Arkadaşına Yolla Yorum Yolla

2012-05-05 - 08:54:00

Demirci: 'Silahlı İGD iddiasını akıl ve izanla bağdaştırmak mümkün değil'

[Sesonline] İSTANBUL/ÖZEL- 12 Eylül 2010 tarihinde gerçekleşen Anayasa değişikliği referandumunda, halkın yüzde 58 oyu ile kabul edilen değişiklik paketi ertesi, 12 Eylül darbecilerinin yargılanmasının önünün açılması ve darbeci general Kenan Evren ve arkadaşlarının yargılanmaya başlaması sonrası, davaya konu olan iddianamede beklendiği gibi 1 Mayıs'77 Katliamı'nın darbeye zemin hazırlama operasyonlarından biri olarak kayda geçmesiyle birlikte, birden açılan 1 Mayıs katliamını 'sola fatura etmeye dönük' kampanyaya tepkiler artarak sürüyor. Tarihçi Halil Berktay''ın 'menkıbeleri' olarak da kamuoyunda anılmaya başlayan '1 Mayıs'77 Katliamı'nda derin devletin rolünün silikleştirilme/perdelenme çabalarına bir yanıt da dönemin Türkiye Komünist Partisi (TKP) merkez Komite üyesi, 'Gençlik Komitesi' sorumlusu Adil Demirci'den geldi. "1 Mayıs 1977’de Taksim’de “20 bin silahlı İGD’li vardı” şeklinde bir iddianın Taraf gazetesi Yayın Koordinatörlüğünü de sürdüren bir köşe sahibinin 3 Mayıs tarihli sütununda yer alması üzerine, tarihi Türkiye Komünist Partisi (TKP) merkez Komite üyesi, 'Gençlik Komitesi' sorumlusu Adil Demirci yaptığı açıklamada; "İlerici Gençler Derneği (İGD)’nin örgütlenmesini ve 1 Mayıs 1977’ye nasıl hazırlandığını yakından bilen biri olarak, bu örgüt, 1 Mayıs 1977 gösterisi için asla ve asla silahlı bir hazırlık yapmadı. 1 Mayıs öncesinde adım adım tırmandırılan gerginliği, aleni hale gelmiş çatışma yaratma gayretlerini bildiği halde, ta başından beri sahip olduğu 'silahtan uzak durma' kararlılığını, o gün de gösterdi. Mitinge katılan çeşitli sol gruplardan kişilerin bugün yaptıkları açıklamalara bakarak rahatlıkla diyebilirim ki İGD, alandaki diğer sol siyasal örgütlerin tek 'sivil' olanıymış..." Son günlerde yaşanan tartışmada "1 Mayıs'77 katliamı 'devlete mal edilecek bir komplonun değil, sol grupların kendi iç çatışmalarının ürünüdür' şeklinde özetlenebilecek tez, bugün için solun kendi geçmişiyle veya kişilerin vicdani ve ahlaki dünyalarıyla bir hesaplaşmadan çok, 35 yıl sonra devletin aklanması anlamına gelmektedir" şeklinde yorumlayan Demirci'nin açıklaması şöyle:..... [» 1 Mayıs'77 üzerine üretilen uyduruk iddialar iflas ederken... / Doğan Tarkan]

"Değerli tarih hocamız Prof. Halil Berktay'ın biraz da kendi geçmişini ve solla ilişkisini sorgulamak adına yaptığını söylediği evlere şenlik 1 Mayıs'77 değerlendirmesi ve bunun yol açtığı tartışmalar, benim tarihine yakından tanıklık ettiğim bir örgütün sularına gelip dayanmasaydı, bu tartışmaya ilişkin oturup bir şeyler karalamak asla aklımdan geçmezdi. Konu, 1 Mayıs 1977’de Taksim’de '20 bin silahlı İGD’li vardı' iddiası… Bu kısa not, memleket algısında 'sükut ikrardan gelir' diye anlaşıldığı için yazıldı.

» 1- Eğer ortada bir 'sürç-ü lisan' yoksa, bu iddiayı akıl ve izanla bağdaştırmak mümkün değil. 20 bin kişilik silahlı bir grup, bir ordu demek. Bırakalım İGD’yi, bütün sol bu sayıda silahlı bir güce sahip olsaydı, Kenan Evren ve şürekası, darbeden sonra 'memlekette huzur ve güveni sağladık' diye bu kadar böbürlenip rahatça gezinebilirler miydi?

