Arkadaşına Yolla Yorum Yolla

2010-05-27 - 12:56:00

Yalçın Ergündoğan: 'Demokrat bir yayın çizgisi izlemenin bedelleri var...'

[Sesonline] İSTANBUL- “Eğer Sesonline.net’in diğer yayınlardan bir farkı olmasaydı, bu yayının piyasasında faaliyet sürdürmesi olanaksızlaşır, silinip giderdi. Tam tersine, Sesonline.net kurulduğu günden bu yana hep yukarıya doğru çıkan bir okuyucu ivmesiyle yayınını sürdüre geliyor...” “Sesonline.net hak savunuculuğunu bir bütün olarak görüyor. İnsan hakları, kadın hakları, çocuk hakları gibi hakların savunuculuğunun yanı sıra, doğa, çevre, hayvan hakları gibi bugüne kadar pek az yayının ele aldığı hak mücadelelerine çok geniş yer veren bir çizgi izliyor...” "Mahkeme sürecinde de ifade etmiştim. İmzalı olarak yayınladığım haberde asla hakaret kastı yoktur. Kamuoyunun gözü önünde bulunan, bir siyasi partinin başkanlığını sürdüren şahsın davranışlarına dikkat etmesi, eleştiriye de tahammüllü olması gerekir. Hem bir siyasi partinin başı ve bir tarikatın şeyhi olacaksınız, müritleriniz bile tutum ve davranışlarınıza tahammül edemeyip başkaldıracak. Üstelik de bu başkaldırılarını bir internet sitesi aracılığıyla kamuoyuna duyuracak. Siz gazeteci olarak, bunu görüp de haber yapmayacaksınız?! Böyle şey olur mu hiç?.." [Arife Köse, 26 Nisan 2005'te Birgün gazetesinde yayınladığı "Müritleri Haydar Baş'a baş kaldırdı" başlıklı yazı nedeniyle 105 gün hapis ve (45 bin liraya yaklaşan) ağır para cezalarıyla karşı karşıya kalan Sesonline.net Genel Yayın Yönetmeni gazeteci-yazar Yalçın Ergündoğan'la konuştu. 15 Nisan 2010'da 7. yılına giren Sesonline.net ve kamuoyunda 'özel hukukun kötüye kullanılması' olarak yorumlanan dava süreçleri üzerine gerçekleştirilen Arife Köse'nin Yalçın Ergündoğan'la röportajı...]

NEDEN YALÇIN ERGÜNDOĞAN?

Bilgi kirliliğinin had safhaya ulaştığı, basının haber vermeden çok toplumu şekillendirme aracına dönüştüğü günümüzde, her tür çıkar ilişkisinden bağımsız bir şekilde yayın hayatına devam eden ve internet yayıncılığı yapan bir haber sitesi Sesonline.net. Sesonline.net'in, yedi yıldır taviz vermeden devam ettiği bağımsız ve demokrat yayın çizgisi ile bize bu işin başka türlü de yapılabileceğini gösteriyor. Biz de, medya piyasası bu durumdayken Sesonline.net gibi bir sitenin nasıl ayakta kalabildiğini, bunun bedellerinin ne olduğunu, Ergündoğan'ın karşı karşıya kaldığı 'dava ve tazminat yağmuru'nu Sesonline.net Genel Yayın Yönetmeni Yalçın Ergündoğan ile konuştuk.

» ARİFE KÖSE: Bu yıl Sesonline’ın yayın faaliyetinin yedinci yılı. Yedi yıldır siz Sesonline.net’in her tür işiyle, her aşamada uğraştınız. Sesonline.net nasıl başladı yayına?

YALÇIN ERGÜNDOĞAN: Sesonline.net 2004 yılının Mart ayında kuruldu. Sesonline.net ilk başta Birgün yayıncılık bünyesinde, Birgün gazetesinin kuruluşu aşamasında, yazılı basın, internet yayıncılığı ve televizyon yayıncılığı gibi bir üçlü proje kapsamında faaliyete başlamıştı. Bu çerçevede iki yıl kadar Birgün gazetesi bünyesinde yayınını sürdürdü. Ben, kuruluş aşamasından sonra fiili olarak Sesonline.net’in editörlüğünü yaptım. İki yıl kadar sonra Sesonline.net Birgün gazetesi ile yollarını ayırdı.

