Arkadaşına Yolla Yorum Yolla

2009-12-06 - 19:24:00

İklim Değişikliği Zirvesi: Greenpeace dünya liderlerine 'özür' diletti

[Sesonline] İSTANBUL - Dünyanın iklim geleceğini belirleyecek olan Kopenhag Zirvesi yarın (Pazartesi) başlıyor. 7-18 Aralık arasında Danimarka’nın Kopenhag kentinde yapılacak zirveye 100’ü aşkın devlet başkanı katılacak. ABD Başkanı Barack Obama da zirvenin kapanış günü Kopenhag’da olacak. Greenpeace (Yeşil Barış) Akdeniz Ofisi ise zirveye saatler kala, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı yaşlandırdı. 2020 yılında yaşlı ve pişman bir Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘özür dilediği’ afişler, ‘İklim için van minüt’ kampanyasının bir parçası. Greenpeace Akdeniz Ofisi’nden yapılan açıklamada kampanya ile ilgili bilgi verildi:

“Şimdiye kadar 100’ün üzerinde devlet başkanı zirveye katılacaklarını açıkladı. ABD yine müzakerelerden olumlu bir sonuç çıkmasının önündeki en büyük engel rolünü üstlenirken oturup bekleme lüksümüz yok. Çünkü dünya iklimiyle müzakere yapma şansımız bulunmuyor. Greenpeace’in üç aydan uzun bir süredir yürüttüğü ‘İklim için van minüt’ kampanyasına karşılık Erdoğan hâlâ Kopenhag’ın seyrine yönelik hiçbir açıklama yapma gereği duymayan birkaç liderden biri olma kararlılığını sürdürüyor. Şimdi akıllardaki birinci soru şu: İklim değişikliği gibi ciddi bir meselede Erdoğan, sessizce oturmaya devam edip on yıl sonra bizlerden özür mü dileyecek, yoksa Türkiye ’nin ekonomik, çevresel ve toplumsal kaderini elinde tuttuğunu hatırlayıp Kopenhag ’da güçlü bir ‘Van minüt’ sesi mi çıkaracak?..”

“Dünyadaki tüm insanların kaderi hiçbir zaman birbirine bu kadar bağlı olmamıştı. Türk insanının ekonomik ve toplumsal geleceği de bu zirveden çıkacak kararlarla yakından ilgilidir” diyen Greenpeace Akdeniz Enerji ve İklim kampanyası sorumlusu Hilal Atıcı; “Erdoğan’a van minüt çağrısı yapmak için zirvenin en önemli kararlarının alınacağı 18 Aralık’a kadar şansımız var. Bu tarihi fırsatı kaçırmayın, iklimicinvanminut.org sitesinden siz de Erdoğan’ı liderlik yapmaya davet edin” dedi.

DİĞER LİDERLER DE ‘ÖZÜR DİLEDİ’

Greenpeace Erdoğan’dan önce Obama, Merkel ve Sarkozy gibi dünya liderlerine iklim için ‘özür diletmişti’. Kopenhag Havalimanı’na asılan posterlerde saçlarına ak düşmüş liderler, “İklim değişikliği felaketini durdurabilirdik. Ama durdurmadık. Üzgünüm” derken tasvir ediliyor.
» * İklim Değişikliği Zirvesi: 'Gezegenimiz alarm veriyor'

* * *

» * 'Açılış Sayfanız' Sesonline.net olsun...

Bağımsız SESONLINE» » Sesonline.net 'i Facebook'ta takip etmek için tıklayınız
» » Sesonline.net 'i Twitter'da takip etmek için tıklayınız

Arkadaşına Yolla Yorum Yolla