Arkadaşına Yolla Yorum Yolla

2010-07-19 - 17:20:00

Yalçın Ergündoğan'a 10 bin lira tazminat cezası daha...

[Sesonline] İSTANBUL- Gazeteci-yazar Yalçın Ergündoğan, sürmekte olan üçüncü davasından da önceki gün 10 bin TL tazminat cezasına mahkum oldu. Ergündoğan'dan cezayı geriye dönük faizi ilave edilerek ödemesi talep ediliyor. İstanbul, 7. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde sürmekte olan 20 bin TL tazminat istemli dava geçtiğimiz hafta sonuçlandı. Yalçın Ergündoğan 10 bin TL tazminat ödemeye mahkum oldu. Hatırlanacağı üzere Sesonline.net haber portalı Genel Yayın Yönetmeni gazeteci-yazar Yalçın Ergündoğan'ın 26 Nisan 2005'te Birgün gazetesinde yayınlanan "Müritleri Haydar Baş'a baş kaldırdı" yazısı nedeniyle Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı ve Kadiri Tarikati şeyhi Haydar Baş'ın şikâyeti üzerine hakkında açılan 3 yıl hapis istemli davada Ergündoğan İstanbul, Beyoğlu 2.Asliye Ceza Mahkemesi'nce önce 105 gün hapis cezasına çarptırılmış ardından da ceza, 2 bin 100 TL para cezasına çevrilerek 5 yıl süreyle askıya alınmıştı. Söz konusu dava için Ergündoğan; (davacıların dört müdahil avukatı ve mahkeme masrafları ile birlikte) 5 bin TL., ödüyor. Diğer yandan, İstanbul Beyoğlu, 4. Sulh Hukuk Mahkemesi'nde sürmekte olan 5 bin TL. istemli tazminat davası da sonuçlanmış ve mahkeme Yalçın Ergündoğan'ı davacı Haydar Baş'a 1.500.-TL tazminat ödemeye mahkum etmişti. Bu dava nedeniyle Ergündoğan'ın ödemesi gereken ceza tutarı, (davanın açıldığı 2005 yılına dek faiz ve karşı tarafın avukatlık ve mahkeme masrafları ile birlikte) 5 bin lirayı aşıyor. Şimdiye dek davacının icraya başvurarak talep ettiği ceza tutarı 30 bin lirayı buldu... ['Ergündoğan'la dayanışma Kampanyası' sürüyor...]
Şu anda, henüz sonuçlanmayan İstanbul 3. Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi'ndeki 'tazminat' davasından ise; 15 bin TL tazminat isteniyor.

İç hukuk yolları tükenen ceza davası için Ergündoğan'ın avukatı, Eren Keskin önümüzdeki günlerde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM)'ne başvuracak.

DAYANIŞMA KAMPANYASI SÜRÜYOR

Doğan Tarkan, Şenol Karakaş (0536- 888 83 67), Cengiz Alğan (0535- 885 76 15) ve Özden Dönmez'den (0536- 335 10 19) oluşan "DAYANIŞMA KURULU"'nun; DAYANIŞMA KANPANYASI'na katkıda bulunmak isteyenler için açıkladığı Banka hesap numaraları şöyle:


Yalçın Ergündoğan,

» » ZİRAAT BANKASI / 26 Ağustos Şubesi, İzmir.

Şube Kodu: 0884 (26 Ağustos Şubesi, İzmir)

» ZİRAAT TL. Hesap No: 01007273 5005

» ZİRAAT TL. IBAN NO: TR82 0001000884010072735005

» Ziraat Bankası SWIFT kodu: TCZBTR2A

» ZİRAAT AVRO IBAN NO: TR550001000884010072735006

* * *

Yalçın Ergündoğan,

» » GARANTİ BANKASI / Merter Şubesi, İstanbul.

Şube Kodu: 426 (Merter Şubesi, İstanbul)

» GARANTİ TL. Hesap No: 6600269

» GARANTİ TL. IBAN NO: TR51 0006 2000 4260 0006 6002 69

» Garanti Baknası SWIFT kodu: TGBATRIS

» GARANTİ AVRO IBAN NO: TR3500062000426000090966 58

* * *

ERGÜNDOĞAN: "GAZETECİLİK GÖREVİMİ YAPTIM"

Yalçın Ergündoğan ise, yaptığı açıklamada, yazısında "asla hakaret unsuru bulunmadığını, kamuoyunu bilgilendirmek maksadıyla bu ilginç bilgileri yayınlandığını" ifade ederek şunları söyledi: "Asla hakaret kastı yoktur. Kamuoyunun gözü önünde bulunan, bir siyasi partinin başkanlığını sürdüren şahsın davranışlarına dikkat etmesi, eleştiriye de tahammüllü olması gerekir. Hem bir siyasi partinin başı ve bir tarikatın şeyhi olacaksınız, müritleriniz bile tutum ve davranışlarınıza tahammül edemeyip başkaldıracak. Üstelik de bu başkaldırılarını bir internet sitesi aracılığıyla kamuoyuna duyuracak. Siz gazeteci olarak, bunu görüp de haber yapmayacaksınız?! Böyle şey olur mu hiç?.."