» Sesonline.net’in Birgün bünyesindeki işlevi neydi Gazetenin web sitesi miydi?

- Birgün’ün web sitesi değildi. Birgun.net diye Birgün gazetesinin kendi web sitesi zaten vardı. Bağımsız haber yayıncılığı yapmak üzere oluşturulmuş, internet yayıncılığı ile ilgili bir projeydi. Ama Birgün Yayıncılık bünyesinde faaliyet gösteren bir yayın kuruluşuydu. İki yıl sonra Birgün gazetesi bünyesinden çıktı. Çok emek verdiğim bir yayının ayınına ara ya da son verilmesine gönlüm razı gelmedi. Doğrudan doğruya ben üzerime aldım Sesonline.net’in yayın faaliyetinin sürdürülmesini. Hiç ara vermeden bugüne kadar devam ettik. Birgün gazetesinde başka görevlerim de olmakla birlikte Sesonline.net’in yayınını da devam ettirdim. Birgün bünyesindeyken kendisine ait bir kadrosu vardı, sonra o kadro dağıldı. Ben devraldıktan sonra kendi oluşturduğum yeni bir kadroyla yoluna devam etti.

» Ne zaman ayrıldı Birgün’den?

- 2006 yılı civarında Birgün bünyesinden tamamen ayrıldı.

» Neden?

- Sesonline.net’in yayının durdurulması bir takım maliyet kısıtlamalarına gidileceği gerekçesine dayandırıldı Birgün yöneticileri tarafından. İki yayının çakışması, birinin diğerinin okurunu azaltma olasılığının olması gibi kaygılar ve ekonomik gerekçeler bir araya gelince böyle bir yayının kapatılması gibi bir durumla karşı karşıya kalındı. Ben de bu yayının oluşturduğu önemli bir arşiv olduğunu, geriye dönük 2-3 yıllık zaman dilimi içinde sol, demokrat mücadeleleri barındıran bir arşive sahip olduğunu, böyle bir yayının kapatılmasının doğru olmayacağını, benim bu yayını tek başıma devam ettirme arzusu içinde olduğumu beyan ederek yayını sürdürme kararı aldım. Kapatmak yerine devam etme yolunu seçtim. O gün bugündür benim bünyemde, ne yurt içinden ne yurt dışından mali anlamda bir destek ve katkı olmaksızın kendi özveri ve çabalarımla amatör bir muhabir ağı ile birlikte, aynı zamanda gönüllü, çok değerli geniş bir yazar kadrosuyla yoluna devam ediyor.

» Daha sonra siz de Birgün'den ayrıldınız değil mi?

- Evet ben de Ağustos 2008'de gazeteden ayrıldım.

» Siz Birgün'de belki de Türkiye medyasında bir ilki gerçekleştirerek, haftada bir gün tam sayfa olarak 'Dünya Yalnız Bizim Değil' adı altında doğa ve hayvan haklarıyla ilgili bir sayfa da yapıyordunuz...

- Evet, 4 yılı aşkın bir süredir, gazetede hem köşe yazılarımı yayınladım, hem de sizin dediğiniz gibi 'Dünya Yalnız Bizim Değil' sayfasını hazırladım, editörlüğünü yaptım. "Doğanın da hayvanların da ne çıkarlarını koruyacak 'sendikaları', ne haklarını savunacak 'avukatları', ne de 'oy hakları' var. Tam da bu nedenle; tüm canlıların 'yaşam haklarını' savunan, onlarla birlikte, yaşamı eşit ve adilce paylaşabilmek için, 'türcülüğü' reddeden bir noktadan baskı ve sömürüye karşı çıkan duyarlı insanlara çok iş düşüyor..." yaklaşımı ile bu yayını sürdürdüm. Çok da ses getirdi. Yayın ilgiyle izlendi. 'Türkiye medyasının en özgün tematik sayfası' olarak değerlendirildi. Ödüller aldı... Şimdi Sesonline.net'de aynı duyarlılığı sürdürüyoruz...

» İnternet yayıncılığı son zamanlarda oldukça revaçta. Bağımsız yayın yaptığını iddia eden çok sayıda internet sitesi var. Sesonline’ın diğerlerinden farkı nedir?

