusu'. Ülkemizde ya da dünya ölçeğinde doğaya ve yaşama karşı girişilmiş saldırıları püskürtmeye çalışan bir telaşın ifadesi. Kaleme alınmış her yazının geri planını bu çaba oluşturuyor" diyen Yalçın Ergündoğan; kitabın birinci baskısına yazdığı Önsöz'de "haykırıştı, yankı buldu, kitap oldu" ifadesini kullanıyor.

Yalçın Ergündoğan'ın "yazdıklarım, ifade etmeye çalıştıklarım, yurdunu bütün bir ‘cihan’ olarak kabul etmiş, dil, din, ırk, cinsiyet ve tür farkı bilmeyen, bir anadan doğmuşçasına, ‘önce insan’ yaklaşımının yerine, ‘tüm canlıların yaşam hakkı’nı koymaya çalışma çabası. Bir arada yaşamı güzel kılma vurgusu. Dünyanın yalnızca insan türüne ait olmadığının bilince çıkarılma çabası. Yaşamın her anında ve alanında saldırı boyutuna varan ‘tüketim kamçılamasına karşı’, bir direnç oluşturma ve çoğalma çabası" diye vurguladığı çalışma 374 sayfadan oluşuyor. Türkiye'nin her yanındaki kitapçılarda bulunulabilecek kitaba, internet üzerinden www.kitapyurdu.com ve www.ideefixe.com adresinden de erişilebilecek.
Ergündoğan'ın Yaşam Savunusu adlı kitabını, İstanbul'da, Divanyolu Caddesi, (Tramvay yolu) Binbirdirek İş Hanı No:15 Sultanahmet adresindeki BELGE KİTAP KULUBÜ'nden (Tel: 0212-517 44 53, 0212-638 34 58) de temin etmek mümkün.

KİTAPTA NELER VAR?

Kitabın arka kapağında yer alan sunum yazısında kitapla ilgili şu bilgiye yer veriliyor:

"Yalçın Ergündoğan, doğaya saygıyı, yaşam hakkını, çevre duyarlılığını, hayvan haklarını, nükleerin bombasına da, enerjisine de karşı çıkışı, savaş karşıtlığını, barışı savunmayı, hak mücadelelerini ortaklaştırmayı, bütünleştirmeyi yazılarının da yaşamı savunmanın da ana unsuru olarak görüyor. Zaten, kitapta da, açıkça ve anlaşılır bir dille doğrudan ‘yaşam savunuculuğu’ yapılıyor. ‘Kibirli’, ‘ben merkezci’ ve ‘en akıllı’ olduğunu iddia eden ‘insan türü’ sık sık eleştiri konusu ediliyor. Kitabın her sayfasında türcülüğü reddeden bir noktadan, aslında baskı ve sömürüye karşı çıkılıyor...

Dil, din, ırk, milliyet ve tür farkı gözetmeksizin, bir anadan doğmuşçasına birlikte, bir arada yaşamın, varlığımızın sürmesi için bir zorunluluk olduğu vurgusunun dışında, aslında çok da güzel olduğu savunuluyor...

‘Yurdumuz bütün cihandır bizim’ yaklaşımı kitapta yer alan tüm yazılarda açıkça hissediliyor.

YÜKSEK SESLİ 'SAVUNMA'

Su altında kalacak antik kentlerden, mavi yüzgeçli orkinoslara, nesli tükenmekte olan Kelaynak kuşlarından, golf sahası yapılmak istenen ormanlara, sokak köpeklerinden, nükleer santral yapılmak istenen kentlere, siyanürle altın aranmaya kalkışılan yörelere dek, ‘tüketmek’, ‘daha fazla tüketmek’, ‘kâr’, ‘daha fazla kâr’ basıncına ve saldırısına karşı yazar kitapta, kaleminin gücü ile sadece yaşamı savunuyor. Bu haliyle kitaba yüksek sesli bir ‘savunma’ da denebilir...

