Arkadaşına Yolla Yorum Yolla

2009-12-10 - 23:20:00

KEG: 'Eğer iklim banka olsaydı, kapitalistler hemen kurtarırdı...'

[Sesonline] İSTANBUL- Küresel Eylem Grubu (KEG)'nun, 12 Aralık Cumartesi günü, Saat: 17.00'de, İstanbul Tünel Meydanı'ndan, Taksim Meydanı'na gerçeklestireceği "Dünya alarm veriyor, çok geç olmadan Küresel Isınmayı durdurun!" temalı yürüyüş öncesi Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi'nde gerçekleştiği basın toplantısına, etkinliğin destekçisi kurum temsilcileri de katıldı. Toplantıda KEG sözcüsü Nuran Yüce, Kopenhag'da sürmekte olan ‘İklim Değişikliği Zirvesi’ne ilişkin katılımcılara bilgi verdi ve tüm yurttaşları canlı yaşamının geleceği için Cumartesi günü gerçekleşecek eyleme katılarak ses çıkarmaya davet etti. Küresel Eylem Grubu (KEG) adına konuşan sanatçı İlkay Akkaya ise; "İklim değişimine karşı mücadelede kritik bir aşamadayız. Gezegenin sağlığıyla oynayan küresel kapitalizm, tümüyle çıldırmış durumda. Bu sevimli bir çılgınlık hali değil, ölümcül, öfkelendiren hastalıklı hale gelmiş bir sistemle karşı karşıyayız. Gerçekten de bu hastalığı yenmek zorundayız, yoksa hastalık tüm canlı yaşamına ağır bir darbe vurmaya hazırlanıyor" dedi. Akkaya açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Kopenhag'da hükümetlerarası iklim zirvesi başladı. Kyoto Protokolü sonrasında iklim değişimine karşı küresel bir çerçeve metninde, fosil yakıt salımlarının belirli oranlarda düşürülmesi zemininde anlaşma sağlanıp sağlanamayacağı bu zirvede belli olacak.
Öfkemizin bir nedeni de bu: Kopenhag bir belirsizlikler, bir iki yüzlülükler, pazarlıklar yumağına dönmüş durumda.
Hiçbir ülke hükümetinin temsilcisi durumun ciddiyetinin farkında değil. Ya da daha kötüsü, farkında ama “milli çıkarlar” maskesinin arkasına saklanan patronların çıkarlarını gezegenin çıkarlarının üstünde tutuyor.
Bu yüzden öfkeliyiz ve bu yüzden öfkemizi 12 Aralık'da tüm dünyada yapılacak eylemlerle sokağa yansıtacağız. Biz de İzmir'de, Ankara'da ve İstanbul'da sokaklarda olacağız.
Şimdi önümüzdeki sorun şudur: Hükümetler, önümüzdeki iki hafta içinde Kopenhag’da denetimsiz sera gazları salınımından kaynaklanan riskleri sınırlamak üzere, siyasi taahhütlerle desteklenecek olan bir örgütsel çerçeve anlaşması için çaba harcayacak mı harcamayacak mı?
Eğer çaba harcamayacaklarsa tüm dünyayı büyük bir tehlike bekliyor demektir: hava sıcaklıklarının gezegenimizin 30 milyon yıldır tanık olmadığı seviyelerde, ortalama 5 santigrat derece veya daha üzerinde artması riski söz konusu. Gezegende sadece 200 bin yıldır var olan insanoğlu, bu ölçüde ortalama küresel ısı artışlarına hiçbir zaman tanık olmadı. Bu durum muhtemelen yüz milyonlarca insanın yerlerinden göç etmesine ve bunun sonucu sert çatışmalara yol açacaktır.
Bir makalede vurgulandığı gibi, “küresel yıllık karbon salımı 2010 yılı itibariyle, muhtemelen yaklaşık 47 milyar ton karbondioksite eşit düzeyde olacak. Hava sıcaklığında, birçok bilim insanının tehlikeli ısınmanın eşiği olarak kabul ettiği, küresel ortalamanın 2 santigrat derecenin üstünde artmasından kaçınabilmek üzere canlı yaşamına yüzde 50 şans tanıyabilmek için, 2020 yılı itibariyle toplam salımı 44 milyar tona, 2030 yılı itibariyle 35 milyar tonun oldukça altına ve 2050 yılı itibariyle ise 20 milyar tonun çok altına indirilmesi için mücadele etmeliyiz.
Zengin ülkeler, 2015 yılında toplam gayrı safi yurtiçi milli hâsılalarının yüzde 0,1’i düzeyinde bir parasal kaynak ayırarak, iklim değişimine karşı mücadelede alınması gereken tedbirlerin garantilenmesini sağlayabilirler.
Ama biz bunu yapmak istemediklerini, eğer biz mücadele edip kaçacakları bir alan bırakmazsak yapmak zorunda olduklarını biliyoruz.
12 Arlık eylemleri de Kopenhag'da gerçekleşen zirve de bu yüzden çok önemli.
Küresel Eylem Grubu olarak, 12 Aralık'ta 12 talebimizi de dile getireceğiz.

İlk olarak Kopenhag'daki zirveye sesleniyoruz:

'Atmosferdeki karbondioksit oranını 350 ppm'e indirmeyi hedefleyen (kabul eden) Uluslararası bir sözleşmeyi imzalayın. Karbon ticaretine izin vermeyin. Küresel ısınmanın durdurulması için teknolojiyi, mali kaynakları ve temiz enerji kaynaklarını pazarlık konusu yapmadan ülkelerarası kullanıma açın...'

