Arkadaşına Yolla Yorum Yolla

2009-12-12 - 21:30:00

Rüzgar güneş bize yeter: 'Petrol şirketleri teröristtir...'

[Sesonline] İSTANBUL- ‘İklim Değişikliği Zirvesi’ Kopenhag'da sürerken, tüm dünyayla eş zamanlı olarak İstanbul'da Küresel Eylem Grubu (KEG) tarafından gerçekleştirilen "Dünya alarm veriyor, çok geç olmadan Küresel Isınmayı durdurun!" temalı yürüyüş Tünel Meydanı'ndan başlayarak Taksim Meydanı'na dek sürdü. Yaşam savunucularınca, "Petrol şirketleri teröristtir", "Küresel Isınmayı Durdurun", "Bankaları Değil, İklimi Kurtarın", "Silah Şirketleri teröristtir", Şirketleri Değil, Gezegeni Kurtar", "Her Türk Asker Doğmaz", "Savaşlara Hayır", "Başka Bir Dünya Mümkün", "Nükleer Santral, Çatlar, Patlar", "Rüzgar, Güneş Bize Yeter" şeklinde sloganların atıldığı yürüyüş sonrası yapılan açıklamada; "İklim değişimine karşı mücadelede kritik bir aşamadayız. Gezegenin sağlığıyla oynayan küresel kapitalizm, tümüyle çıldırmış durumda. Bu sevimli bir çılgınlık hali değil, ölümcül, öfkelendiren hastalıklı hale gelmiş bir sistemle karşı karşıyayız. Gerçekten de bu hastalığı yenmek zorundayız, yoksa hastalık tüm canlı yaşamına ağır bir darbe vurmaya hazırlanıyor. Kopenhag'da hükümetlerarası iklim zirvesi başladı. Kyoto Protokolü sonrasında iklim değişimine karşı küresel bir çerçeve metninde, fosil yakıt salımlarının belirli oranlarda düşürülmesi zemininde anlaşma sağlanıp sağlanamayacğı bu zirvede belli olacak" denildi. Narsis müzik topluluğu solistlerinden Korhan Akyıldız ve Çağatay Kadı tarafından okunan açıklama şöyle:

"Öncelikle öfkemizi ve neden öfkeli olduğumuzu sizinle paylaşmak istiyoruz.
Öfkeliyiz çünkü;
Altı gündür, 100 den fazla hükümet yetkilisi, 15.000’den fazla delege sadece pazarlık yapıyorlar.

Öfkeliyiz çünkü;
Güya dünyanın en gelişkin demokrasileri olduğunu iddia eden ülkeleri kapalı kapılar ardında yaşamlarımız uğruna kararlar alıyorlar.

Öfkeliyiz çünkü;
Gelişmiş ülkelerin tarihsel sorumlulukları karşılığı ayırdıkları mali fon “ tabut paralarımıza" dahi yetmeyecek kadar küçük.

Öfkeliyiz çünkü;
Hükümet temsilcileri hala insanlığın ve gezegenin karşı karşıya kaldığı en büyük felaket karşısında dahi kâr etmeyi düşünerek karbon ticaretini, nasıl daha fazla kâr elde edebileceklerini konuşmayı sürdürüyor.

Öfkeliyiz çünkü;
Küresel ısınmadan bizzati sorumlu olan gelişmiş ülkeler hala sorumluluk almaktan kaçıyor.

Öfkeliyiz çünkü;
Bizleri temsil ettiğini iddia eden hükümet yetkilileri şirket sözcüleri gibi davranıyor.

Öfkeliyiz çünkü;
Kopenhag’da, hükümetlerarası iklim zirvesinde korkunç bir ihanet sergileniyor.

Halkların İklim Forumu’nun açılışında Naomi Klein “Öfkeli olmak bizim sorumluluğumuz” demişti. Evet bizler öfkeliyiz Tuvalu’lu kardeşlerimiz gibi. Gelecek kuşaklara karşı sorumluyuz, bize ev sahipliği yapan gezegenimize karşı sorumluyuz, konuşamayan, yürüyüş yapamayan, slogan atamayan ama küresel ısınma ile çoğu yitip gidecek bitkilere, hayvanlara karşı sorumluyuz. Ve biliyoruz ki Kopenhag’da yapılan her bir pazarlık, sıcaklıktaki her bir derece artış, gerçek bir anlaşmaya varılmadan geçirilen her bir gün aslında ne kadar insanın öleceğini, ne kadar insanın iklim mültecisi olacağını, ne kadar insanın daha yoksullaşacağını, aç kalacağını, ne kadar bitki ve hayvan türünün yok olacağını belirleyecek.

