Arkadaşına Yolla Yorum Yolla

2012-05-04 - 15:32:00

Tarihçi Ergut: 'Berktay tarihçiliğin bütün kurallarını ihlâl etti'

[Sesonline] ÖZEL- 'Kanlı 1 Mayıs' olarak tarihe geçen ve 12 Eylül 1980 darbesine giden yolda, darbeye zemin hazırlama sürecinde darbecilere önemli bir gerekçe oluşturan 1 Mayıs'77 katliamı' na ilişkin mitingin tertip komitesi başkanı ve dönemin DİSK Genel Sekreteri Mehmet Karaca, yaptığı değerlendirmede; "yaşananlar yalnızca solun kendi içindeki çatışmayla açıklanamaz. İlk ateşi Maocular açsa da derin devlet bunu fırsat bildi” ifadelerini kullandı. Karaca, “Eğer o gün Maocular meydana girseydi çok daha büyük olaylar yaşanırdı” dedi. Öte yandan, Sesonline.net, Sabancı Üniversitesi öğretim üyesi, tarihçi Prof. Halil Berktay'ın 1 mayıs'77 katliamına yönelik 'tabuları yıkıyorum', 'yüzleşiyorum' diyerek, (Özel Harp dairesi/Kontrgerilla vb. adlarla ifade edilen) dönemin "derin devletinin rolünü silikleştiren 1 Mayıs'77 katliamı hakkında yaptığı değerlendirmeleri, 'tarihçilik' mesleği açısından değerlendirmesi için Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) öğretim üyesi, tarihçi Doçent Ferdan Ergut'a sordu. Ferdan Ergut, değerlendirmesinde, "Halil Berktay'ın hakkaniyete sığmayan, mağduru suçlu konumuna getiren açıklaması sadece politik olarak değil tarihçilik mesleği açısından da oldukça sorunlu" diyerek Sesonline.net'e şu açıklamayı yaptı:.... [» Dönemin savcısı Yetkin: 'Olay sol içi çatışmadan kaynaklanmadı...' // » 1 Mayıs 1977'de ne olmuştu?... / Yalçın Ergündoğan]

FERDAN ERGUT :"BERKTAY, OLSA OLSA METODUYLA BÜTÜN SOLU MAHKÛM EDİYOR"

"Halil Berktay iyi bir tarihçi. Lakin bu son açıklamasıyla tarihçiliğin bütün kurallarını da ihlal etti. Tarihçiliğin birinci koşulu, eldeki belgelerin izin verdiği kesinlik düzeyinde analiz yapmaktır.

Elinizde sadece bir belge varsa, çok iddialı laflar edemezsiniz. Berktay'ın durumunda iş daha da vahim: Söylediklerine karşı onlarca bilgi, belge ve tanıklık varken hepsini gözardı ediyor.
Dahası, elinde hiçbir belge olmadan ve olayı kendi gözüyle bile görmemişken (alanın diğer tarafındaymış) "olsa olsa" metoduyla bütün bir solu yargılayıp suçlu ilan ediyor. Oysa, tarihçilik bir "bağlam mesleğidir.
1977 Mayıs ve Haziran aylarında olanları düşündüğünüzde (Haziran ayında Ecevit'e suikast ve bir dizi suikast teşebbüsü, aynı ay içinde CHP'nin hazırlandığı büyük mitinge saldırı olacağı yolundaki haberler, aynı ay içinde Kara Kuvvetleri Komutanının darbe planladığı gerekçesiyle emekliye sevki v.s.)
1 Mayıs 1977'de devletin müdahalesi, belirli bir bağlama oturuyor.

Berktay ise; bütün bu bağlamı dışarıda bırakarak sadece kendi -oldukça kısmi- gözlemine dayanarak çok iddialı ve yanlış olduğu diğer olgular ve tanıklıklar tarafından anlaşılan bir model kuruyor. Şu anda hepimiz devletin 12 Eylül'ü nasıl hazırladığını toplumla birlikte konuşmaya çalışırken, 12 Eylül davasının takipçisiyken ve 1 Mayıs 1977'nin bu sürecin önemli bir köşe taşı olduğuna dair önemli emareler varken Berktay "devlet masum, suç solcuların" diyor.
Anlamak mümkün değil."