SEHER VAKTİNDE TEKRARLANMASI İSTENEN BEDDUA...

Ergündoğan'ın Haydar Baş'la ilgili yazısının 26 Nisan 2005'te BirGün'de yayınlanmasının ardından 28 Nisan 2005'te "Yeni Mesaj" gazetesinde Ergündoğan için 'seher vaktinde' ve her fırsat buldukça okunması istenen bir de 'beddua' yayınlanmıştı...

28 Nisan 2005 tarihli Yeni Mesaj gazetesinde Müslim Karabacak adlı "köşe yazarı"(!)nın
sütununa taşıdığı ifadelerden bir bölümü şöyle:

"Bir Müslüman’ı; ne İslam dininin, ne bu millete ait örf ve ananelerin, ne de bu milletin ahlak anlayışının asla kabul ve tasvip etmeyeceği yalan ve iftiralarla karalamaya kalkışanın, rencide edenin, huzurunu bozanın, rahatsız edenin ve namusunu, aile hayatını, aile mahremiyetini, olsa olsa ancak bir gayr–i Müslim’in tevessül edebileceği bir iğrençlikte diline dolayanın; Allah’ın, Melaikenin, Resullerin, Sadıkların, Şühedanın, Salihlerin ve tüm evliya–yi kiramın laneti üzerine olsun. Üç. Ne İslam dininin, ne bu millete ait örf ve ananelerin, ne de bu milletin ahlak anlayışının asla kabul etmeyeceği bir yalanı/iftirayı, karalama ve kin maksadıyla, dile getirenin, yazanın, yayanın, gündeme getirenin, emeği geçenin, görüp sessiz kalanın, tasvip edenin, zevk alanın; Allah’ın, Melaikenin, Resullerin, Sadıkların, Şühedanın, Salihlerin ve tüm evliya–yi kiramın laneti üzerine olsun. İki cihanda da rezil olsun. Huzur bulmasın. Yüzü gülmesin. Âmin!..
Âmin! Âmin! Bir hürmet–i Tâ–Hâ ve Yâsîn. Vel’hamdü lillahi rabbil’alemîn. Yukarıdaki dua, aynı zamanda; din, vatan, bayrak–sancak ve diğer tüm mukaddesatımız konusunda da bir iğrençlik, bir ihanet içinde olan için de aynen geçerlidir. Bu köşeyi okuyan ve beni seven bütün dostlarımdan aynı duayı, öncelikle seher vaktinde, olmazsa fırsat buldukça yapmalarını istirham ediyorum..."

İLGİLİ HABERLER:

» Yalçın Ergündoğan'a 10 bin lira tazminat cezası daha...

» Journalist Ergündogan Again Sentenced for Criticising Sheikh Bas

» Dünyanın gözleri bu davalarda: Ergündoğan'a bir tazminat cezası daha...

» Din Eleştirisi Yazar Ergündoğan'ın Başına Dert Açtı! (Bianet.org)

» Habere bir ceza daha

» Yalçın Ergündoğan: 'Demokrat bir yayın çizgisi izlemenin bedelleri var...' (Arife Köse-röportaj)

» Yalçın Ergündoğan'a 10 bin lira tazminat cezası daha

» Yalçın Ergündoğan'la 'Dayanışma Yemeği' yapıldı...

» Marksist. org: Yalçın Ergündoğan: Demokrat bir yayın çizgisi izlemenin bedelleri var

» EDP Genel Başkanı Ziya Halis'ten gazeteci Ergündoğan'a dayanışma mesajı...

» Gazeteci Ergündoğan’a bir ceza daha (Taraf Gazetesi)

» Yalçın Ergündoğan ile dayanışma...

» Yalçın Ergündoğan, Haydar Baş'a bin beşyüz lirayı faiziyle ödeyecek...

» Marksist.org: Yalçın Ergündoğan’la dayanışmaya

» Karara tepki artarken, Ergündoğan'la dayanışma büyüyor...

» Ergündoğan'la dayanışma: ‘Özel hukuk kötüye kullanılıyor!..'

» Gazeteci Ergündoğan'ın aldığı cezaya yönelik tepkiler artıyor...

» 'Özel hukukun suistimali basın, ifade ve yayınlama özgürlüğünü kısıtlıyor'

» Gazeteci Yalçın Ergündoğan'a 105 gün hapis cezası...

» Gazeteciye rekor tazminat davası

» Writer Ergündogan Sentenced Once More for Criticising Sheikh Bas
» Bağımsız Sesonline. Net


» » Sesonline.net 'i Facebook'ta takip etmek için tıklayınız
» » Sesonline.net 'i Twitter'da takip etmek için tıklayınız

Arkadaşına Yolla Yorum Yolla