Arkadaşına Yolla Yorum Yolla

2009-10-01 - 22:37:00

Eren Keskin'e 1 yıl hapis cezası

[Sesonline] 2006 yılında Diyarbakır’da düzenlenen Kültür ve Sanat Festivali’nde Kürt-Pen Kulübü'nün kendisine verdiği "Düşünce Özgürlüğü" ödül töreninde yaptığı konuşma hak savunucusu yazarımız Eren Keskin'e 1 yıl hapis getirdi. Diyarbakır 5. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından TCY'nın 216/1 maddesine göre verilen 1 yıl hapis cezası Keskin'in "suç işlemeyeceğine dair kanaat oluşmadığından" para cezasına da çevrilmedi. Söz konusu madde ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek’ suçunu kapsıyor. Eren Keskin, suçlanan konuşmasında şu ifadeleri kullanmıştı: “...Ben tüm ezilen kimliklerin ve buna bağlı olarak Kürt halkının kendi kaderini tayin hakkını sonuna kadar savunmaya devam edeceğim ve Türk militarizminin sivil siyaset üzerindeki egemenliğini sonuna kadar eleştirmeye devam edeceğim...” Hatırlanacağı üzere, Eren Keskin, Sesonline.net'te yayınlanan "12 Eylül" başlıklı köşe yazısı nedeniyle elektronik posta ile tehdit almış, gönderilen mektupta, "ekmek yediğiniz bu toprakların sahibinden gün gelecek kurşunu da yiyeceksiniz. And olsuuun!" denilmişti.

2006 yılında 6’ıncısı düzenlenen Kültür ve Sanat Festivali kapsamında yaptıkları konuşma nedeniyle avukat Eren Keskin, tiyatrocu Murat Batgi ve yazar Edip Polat hakkında Diyarbakır 5’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde, ‘Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek’ suçlamasıyla açılan davanın karar duruşmasına sanıklar katılmadı.

Kararı açıklayan mahkeme heyeti, sanıkların ‘Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek’ suçunu işlediklerini belirterek, İHD İstanbul Şubesi eski başkanı, hak savunucusu avukat Eren Keskin, yazar Edip Polat ve tiyatro sanatçısı Murat Batgi’ye 1’er yıl hapis cezası verdi.

Mahkeme heyetinde Keskin'in "suç işlemeyeceğine dair kanaat oluşmadığından" hapis cezası para cezasına da çevrilmedi.

Eren Keskin, suçlanan konuşmasında şu ifadeleri kullanmıştı:
“...Ben tüm ezilen kimliklerin ve buna bağlı olarak Kürt halkının kendi kaderini tayin hakkını sonuna kadar savunmaya devam edeceğim ve Türk militarizminin sivil siyaset üzerindeki egemenliğini sonuna kadar eleştirmeye devam edeceğim...”» * Keskin'e tehdit: 'Bu toprakların sahibinden gelecek kurşunu yiyeceksiniz!'

» * 12 Eylül / Eren Keskin

* * *

» * 'Açılış Sayfanız' Sesonline.net olsun...

Bağımsız SESONLINE


» » Sesonline.net 'i Facebook'ta takip etmek için tıklayınız
» » Sesonline.net 'i Twitter'da takip etmek için tıklayınız

Arkadaşına Yolla Yorum Yolla