Arkadaşına Yolla Yorum Yolla

2009-12-14 - 16:02:00

SON DAKİKA: Kopenhag Zirvesi her an dağılabilir

[Sesonline] ÖZEL- Kopenhag'da devam eden iklim zirvesinde G77 ve Afrika Birliği zirveden çekilme sinyali veriyor. Şu anda Bella Center koridorlarında dolaşan söylentilere göre; zirve devlet başkanlarının katılacağı Perşembe ve Cuma günkü oturumlar başlamadan dağılabilir. Gelişmekte olan ülkelerin oluşturduğu G77 ülkeleri ve Afrika Birliği yasal bağlayıcılığı olan bir radikal bir anlaşma ve yeterli mali yardım çıkmaması halinde zirveden çekileceklerini söylüyor. [Gökşen Şahin Kopenhag'dan bildiriyor...]

Küçük Ada devletlerinin oluşturduğu AOSIS de benzer bir tavrı sürdürüyor.

Ayrıca Danimarka hükümetinin geçen hafta basına sızan gizli taslağının yoksul ülkeler arasında yarattığı öfke sürüyor. Şu anda COP-15 zirvesi askıya alınmış durumda...

KYOTO PROTOKOLÜ FESHEDİLMEYE ÇALIŞILIYOR

Bugün görüşmeleri başkanlık eden Danimarka'nın "Başkanlığın resmi olmayan" tavsiyesi dahilinde müzakerelerin bugüne kadar ön görülen iki ayrı parça halinde yürümesi önerisini kaldırmaya çalıştı ve Kyoto Prokolü'nün feshedilmesini önerdiler.

Bunun ardından Başkanlık sekreteryasıyla resmi görüşmeler yapan Afrika Grubu Saat: 10.30 sularında düzenlediği basın açıklamasıyla, bugüne kadar iklim değişikliği konusunda bağlayıcı tek protokol olan Kyoto Protokolü'nün feshedilmesini kabul etmeyeceklerini açıkladı. Afrika Grubu, eğer Kyoto Protokolü'yle belirlenen hedeflerin feshedilmesi halinde bunu reddedeceklerini açıkladı.
Bugün öğlene doğru gelen haberlerde ise; Danimarka Başkanlığının önerisini reddeden ve 130 ülkeden oluşan G 77 ülkeleri görüşmelerden çekildiklerini açıkladı.

G77 ve Çin grubunun baş müzakerecisi Lumumba Di- Aping blok olarak işbirliği yapmaktan çekildiklerini açıkladı. Ayrıca Afrika Birliği de şu anda müzakerelere devam edip etmemek konusunda Başkanlık ve Sekreterya ile müzakere halinde. Bir yandan ise Bella Center koridorlarında "We stand with Africa" ( Afrika'yı destekliyoruz) eylemleri bu sabahtan beri devam etmekte.

Bu arada toplantının yapıldığı Bella Center'a girişler sabah çok yavaş ilerlerken, öğleden sonra girişler durduruldu.
Ayrıca Bella Center'a alınan sivil toplum örgütü üyesi ve gözlemci sayısı ise yarından itibaren "güvenlik" sebebiyle ciddi oranlarda düşürülüyor.
HABER: Gökşen Şahin


» * Rüzgar güneş bize yeter: 'Petrol şirketleri teröristtir...'

» * Kopenhag'daki gösterilerde yaşam savunucularına polis müdahalesi...

» * İklim Değişikliği Zirvesi: Polis eylemcileri çembere aldı...

» * İklim Zirvesi'nde kırılma yaşanıyor... / Gökşen Şahin

» * İklim Değişikliği Zirvesi: 'Çürümüş bir şey var Danimarka Krallığı'nda…' / Ümit Şahin

» * KEG: 'Eğer iklim banka olsaydı, kapitalistler hemen kurtarırdı...'

» * İklim Değişikliği Zirvesi: 'Kopenhag belki son şansımız...' / Ümit Şahin bildiriyor...

» * İklim Değişikliği Zirvesi: 'Gezegenimiz alarm veriyor'

» * İklim Değişikliği Zirvesi: Kopenhag kimin umurunda?

» * Greenpeace dünya liderlerine 'özür' diletti

* * *

» * 'Açılış Sayfanız' Sesonline.net olsun...

Bağımsız SESONLINE
» » Sesonline.net 'i Facebook'ta takip etmek için tıklayınız
» » Sesonline.net 'i Twitter'da takip etmek için tıklayınız

Arkadaşına Yolla Yorum Yolla