» 2- İGD’nin örgütlenmesini ve 1 Mayıs 1977’ye nasıl hazırlandığını yakından bilen biri olarak, bu örgüt, 1 Mayıs 1977 gösterisi için asla ve asla silahlı bir hazırlık yapmadı. 1 Mayıs öncesinde adım adım tırmandırılan gerginliği, aleni hale gelmiş çatışma yaratma gayretlerini bildiği halde, ta başından beri sahip olduğu 'silahtan uzak durma' kararlılığını, o gün de gösterdi. Mitinge katılan çeşitli sol gruplardan kişilerin bugün yaptıkları açıklamalara bakarak rahatlıkla diyebilirim ki İGD, alandaki diğer sol siyasal örgütlerin tek 'sivil' olanıymış.

» 3- O zamanki sol içi tartışmaları bilenler hatırlayacaklardır: İGD ve TKP, ideolojik çizgi itibariyle, 'silahlı devrim' tezine şiddetle karşıydı. Diğer sol gruplarla, özellikle de Maocu gruplarla ideolojik anlaşmazlığa düşüldüğü en önemli nokta buydu. Hem sol içi ilişkilerde ve hem de genel siyasal hedefler itibariyle şiddeti ve silahlı mücadeleyi teorileştirip yücelten siyasal bir anlayışla hareket edilmediği için, 1 Mayıs 1977’de de tüm enerji, Taksim’e silahlı adamlar taşımaya değil, daha çok işçinin, kadının ve her kesimden insanın oraya gelmesine harcandı.

» 4- Son not: '1 Mayıs 1977 katliamı (hoca katliam sözcüğüne de itiraz ediyor, ama benim sözcük dağarcığım bunun yerine koyacak bir başka kelime bulamıyor) esas itibariyle devlete mal edilecek bir komplonun değil, sol grupların kendi iç çatışmalarının ürünüdür' şeklinde özetlenebilecek tez, bugün için solun kendi geçmişiyle veya kişilerin vicdani ve ahlaki dünyalarıyla bir hesaplaşmadan çok, 35 yıl sonra devletin aklanması anlamına gelmektedir. Hocanın niyeti bu olmasa da..."

1 MAYIS'77 TARTIŞMASI İLE İLGİLİ BAĞLANTILAR:

» Üretilmiş uyduruk iddialara karşı gerçekte 1 Mayıs 1977'de ne olmuştu?... / Yalçın Ergündoğan


» 1 Mayıs'77 katliamını 'sola fatura etme' girişimi Kıvanç'ı istifa ettirdi

» 1 Mayıs'77 üzerine üretilen uyduruk iddialar iflas ederken... / Doğan Tarkan

» Rıdvan Akar: 16 yaşımdan Halil Berktay’a cevap

» Tarihçi Ergut: 'Berktay tarihçiliğin bütün kurallarını ihlâl etti'

» Dönemin savcısı Yetkin: 'Olay sol içi çatışmadan kaynaklanmadı...'

» Ömer Laçiner: 'Berktay'ın dediklerinden ötürü dün şaşkındım, bugün öfkeli'

» Gerçekte ne oldu, Berktay'ın 1 Mayıs'77 menkıbeleri ne diyor? / Yalçın Ergündoğan

» 1 Mayıs'77 katliamı derin devletin, 12 Eylül’ü hazırlayan generallerin işi / Doğan Tarkan

» Olgular, gerçekler ve Berktay'ın tarih 'masalları' / Doğan Tarkan

» 1 Mayıs'77: Sular İdaresi üzerinden kurşun yağıyordu... / Selami Gürel

» TV HABERİ-VİDEO: Dönemin İstanbul Belediye Başkanı Ahmet İsvan ve Avukat Rasim Öz A Haber TV

» 1 MAYIS'77-VİDEO: Kemal Türkler konuşuyor/ Saldırı anı...)
» Bağımsız Sesonline. Net» » Sesonline.net 'i Facebook'ta takip etmek için tıklayınız
» » Sesonline.net 'i Twitter'da takip etmek için tıklayınız

Arkadaşına Yolla Yorum Yolla