- Eğer Sesonline.net’in bir farkı olmasaydı, bu yayın piyasasında faaliyet sürdürmesi olanaksızlaşır, silinip giderdi. Tam tersine, Sesonline.net kurulduğu günden bu yana hep yukarıya doğru çıkan bir okuyucu ivmesiyle yayınını sürdüre geliyor. Sürekli okurunu artırarak yoluna devam ediyor. Sesonline.net demokrat bir yayın çizgisi izliyor. Demokrat bir yayın çizgisi izlemenin tüm gereklerini yerine getirmeye çalışıyor.

» Nedir demokrat bir yayın çizgisi izlemenin gerekleri?

- Sesonline.net hak savunuculuğunu bir bütün olarak görüyor. İnsan hakları, kadın hakları, çocuk hakları gibi hakların savunuculuğunun yanı sıra, doğa, çevre, hayvan hakları gibi bugüne kadar pek az yayının ele aldığı hak mücadelelerine çok geniş yer veren bir çizgi izliyor. Özellikle Türkiye’de sol kesimde bugüne kadar göz ardı edilmiş pek çok alanda ciddi bir yayın faaliyeti sürdürüyor. Bunların arasında az önce sözünü ettiğim gibi doğaya, çevreye ve hayvan haklarına titizlikle özen ve saygı gösteren bir yayın çizgisi sürdürüyor. Bu konuda hemen hemen hiçbir internet sitesinde ya da gazetede yer almayan haberler, yorumlar Sesonline.net haber sitesinde yer alıyor. Sesonline.net haber sitesi, ne günlük gazetelerin ne de televizyonların görmediği, görmek istemediği, ya da görüp de çarpıttığı haberlerin nesnel yayınını yapıyor. Doğayı da, çevreyi de, hayvanları da yayınının birer 'dolgu malzemesi' olarak görmüyor. Hayvanları, eğlencelik unsur olarak değerlendirmiyor. Başlı başına hak temelinde o çerçevede yürütülen mücadelelerin sesi oluyor. Bu, Sesonline.net’i diğer yayınlardan ayıran başlıca özellik olarak algılanabilir. Ki, öyle de algılanıyor okuyucu tarafından. Çok değişik kesimlerden, değişik siyasi yelpazelerden okuyucu ağımız oluştu. Gerek yurt içinden gerek yurt dışından, yazı-haber katkısı anlamında katkılarla yolumuza devam ediyoruz, hem de okuyucularımızın olumlu tepkileri bizim bu yayınımızın ne denli gerekli olduğu konusunda bize cesaret veriyor.

» Siz demokrat ve bağımsız bir yayın yürüttüğünü iddia eden bir yayınsınız. Bağımsız medya mümkün müdür gerçekten? Mümkünse eğer bunun kriterleri nedir?

- Çok zor tabi. Bağımlılık çıkar ilişkileriyle belirleniyor genel olarak günümüzde. Sesonline.net’in yurt içinden ya da yurt dışından herhangi bir kişi, kurum ya da kuruluşla bir çıkar ilişkisi yok. Bu anlamda bağımsız. Tamamen kişisel özveri ve çabalara dayalı olarak faaliyetini sürdürüyor. Bağımsız olmak yetmiyor tabi, aynı zamanda demokrat bir yayın çizgisine sahip olmak gerekiyor. Bağımsızlık ve demokratlık bir arada olduğu zaman doğru bir yayın çizgisi oluşturmuş oluyorsunuz. Bu nedenle yayınımızın bu yönde sürmesi için çaba harcamaya devam ediyoruz.

"SESONLINE.NET DE GENELKURMAY TARAFINDAN 'ANDIÇLANDI...'

» Bu tür haberciliğin ciddi bedelleri var öyle değil mi?. Sizin hayatınızdaki bedelleri ne oldu?