Zaten yazar, kitabın girişinde de belirtiyor: "Doğanın da hayvanların da ne kendilerini savunacak 'avukatları', ne çıkarlarını koruyacak 'sendikaları', ne de 'oy hakları' var. Tam da bu nedenle; tüm canlıların 'yaşam haklarını' savunan, onlarla birlikte, yaşamı eşit ve adilce paylaşabilmek için, 'türcülüğü' reddeden bir noktadan baskı ve sömürüye karşı çıkan duyarlı insanlara çok iş düşüyor... Unutmayalım, DÜNYA YALNIZ BİZİM DEĞİL..."

» » DİLEDİĞİNİZ YAZIYI OKUMAK İÇİN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...


SİPARİŞ KABUL EDEN İNTERNET KİTAPÇILARI:

» D&R MUSIC, BOOK STORE: D&R mağazaları

» KİTAP YURDU: www.kitapyurdu.com

» IDEEFIXE: www.ideefixe.com


» » YAZAR VE KİTAPLA İLGİLİ BAĞLANTILAR:

» VİDEO: 'Öldürmek için değil, yaşatmak için yasa' // Hak savunucusu Gazeteci Yazar Yalçın Ergündoğan, İMC TV'de 'Güler Yıldız'la haftasonu' programının canlı yayın konuğu (13 Ekim 2012)

» VİDEO: 'Onların sendikası yok!..'(Haberdesin.com)

» Yaşam savunucusu Yalçın Ergündoğan hayvan haklarını anlatıyor [VİDEO](Marksist.org)

» VİDEO: Hak savunucusu Gazeteci Yazar Yalçın Ergündoğan, İMC TV'de 'Güler Yıldız'la haftasonu' programının canlı yayın konuğu (13 Ekim 2012)

» * Yalçın Ergündoğan 'Yaşam Savunusu' kitabını ve doğa, çevre, hayvan hakları üzerine görüşlerini anlatıyor... VİDEO [Haziran_2009, HAYAT TV] (1. BÖLÜM)

» * Yalçın Ergündoğan 'Yaşam Savunusu' kitabını ve doğa, çevre, hayvan hakları üzerine görüşlerini anlatıyor... VİDEO [Haziran-2009, HAYAT TV] (2. BÖLÜM)

» * Yalçın Ergündoğan 'Yaşam Savunusu' kitabı hakkında konuşuyor, MEHTAP TV. (1. Bölüm)

» * Yalçın Ergündoğan 'Tersi ve Yüzü' programında, MEHTAP TV. (2. Bölüm)

» * Dünya Yalnız Bizim Değil Yazıları ( haberdesin.com)

» * Yalçın Ergündoğan Kadıköy'de okurlarıyla buluştu...

» * Van'da bir müzik öğretmeni Ergündoğan'ın yazılarından etkilendi ve besteledi: 'DYBD'

» * TIKLAYIN, DYBD BESTESİNİ İNDİRİN (Beste: Ercan Işkıncı)

» * STGM'nin 'Siviliz' dergisinin konuğu Yalçın Ergündoğan oldu

» * Çevre Günü'nde anlamlı ödül töreni: Çocukların yaşamı savunma yarışı...

» * 'Dünya Yalnız Bizim Değil' konulu yarışma sonuçlandı

» * 'Dünya Yalnız Bizim Değil' adı ve fikriyatıyla yarışma konusu oldu

» * Yalçın Ergündoğan'a 'Çevre Konseyi' ödülü

» * Gazeteci-yazar Yalçın Ergündoğan ödülünü aldı

* * *

» * 'Açılış Sayfanız' Sesonline.net olsun...

Bağımsız SESONLINE

» » Sesonline.net 'i Facebook'ta takip etmek için tıklayınız
» » Sesonline.net 'i Twitter'da takip etmek için tıklayınız

Arkadaşına Yolla Yorum Yolla