Kopenhag zirvesine katılacak hükümet yetkililerinden taleplerimiz ise şöyle:

» 1- Adil, eşitlikçi, yükümlülükleri olan ve atmosferdeki karbondioksit oranını 350 ppm’e indirmeyi hedefleyen uluslararası sözleşmenin oluşturulmasında aktif rol alın.

» 2- Türkiye’nin 2020’ye kadar kişi başı emisyon seviyesini en fazla 6,5 tonda sabit tutma hedefini benimseyin.

» 3- Yenilenebilir enerji kullanımı, enerji verimliliği ve enerji tasarrufu sağlayıcı radikal bir program oluşturulması için politik irade gösterin, gerekli yasal ve idari düzenlemeleri yapın, tüm bunları piyasa koşulları içinde değil, sosyal devletin yapması gerekenler olarak, kamu yararı gözeterek yapın.

» 4- Derhal lisans almış olan veya lisans bekleyen bütün (47) kömürlü termik santralların yapımından vazgeçin.

» 5- Hala işletilmekte olan kömürlü termik santralları çalışanlara yeni iş garantisi sağlayarak kapatın.

» 6- Fosil yakıtlara dayalı enerji politikanızı değiştirin. Rüzgar, güneş, dalga ve jeotermal enerji kaynaklarından enerji elde edilmesi için seferberlik ilan edin. Şirketlerin karlı yatırımlar yapmasını beklemeden, kamu kaynakları ile yenilenebilir enerjilere yatırım yapın.

» 7- Ulaşım politikalarında radikal değişiklikler yapın. Otomobillerin kullanımına herkese eşit olarak uygulanacak sınırlamalar getirin. Herkesin daha fazla kullanabileceği, yaygın, ucuz, konforlu, dakik raylı toplu taşımacılığı, bisiklet kullanımına uygun altyapıyı yaygınlaştırın. İstanbul Boğazı’na 3. köprü yapma girişiminden vazgeçin.

» 8- Yatılım yapılabilecek tüm binalarda enerji tasarrufunu arttıracak izolasyonların yapılması için mali kaynak ayırın.

» 9- Sizlerin medeniyet, zenginlik diye gördüğünüz ama her biri enerji canavarı olan çok katlı iş merkezleri, büyük alışveriş merkezleri ve konutlar yerine enerji tasarruflu, iklim koşullarına uygun az katlı mimari özelliklere sahip binalar inşa edin.

» 10- Şehirlerarası taşımacılık ve ulaşım için demiryolunu başlıca araç olarak belirleyin, gerekli altyapıyı kurun.

» 11- Tüm bina, reklam panoları ışıklandırmalarını yasaklayın. Bütün bina içi aydınlatmalarının enerji tasarruflu ampullerle yapılabilmesi için ücretsiz dağıtım yapın, herkesin kullanmasını sağlayın, bunun için kaynak ayırın.

» 12- Küresel ısınmaya çözüm olarak sunduğunuz ama aslında hiç de temiz enerji kaynakları olmayan büyük barajların yapımından, ölümcül tehlikeler barındıran nükleer santral kurma sevdanızdan vazgeçin.
Hükümet yetkililerine bu taleplerimiz karşılanmadan, Kopenhag'da bu talepler etrafında yükümlülüklerin altına girmeden geri dönmeyin diyoruz...

"TURİSTİK SEYAHAT YAPMAYIN"

Bomboş gidip bomboş gelerek, turistik seyahat yapıp Kopenhag'ın tarihi bölgeleri hakkında bilgilnemiş olarak dönmeyin geriye. Kopenhag'da da karşılaşacaksınız bizimle, Türkiye'ye döndüğünüzde de. Kopenhag'da 1999 yılında DTÖ zrivesini dar eden iklim ve adalet hareketinin aktivistleri sizi karar almaya zorlamak için ellerinden geleni yapacak.
Biz de İstanbul, Ankara ve İzmir'de elimizden geleni yapacağız.
Biliyoruz ki Seattle'da olduğu gibi, biz kazanacağız, gezegen kazanacak.

12 Aralık Cumartesi günü, Saat: 17.00'de İstiklal caddesi Tünel Meydanı'nda buluşup yürüyoruz.
Aynı akşam saat 19.00'da gezegen için konser düzenliyoruz.
Tüm kamuoyunu, “İş, iklim, adalet” sloganını birlikte atmak için, “Eğer iklim bir banka olsaydı, kurtarılırdı” sloganını daha yüksek sesle çıkartmak için eyleme ve akşamında da konsere bekliyoruz..."

» * İklim Değişikliği Zirvesi: 'Kopenhag belki son şansımız...' / Ümit Şahin bildiriyor...

» * İklim Değişikliği Zirvesi: 'Gezegenimiz alarm veriyor'

» * İklim Değişikliği Zirvesi: Kopenhag kimin umurunda?

» * Greenpeace dünya liderlerine 'özür' diletti

* * *

» * 'Açılış Sayfanız' Sesonline.net olsun...

Bağımsız SESONLINE

» » Sesonline.net 'i Facebook'ta takip etmek için tıklayınız
» » Sesonline.net 'i Twitter'da takip etmek için tıklayınız

Arkadaşına Yolla Yorum Yolla