Öfkemizin nedenlerinden birisi de, Kopenhag'ın bir belirsizlikler, bir iki yüzlülükler yumağına dönmüş olması.
Yapılan pazarlıklar, herhangi bir akılla, mantıkla, vicdanla açıklanamaz. Küresel ısınmanın şiddetini artıran da bu şiddet karşısında yoksulları, canlıları çaresiz bırakan da kâr güdüsüyle çalışan şirketlerin yaşamı umursamayan tutumları, şirketlerin sözcüsü gibi çalışan hükümetlerin vurdumduymazlıkları, fosil yakıtlara düşkünlükleri, insani ve çevresel ihtiyaçları hiçe sayan sadece tüketimi teşvik üzerine kurulu sistemlerin ve ideolojileri.

Bizler şu an dünyanın dört bir yanında eylem yapanlar, Kopenhag sokaklarını dolduran on binlerce insan hep birlikte haykırıyoruz 'sessiz sedasız ölmeyeceğiz...'
Kopenhag’a katılan hükümetlere sesleniyoruz. Asıl sizler için Kopenhag son şans. Ya Kopenhag’dan atmosferdeki karbondioksit oranını 350 ppm’e indirmeyi hedefleyen (kabul eden) uluslararası bir sözleşmeyi oluşturur, karbon ticaretine izin vermez, küresel ısınmanın durdurulması için teknolojiyi, mali kaynakları ve temiz enerji kaynaklarını pazarlık konusu yapmadan ülkelerarası kullanıma açarsınız ya da milyarlarca insanın gözünde suçlu olursunuz.
Bilerek, tüm uyarılara rağmen, kasıtlı olarak, isteyerek, şirket karları için, petrol için, kömür için, silah için, savaş için insanlığı ve gezegeni felakete sürüklediğiniz için sorumlu olursunuz.
Hükümet yetkililerine taleplerimiz karşılanmadan, Kopenhag'da bu talepler etrafında yükümlülüklerin altına girmeden geri dönmeyin diyoruz.

Bomboş gidip bomboş gelerek, turistik seyahat yapıp Kopenhag'ın tarihi bölgeleri hakkında bilgilenmiş olarak dönmeyin geriye. Kopenhag'da da karşılaşacaksınız bizimle, Türkiye'ye döndüğünüzde de. Kopenhag'da 1999 yılında Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) zrivesini dar eden 'iklim ve adalet hareketinin' aktivistleri sizi karar almaya zorlamak için ellerinden geleni yapıyor, yapacak.

Biliyoruz ki; Seattle'da olduğu gibi biz kazanacğız, gezegen kazanacak, sesini çıkartamayan, örgütlenemeyen ve kâr çılgınlığına dayalı sistemin iklim krizinin ürünü olan tüm canlı yaşamı kazanacak..."

Eylem sonrası ise, Gitar adlı kulüpte İlkay Akkaya, Yasemin Göksu ve Marsis'in katıldığı bir etkinlik düzenlendi. Etkinlikte Kopenhag'da sürmekte olan etkinliklerin katılımcfıları ile canlı bağlantı kurularak görüş alış-verişinde bulunuldu.

Küresel Eylem Grubu'nu dstekleyen kurumlar ise şöyle:

TTB, İstanbul Tabip Odası, Petrol-İş Sendikası Genel Merkezi, Hava-İş Sendikası, Antikapitalist Öğrenciler, Çevre İçin Hekimler Derneği, Çevre ve Tüketiciyi Koruma Derneği, Devrimci Sosyalist İşçi Partisi, Doğu Akdeniz Sivil Platformu, DÖH, DTP, Dünya Yalnız Bizim Değil Platformu (DYBD), Emekçi hareket Partisi, Genç Siviller, Greenpeace, Irkçılığa ve Milliyetçiliğe DurDe, İstanbul Veteriner Hekimleri Odası, Marul, Öğretim Üyeleri Derneği, ÖSH, SODEV, Tunceli Dernekleri Federasyonu, Yeşiller Partisi...

» * Kopenhag'daki gösterilerde yaşam savunucularına polis müdahalesi...

» * İklim Değişikliği Zirvesi: Polis eylemcileri çembere aldı...

» * İklim Zirvesi'nde kırılma yaşanıyor... / Gökşen Şahin

» * İklim Değişikliği Zirvesi: 'Çürümüş bir şey var Danimarka Krallığı'nda…' / Ümit Şahin

» * KEG: 'Eğer iklim banka olsaydı, kapitalistler hemen kurtarırdı...'

» * İklim Değişikliği Zirvesi: 'Kopenhag belki son şansımız...' / Ümit Şahin bildiriyor...

» * İklim Değişikliği Zirvesi: 'Gezegenimiz alarm veriyor'

» * İklim Değişikliği Zirvesi: Kopenhag kimin umurunda?

» * Greenpeace dünya liderlerine 'özür' diletti

* * *

» * 'Açılış Sayfanız' Sesonline.net olsun...

Bağımsız SESONLINE


» » Sesonline.net 'i Facebook'ta takip etmek için tıklayınız
» » Sesonline.net 'i Twitter'da takip etmek için tıklayınız

Arkadaşına Yolla Yorum Yolla