Arkadaşına Yolla Yorum Yolla

2010-02-10 - 10:27:00

Gazeteci Ergündoğan'ın aldığı cezaya yönelik tepkiler artıyor...

[Sesonline] İSTANBUL- Sesonline.net haber portalı Genel Yayın Yönetmeni gazeteci-yazar Yalçın Ergündoğan'ın 26 Nisan 2005'te BİRGün gazetesinde yayınlanan "Müritleri Haydar Baş'a baş kaldırdı" yazısı nedeniyle Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı ve Kadiri Tarikati şeyhi Haydar Baş'ın şikâyeti üzerine hakkında açılan 3 yıl hapis istemli dava karara bağlanması üzerine, karara yönelik tepkiler sürüyor. Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) Türkiye Temsliciliği Ergündoğan'ı arayarak kararı 'mercek altına' alacaklarını ifade ederek tüm belgeleri yurt dışındaki merkezlerine iletilmek üzere kendisinden talep etti. Türkiye Yayıncılar Birliği (TYB) Yayınlama Özgürlüğü Komitesi Başkanı Ragıp Zarakolu da bir açıklama yaparak; "özel hukukun kötüye kullanımı ile, eleştirel haberlere yönelik otosansür dayatılmaktadır. En basit eleştiri "kişiliğe hakaret" olarak yorumlanarak, ağır para cezaları verilmektedir. Bu durum yazar ve yayıncılar alçısından ciddi bir sorun haline gelmektedir. En son gazeteci-yazar Yalçın Ergündoğan, benzeri bir mahkumiyet kararı ile yüzyüze kaldığı gibi, bunu diğer mahkumiyetler de izleyebilecektir. Bu konudan basın, yayın ve yazar kurumlarını duyarlı olmaya çağırıyoruz..." dedi. İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi de bir çağrı yayınlayarak; Ergündoğan aldığı ceza ile ilgili olarak, 11 Şubat Perşembe günü kurum temsilcileri, yazar, aydın ve sanatçıların katılımıyla bir basın toplantısı düzenleyeceğini açıkladı. İHD'nin açıklaması şöyle:

Sesonline.net haber portalı Genel Yayın Yönetmeni gazeteci-yazar Yalçın Ergündoğan'ın 26 Nisan 2005'te BİRGün gazetesinde yayınlanan "Müritleri Haydar Baş'a baş kaldırdı" yazısı nedeniyle Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı ve Kadiri Tarikati şeyhi Haydar Baş'ın şikâyeti üzerine hakkında açılan 3 yıl hapis istemli dava karara bağlandı. Konuyla ilgili bir basın toplantısı düzenlenecektir.

Basın toplantısı kurum temsilcileri, yazar, aydın ve sanatçıların katılımıyla gerçekleşecektir.

11 Şubat 2010 Perşembe günü düzenlenecek toplantıya ilgi göstereceğinizi umuyor, katılımızı bekliyoruz."» YER: İnsan Hakları Derneği, İstanbul Şubesi Toplantı Salonu

» TARİH: 11 Şubat 2010-Perşembe

» SAAT: 11.00ERGÜNDOĞAN'A 105 GÜN HAPİS CEZASI

Bilindiği üzere, Sesonline.net haber portalı Genel Yayın Yönetmeni gazeteci-yazar Yalçın Ergündoğan'ın 26 Nisan 2005'te BİRGün gazetesinde yayınlanan "Müritleri Haydar Baş'a baş kaldırdı" yazısı nedeniyle Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı ve Kadiri Tarikati şeyhi Haydar Baş'ın şikâyeti üzerine hakkında açılan 3 yıl hapis istemli 2005/261 numaralı dosya kapsamındaki ceza davası İstanbul, (Kasımpaşa) Beyoğlu 2.Asliye Ceza Mahkemesi'nde karara bağlanmıştı. Mahkeme, Ergündoğan'ın 5237 sayılı TCK'nın 125/2 maddesi uyarınca önce 90 gün, ardından da TCK'nın 125/4 maddesi uyarınca cezanın takdiren 1/6 oranında artırılarak 105 gün hapisle cezalandırılmasına hükmetmişti. Cezayı 'adli para cezasına' çeviren mahkeme Yalçın Ergündoğan'ı 2 bin 100 TL. ceza ödemeye mahkum ederek, cezasını 5 yıllığına 'askıya' almıştı.

Öte yandan, Ergündoğan hakkında açılan 'ceza davası'nın dışında tazminat davaları da bulunuyor. Tazminat davalarının sürmekte olan ceza davasının sonucuna göre şekillenmesi bekleniyor.

» İstanbul 3. Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi'ndeki 'tazminat' davası: (15 bin TL tazminat isteniyor.)

» İstanbul, 7. Asliye Hukuk Mahkemesi'ndeki 'tazminat' davası: (20 bin TL tazminat isteniyor.)

» İstanbul Beyoğlu, 4. Sulh Hukuk Mahkemesi'ndeki 'tazminat davası': ( 5 bin TL isteniyor.)
» Bağımsız Sesonline. net
» » Sesonline.net 'i Facebook'ta takip etmek için tıklayınız
» » Sesonline.net 'i Twitter'da takip etmek için tıklayınız

Arkadaşına Yolla Yorum Yolla