- Türkiye’de son zamanlarda, her alana kök salmış olduğu görülen, henüz yargı safhası süren "Ergenekon yapılanması" adı altında genel bir askeri vesayet rejiminin çözülmesine yönelik bir çaba ve süreç yaşanıyor. Bu süreç içinde Sesonline.net de demokrasi dışı, müdahaleci çevrelerin hedefleri arasında yer alıyor. Mesela son zamanlarda Genelkurmay tarafından yapılmış olan, andıçlama faaliyeti olarak da bilinen, çeşitli basılı yayınların ya da internet yayınlarının fişlendiği andıç listelerinde Sesonline.net de var. Bu konuda biz yayınlarımızda da tepkimizi gösterdik. Onun dışında ırkçılığa ve milliyetçiliğe karşı sürdürdüğümüz yayın çizgimizden ötürü sık sık yazılı ve sözlü tehditler alıyoruz. Demokrat yayıncılık diye adlandırdığımız çizgiyi sürdürmenin bu tür bedelleri de oluyor tabi. Bu bedellere aldırmaksızın aynı yayın çizgimizi sürdürüyoruz.

ERGÜNDOĞAN'A DAVA YAĞMURU...

» Kişisel olarak sizin yaşadığınız şeyler var mı?

- Tabii, andıçlanmaların dışında sık sık 'tehdit', küfür, hakaret mektupları alıyoruz. Daha önce yazdığım yazılardan dolayı açılan davalar da var. Kadiri Tarikatı şeyhi ve Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Haydar Baş ile ilgili Birgün gazetesinde 2005 yılında yazdığım bir haberden dolayı 5 yıldır süren dava sonunda geçtiğimiz günlerde ceza aldım. Onun akabinde, bu haberden mağdur olduğunu(!) iddia eden kişilerin ve bizzat Haydar Baş’ın açmış olduğu tazminat davaları var. O tazminat davalarından da bir tanesi de sonuçlandı. Onun dışında iki tazminat davası (biri 15 bin, diğeri 20 bin TL. istemli) daha henüz sürüyor. Bu tazminat davalarından birinde 1500 TL para cezasına çarptırıldım. Diğerinde ise 105 gün hapis cezasına çarptırıldım, o hapis cezası para cezasına çevirildi mahkeme tarafından ve 5 yıl süreyle askıya alındı. Sonuçlanan 2 dava beni 10 bin TL civarında bir maddi bedel ödemesi ile karşı karşıya bıraktı. Diğerleri ile birlikte cezalar 45 bin TL gibi altından kalkamayacağım bir rakama ulaşıyor. Belli çevreler o yönden sıkıştırmaya çalışıyorlar. Bu tür şeylerle karşı karşıya kalıyoruz tabi.
Dava ile ilgili, şunu da ekleyeyim. Mahkeme sürecinde de ifade etmiştim. İmzalı olarak yayınladığım haberde asla hakaret kastı yoktur. Kamuoyunun gözü önünde bulunan, bir siyasi partinin başkanlığını sürdüren şahsın davranışlarına dikkat etmesi, eleştiriye de tahammüllü olması gerekir. Hem bir siyasi partinin başı ve bir tarikatın şeyhi olacaksınız, müritleriniz bile tutum ve davranışlarınıza tahammül edemeyip başkaldıracak. Üstelik de bu başkaldırılarını bir internet sitesi aracılığıyla kamuoyuna duyuracak. Siz gazeteci olarak, bunu görüp de haber yapmayacaksınız?! Böyle şey olur mu hiç?.. Ben haksızlığa uğradığıma inanıyorum. İç hukuk yolları tükendi. Süreç çok uzun olsa da, Gereğini AİHM'e başvurarak yapacağım...

» Peki, tek başınıza bunlarla nasıl mücadele ediyorsunuz. Yeterli desteği görüyor musnuz?