Aynı zamanda, Eşitlik ve Demokrasi Partisi (EDP)'nin Genel Başkanı da olan ODTÜ Tarih Doçenti Ferdan Ergut, Sesonline.net'e yaptığı değerlendirmeyi şöyle sürdürdü:

"Kendi geleneğiyle hesaplaşmış ve kendini sert bir şekilde eleştirmiş olmasının ise bütün bir solu da aynı sertlikte suçlama ehliyetini kendisine verdiğini düşünüyor. Ben sorumlu bir tarihçiliğin, içerik kadar üsluba da önem vermesi gerektiğini düşünüyorum. Elbette inandıklarını söyleme hakkını savunuyorum. Özellikle sanal alemde uğradığı linci asla onaylamıyorum. Fakat, bu kez gerçekten -yine tarihyazımından bir kavram kullanayım- 'madunlara karşı anlaşılmaz bir fütursuzluk' sergiledi. Şimdi ise madunların tepkisini izliyoruz. Olan -maalesef- budur..."

DÖNEMİN DİSK GENEL SEKRETERİ KARACA: "DEVLETİN İÇİNDEKİ BİR KESİMİN TEZGAHLADIĞI AŞİKAR

1 Mayıs'77 katliamı' na ilişkin mitingin tertip komitesi başkanı ve dönemin DİSK Genel Sekreteri Mehmet Karaca, Taraf gazetesine yaptığı değerlendirmede, "Yaşananlar yalnızca solun kendi içindeki çatışmayla açıklanamaz. İlk ateşi Maocular açsa da derin devlet bunu fırsat bildi" dedi.

Karaca, 1 Mayıs 1977 öncesinde Maocu grupların Taksim Meydanı’na girebilmesi için tertip komitesi olarak dialog çağrısında bulunduklarını ancak, “Biz makinelerimizle geleceğiz ve kürsüyü zapt edeceğiz” yanıtını aldıklarını söyledi. Bunun üzerine Maocu grupların DİSK barikatıyla karşılaştığını ve ilk ateşin burada çıktığını belirten Karaca, “Maocu tabir edilen grup ‘Silahlarla geliyoruz' dediği için, onları almadık. Açıkça bilinmesi lazım ki Taksim’e girselerdi daha büyük olaylar çıkardı. Kesinlikle Taksim’de başka şeyler olurdu” dedi. Karaca, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Gerçekten ilk silah patlaması Tarlabaşı’nda oldu. Toplantı bitti, Kemal Türkler, kitleyi saygı duruşuna davet ettiği sırada bir iki silah sesi geldi. İlk ateşi DİSK barikatını aşmak isteyen Maocular açtı. Orada daha sonra DİSK Genel Sekreteri olacak Murat Tokmak yaralandı, iki işçi üyemiz öldürüldü. Bu bir işaret miydi bilmiyorum ama ondan sonra panzerler girdi ve panik yaratıldı. Gerginlik bekleniyordu, karanlık güçler de bunu değerlendirdi diye yorumluyorum olanları. Devletin içindeki bir kesimin resmen bu işi tezgâhladığı aşikâr. Panzerlerin kitlenin üzerine sürüldüğü, Sular İdaresi’nin ve ortada. Bunlar solcuların kendi içindeki çatışmayla açıklanamaz.”
1 MAYIS'77 TARTIŞMASI İLE İLGİLİ BAĞLANTILAR:


» Dönemin savcısı Yetkin: 'Olay sol içi çatışmadan kaynaklanmadı...'

» Ömer Laçiner: 'Berktay'ın dediklerinden ötürü dün şaşkındım, bugün öfkeli'

» Gerçekte ne oldu, Berktay'ın 1 Mayıs'77 menkıbeleri ne diyor? / Yalçın Ergündoğan

» 1 Mayıs'77 katliamı derin devletin, 12 Eylül’ü hazırlayan generallerin işi / Doğan Tarkan

» Olgular, gerçekler ve Berktay'ın tarih 'masalları' / Doğan Tarkan

» 1 Mayıs'77: Sular İdaresi üzerinden kurşun yağıyordu... / Selami Gürel

» 1 Mayıs 1977'de ne olmuştu?... / Yalçın Ergündoğan

» TV HABERİ-VİDEO: Dönemin İstanbul Belediye Başkanı Ahmet İsvan ve Avukat Rasim Öz A Haber TV

» 1 MAYIS'77-VİDEO: Kemal Türkler konuşuyor/ Saldırı anı...)
» Bağımsız Sesonline. Net» » Sesonline.net 'i Facebook'ta takip etmek için tıklayınız
» » Sesonline.net 'i Twitter'da takip etmek için tıklayınız

Arkadaşına Yolla Yorum Yolla