Arkadaşına Yolla Yorum Yolla

2009-12-10 - 15:26:00

İklim Zirvesi'nde kırılma yaşanıyor...

[Sesonline] KOPENHAG- Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da 7 Aralıkta başlayan İklim Zirvesi (COP15) görüşmeleri Tuvalu'nun dünden beri üzerinde ısrar ettiği iki anlaşma olması isteği üzerine bölündü. Tuvalu delegasyonunun önerisi; 2012 sonrası Kyoto Protokolü'nün yükümlülüklerinin değiştirilerek 2013 - 2017 dönemine uzatılmasını ve Kopenhag Protokolü adında ikinci bir bağlayıcı metin imzalanmasını öngörüyor. [Küresel Eylem Grubu (KEG)'ndan Gökşen Şahin Kopenhag'dan bildiriyor...]

Tuvalu bu önerisinin görüşülmesi için bir temas grubu oluşturulmasını istiyordu. Ancak bu konudaki anlaşmazlık dünden bu yana görüşmeleri ikinci kere dondurdu. Tuvalu bir temas grubu oluşturulmasında ısrar ederken, Çin'in başını çektiği bazı ülkeler buna karşı çıktı.
Konunun Cumartesi günü yapılacak "Değerlendirme Genel Oturumu"nda ele alınması gündemdeydi. Ancak, Tuvalu konunun öneminden dolayı bunu kabul etmeyeceğini belirtti.

Bunun üzerine tarafların kendi aralarında görüşerek anlaşmaya varması için toplantıya 10 dakika ara verildi. Bu arada taraflar karar birliğine varamayınca konu ertelendi ve oturum sonlandırıldı.

AMERİKAN YERLİLERİNİN EYLEMİ

Öte yandan, taban hareketlerinin ve sivil toplum kuruluşlarının buradaki eylemleri devam ediyor. Sabah ilk eylem ABD Büyükelçiliği önünde Amerikan yerlileri tarafından gerçekleşti. Toplantının yapıldığı Bella Center'ın içinde de sabahtan beri çeşitli sivil toplum kuruluşları tarafından buradan bir anlaşma çıkması taleplerini dile getiren eylemler ve gösteriler yapılmaya devam ediyor....HABER: Gökşen Şahin, Kopenhag
» *İklim Değişikliği Zirvesi: 'Çürümüş bir şey var Danimarka Krallığı'nda…' / Ümit Şahin

» * KEG: 'Eğer iklim banka olsaydı, kapitalistler hemen kurtarırdı...'

» * İklim Değişikliği Zirvesi: 'Kopenhag belki son şansımız...' / Ümit Şahin bildiriyor...

» * İklim Değişikliği Zirvesi: 'Gezegenimiz alarm veriyor'

» * İklim Değişikliği Zirvesi: Kopenhag kimin umurunda?

» * Greenpeace dünya liderlerine 'özür' diletti

* * *

» * 'Açılış Sayfanız' Sesonline.net olsun...

Bağımsız SESONLINE

» » Sesonline.net 'i Facebook'ta takip etmek için tıklayınız
» » Sesonline.net 'i Twitter'da takip etmek için tıklayınız

Arkadaşına Yolla Yorum Yolla