- Bu davalar ve verilen para cezaları ile ilgili kamuoyunda bir destek kampanyası oluştu. DSİP Genel Başkanı sevgili Doğan Tarkan, Şenol Karakaş, Cengiz Alğan ve Özden Dönmez'in girişimleri ve öncülüğü ile bir 'Dayanışma Kurulu' oluşturuldu. 28 Mayıs akşamı İstanbul'da, Metalurji Mühendisleri Odası Lokali'nde gerçekleşecek bir 'Dayanışma Yemeği' ile kampanyayı başlatıyorlar. İnsan Hakları Derneği’nde geçtiğimiz ay bir basın toplantısı yapıldı. Orada, çeşitli kurum ve kuruluşlar Türkiye’deki hukuk düzeninin, özellikle özel hukukun ne denli tutarsız, çelişkili bir işleyişe sahip olduğunu vurguladılar ve dayanışma içinde olduklarını ifade ettiler. İHD Genel Başkan Yardımcısı ve Türkiye Yayıncılar Birliği (TYB) Yayınlama Özgürlüğü Komitesi Başkanı Ragıp Zarakolu “şu anda Yalçın Ergündoğan’ın şahsında simgeleşen, aslında son dönemde çok hızla gelişen özel hukukun kötüye kullanılması girişimlerinin somut bir örneğidir. Tüm bu olan bitene karşı anti demokratik yasalara karşı, basın, yayın ve yazar kurumlarını çok daha duyarlı olmaya çağırıyorum..." şeklinde bir açıklama yaptı. Birgün gazetesi hariç, (Birgün, haber bile yapmadı) gazetelerde, bazı TV kanalları ve çok sayıda internet sitesinde haberler yer aldı ve dayanışma yayınları yapıldı. Köşe yazarları konuya dikkat çeken yazılar yazdılar, yazmaya da devam ediyorlar. Biz de demokrat kamuoyunun bu desteğine güveniyoruz. Yola devam ediyoruz...

» Bundan sonrası için planlarınız nedir?

- Bazı yenilikler düşünüyoruz tabi. Sayfa görüntüsünü yenilemeyi düşünüyoruz. Yeni grafik düzenlemeleri yapıyoruz. Daha çok fotoğraf ve video yayınlama gibi özellikler ekleyeceğiz. Daha rahat okunabilir bir site oluşturmaya çalışıyoruz. Çeşitli yeni projelerimiz var.

» Peki tüm bunların maliyetini siz tek başınıza mı karşılıyorsunuz?

- Evet, şimdiye kadar hep ben tek başıma karşıladım. Maliyet, daha ziyade ağrlıklı olarak emek harcanması yönünde. Küçük bir reklam gelirimiz var. O reklam gelirimizi internet servis sağlayıcısına veriyoruz. Onun dışında, yayın faaliyetimizi gönüllü ve dayanışmaya dayanan katkılar temelinde sürdürüyoruz. Bundan sonra da böyle sürmeye devam edecek...

» Yolunuz açık olsun...

* * *

YALÇIN ERGÜNDOĞAN KİMDİR?

Gazeteci, yazar Yalçın Ergündoğan, Sesonline.net internet sitesinin Genel Yayın Yönetmeni'dir. Yaşamının önemli bir bölümünü sosyalist hareketler içinde geçiren Ergündoğan Yeni Ortam Gazetesi ve ardından Demokrat İzmir Gazetesi'nde gazetecilik yaptı. İzmir DİSK 3. Bölge Temsilciliği basın yayından sorumlu Bölge Temsilcisi danışmanı oldu. Politika Gazetesi'nde çalıştı. 1990 yılı başlarında, "Yerel Haber Gazeteleri projesi" içinde Bakırköy Yerel Haber Gazetesi'ni kurdu, gazetenin Genel Yayın Yönetmenliği ve köşe yazarlığını yaptı. Komünistlerin legal siyasal yaşama katılma mücadelesinde bir simge olan "Yeraltından Çıkış Deklarasyonu"nu 20 Aralık 1989'da İstanbul'da Behice Boran'ın mezarı başında TKP adına okuyan kişiydi. Ardından, TİP ve TKP'nin birleşmesiyle kurulan Türkiye Birleşik Komünist Partisi (TBKP)'nin birinci dönem Merkez Komite üyeliğini yaptı. Adımlar dergisine yazılar yazdı. Birgün Gazetesi projesinin yaşama geçirilmesi sürecinde bulundu ve Ağustos 2008'e dek Birgün Gazetesi'nde köşe yazarı ve editör olarak görev aldı. Aynı zamanda Sesonline.net'in Yayın Yönetmenliğini yürüttü. 13 Haziran 2004'te BirGün Gazetesi'nde bir doğa ve hayvan hakları sayfası olan, Dünya Yalnız Bizim Değil'i yayın yaşamına soktu. "Dünya Yalnız Bizim Değil" sayfası halen Türkiye medyasının en özgün tematik sayfası olarak kabul ediliyor. 8 Temmuz 2004’te Yahoo'nun hayvan hakları ile ilgili, faaliyet gösteren en büyük iletişim gruplarından biri olan "Dünya Yalnız Bizim Değil (DYBD)Platformu"nu kurdu. 2009 yılında Belge Yayınları'ndan çıkan Yaşam Savunusu adlı bir kitabı ve çeşitli yayınlarda yayınlanmış çok sayıda yazısı bulunan Yalçın Ergündoğan iyi derecede Fransızca biliyor.


