Arkadaşına Yolla Yorum Yolla

2014-11-03 - 14:57:00

Darbeyi önlediği söylenen komutanlar 'hiçbir şey duymamış, görmemiş...'

[Sesonline] Darbecilerin mahkum olduğu bir önceki yargılama sürecinde, "darbeyi önlediği" dillendirilen komutanlar, 'Erdoğan rejimi'ne giden yolda AKP hükümetinin ihtiyaç duyduğu "uzlaşı" girişimine uygun davrandı ve "duymadım, görmedim, bilmiyorum" şeklinde ifade verdi. Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi Anayasa Mahkemesi'nin 18 Haziran 2014 tarihli “Hak ihlali" kararı doğrultusunda 236 hükümlünün infazlarının durdurularak tahliyelerine ve yeniden yargılanmalarına karar vermişti. Genelkurmay eski Başkanı Org.Hilmi Özkök ve Kara Kuvvetleri eski Org.Komutanı Aytaç Yalman, Balyoz davasıyla ilgili bugün "tanık" sıfatı ile ifade verdi. Anayasa Mahkemesi’nin "hak ihlali" kararının ardından yeniden başlayan 'Balyoz darbe davası'nda; "Askeriye dışında imzasız mektuplar geliyordu" diyen Genelkurmay eski Başkanı Hilmi Özkök, "Darbe planı yapıldığını duymadım, dedikodu vardı" şeklinde konuştu. Genelkurmay eski Başkanı Özkök, Balyoz, Suga ve Oraj planlarını hiç duymadığını da belirtti. Özkök'ten sonra, eski Kara Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Aytaç Yalman da tanık olarak dinlendi. Yalman, "Balyoz planı ile ilgili istihbarat almadım. Belge ve bilgiye sahip değilim. Basından öğrendim bu konuyu" dedi. Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada Yalman, ismi okunan sanıklardan generaller Çetin Doğan, Engin Alan, Ergün Saygun, ile emekli Albay Dursun Çiçek’i tanıdığını söyledi.

Mahkeme Başkanı, Aytaç Yalman’a da Hilmi Özkök’e sorduğu soruları sordu. Yalman, "Bana tanıklık yapma fırsatı veren Anasaya Mahkemesi’ne şükranlarımı sunarım. Bu dava ile ilgili olarak size Balyoz planı ile ilgili istihbarat almadım. Belge ve bilgiye sahip değilim. Basından öğrendim bu konuyu. Bu konu ile ilgili bu haraketin engellenmesi hususunda girişimim olmadı” ifadelerini kullandı.

Yalman, üye hakimin;“Vatan gazetesine bir demeç vermişsiniz?” demesi üzerine "Ben Vatan Gazetesi’ne demeç vermedim” dedi. Duruşma savcısı ise Yalman’a seminerde yapılan faaliyetlerin raporlarını alıp almadığını sordu. Yalman bu soruya da, "Bana gelmedi. 1. Ordu Komutanlığı’nda da olabilir, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nda da olabilir ama bana gelmedi. Seminerden haberdarım. Semineri ben istedim. Ancak katılamadım. O dönemde siyasi ve askeri yoğunluk vardı. Seminerin yapılması emrini ben verdim ancak gidemedim" yanıtını verdi.

Savcının, “Seminere ilişkin ses kayıtlarını ne zaman öğrendiniz?” sorusuna, “Ben basından öğrendim” diye cevap verdi.

Yalman’a da avukatlar ve sanıklar soru sormadı.YENİDEN YARGILAMA VE TAHLİYE KARARI VERİLMİŞTİ


Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi Anayasa Mahkemesi'nin 18 Haziran 2014 tarihli “Hak ihlali" kararı doğrultusunda 236 hükümlünün infazlarının durdurularak tahliyelerine ve yeniden yargılanmalarına karar vermişti.

Eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök'ün, 2012 yılında bir televizyon programında "Darbeyi ben önlemiştim" sözlerine yönelik olarak, eski Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman, "Darbeyi asıl ben önledim" ifadelerini kullanmıştı.


________________________________________


» Bağımsız internet gazetesi Sesonline.net 11 yaşında...


» Bağımsız Sesonline. Net» » Sesonline.net 'i Facebook'ta takip etmek için tıklayınız
» » Sesonline.net 'i Twitter'da takip etmek için tıklayınız

Arkadaşına Yolla Yorum Yolla