Arife Köse Yalçın Ergündoğan'la röportaj...


İLGİLİ HABERLER:

» EDP Genel Başkanı Ziya Halis'ten gazeteci Ergündoğan'a dayanışma mesajı...

» Yalçın Ergündoğan: 'Demokrat bir yayın çizgisi izlemenin bedelleri var...'

» Gazeteci Ergündoğan’a bir ceza daha

» Yalçın Ergündoğan ile dayanışma...

» Yalçın Ergündoğan, Haydar Baş'a bin beşyüz lirayı faiziyle ödeyecek...

» Marksist.org: Yalçın Ergündoğan’la dayanışmaya

» Karara tepki artarken, Ergündoğan'la dayanışma büyüyor...

» Ergündoğan'la dayanışma: ‘Özel hukuk kötüye kullanılıyor!..'

» Gazeteci Ergündoğan'ın aldığı cezaya yönelik tepkiler artıyor...

» 'Özel hukukun suistimali basın, ifade ve yayınlama özgürlüğünü kısıtlıyor'

» Gazeteci Yalçın Ergündoğan'a 105 gün hapis cezası...

» Gazeteciye rekor tazminat davası

» Writer Ergündogan Sentenced Once More for Criticising Sheikh Bas


* * *

ARİFE KÖSE'NİN SES GETİREN SESONLINE.NET RÖPORTAJLARI:

» YALÇIN ERGÜNDOĞAN: 'Demokrat bir yayın çizgisi izlemenin bedelleri var...'

» KEMAL BURKAY: 'Gerçekten PKK’nin silahsızlanması istense siyasetin yolu açılırdı'

» PROF. DR. SERAP YAZICI: 'Yargı, Türkiye’de demokratikleşmenin ve önündeki en büyük engel...'

» TANER AKÇAM: 'Tarihimizi hep inkar üzerine, yok saymak üzerine kurduk'

» ERGİN CİNMEN: ‘Türkiye’de son beş yıldır 'yargıçlar yönetimi' var’

* * *

» 28 ŞUBAT DOSYASI (1) / MERVE KAVAKÇI: 'Bir çeşit sosyal mühendislik projesinin, başlangıcı...'

» 28 ŞUBAT DOSYASI (2) / YILDIZ RAMAZANOĞLU: 'Topluma dayatılmak istenen tek tipçilik tutmadı'

» 28 ŞUBAT DOSYASI (3) / HİLAL KAPLAN: 'Cumhuriyet kadını projesi iflas etti...'

» 28 ŞUBAT DOSYASI (4) / MEHMET ALTAN: 'Yakın zamana kadar medyanın patronu orduydu...'

* * *

» ÖMER LAÇİNER: 'Ordu vesayetini isteyenler üstü örtük dikta rejimini dayatıyor'

» AKIN BİRDAL: 'Asıl sorun parlamento dışında güçlü muhalefet birliğinin oluşamaması'

» OSMAN CAN: 'Yargının toplumsallaşması 'kafesten' kurtarılmasıyla mümkün'

» ECEVİT KILIÇ: ‘Ergenekon içindeki en kötü, en sert yapılanma Özel Harp Dairesi’dir’

» HÜRRİYET ŞENER: 'Geçmişle yüzleşmeden temiz bir geleceğe başlamak mümkün değil'

» ÜMİT ŞAHİN: 'Kopenhag'da ortaya çıkan anlaşma, aslında bir anlaşamama belgesi'» Bağımsız Sesonline. Net


» » Sesonline.net 'i Facebook'ta takip etmek için tıklayınız
» » Sesonline.net 'i Twitter'da takip etmek için tıklayınız

Arkadaşına Yolla Yorum Yolla