Arkadaşına Yolla Yorum Yolla

2015-11-26 - 14:32:00

Can Dündar: 'Biz kahraman değil gazeteciyiz, hükümet suç üstünde yakalandı'

[Sesonline] İSTANBUL- Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül, Çağlayan Adliyesi'nde silah yüklü MİT TIR'ları haberi için ifade verdi. Dündar, ifade öncesinde Adliye önünde gazetecilere açıklamalarda bulunarak, "Cumhurbaşkanı önceki gün 'silah taşınsa ne olur? Taşınmasa ne olur?' dedi. O zaman yayımlansa ne olur? yayımlanmasa ne olur?" şeklinde konuştu. Can Dündar açıklamasını şöyle sürdürdü: "Biz kahraman değiliz. Gazeteciyiz. Suç üstü yakalanmış bir hükümet var. Soruşturma sürecinin bu paniği daha da büyüteceğini düşünüyorum. Cumhurbaşkanı önceki gün 'silah taşınsa ne olur? Taşınmasa ne olur?' dedi O zaman yayınlansa ne olur? yayınlanmasa ne olur? Bunun bir gazetecilik bir faliyeti olduğunu herkes görüyor. Devlet bir şey yapıyorsa milletin bunu bilmeye hakkı var. Bu kez karşısında gazeteciler var. Bomların kimin eline ulaştığı aydınlanmaya muhtaç. Tüm sürecin aydınlatılmaya ihtiyacı var." Hatırlanacağı üzere; "MİT TIR’ları" haberi, Cumhuriyet Gazetesi’nde “İşte Erdoğan’ın yok dediği silahlar” manşetiyle 29 Mayıs 2015 tarihinde yayımlanmıştı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu, bu haber hakkında “Devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etme”, “Siyasi ve askeri casusluk”, “Gizli kalması gereken bilgileri açıklama”, “Terör örgütünün propagandasını yapma” suçlamalarıyla soruşturma başlatıldığını bir basın açıklamasıyla duyurmuştu. Ardından da R. T. Erdoğan şikayetçi olmuştu. Dündar ve Gül'e destek vermek için meslektaşları ve siyasetçiler de adliyede demokrasi nöbetinde hazır bulundu. CHP'li vekiller Mahmut Tanal, Barış Yarkadaş, Utku Çakırözer ile eski vekil Melda Onur da dayanışmacılararasında yer aldı. [» Erdoğan'a hakaret davalarında yeni aşama: Yurttaşların dava edilme kapsamı Cumhurbaşkanlığı adaylık sürecine uzandı] [» Hukuku ayak bağı gören iktidar: Dava açma hakkı elden gidiyor!.. / Arif Ali Cangı]

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhuriyet ve Dündar'dan kişisel olarak da şikayetçi olmuştu. Cumhurbaşkanı dilekçesinde, “Devletin menfaatlerini gerçeğe aykırı görüntü ve bilgileri yayınlamak suretiyle hedef alan şüphelinin bu eylemi kesinlikle gazetecilik olarak değerlendirilemez” denilmiş ve Dündar’ın bir kez ağırlaştırılmış müebbet, bir müebbet ve 42 yıl hapsi cezası ile cezalandırılması istenmişti.

ERDEM GÜL'ÜN "KİRLİ OPERASYON" HABERİ

Cumhuriyet'in bu haberinden 2 hafta sonra da Erdem Gül’ün “Kirli Operasyon” başlıklı haberi yayınlanmış, orada da IŞİD bayrağının dalgalanmasına ve cihatçıların Atme kampına taşınmasına ilişkin göüntülere yer verilmişti. Haberde cihatçıları taşıyan otobüs şoförlerinin ifadeleri de yer almıştı. Gül, 12 Haziran’daki haberinde de Erdoğan’ın yok dediği silahların, Jandarma Genel Komutanlığı laboratuvarında yapılan inceleme raporunu yayımlamıştı.

Bu haberlerden 5,5 ay sonra önceki gün İstanbul Başsavcılığı, Dündar ve Gül’ü, ifade vermeye çağırdı.YARGITAY BAŞKANININ YORUMU:"ANORMAL SÜREÇLERDEN GEÇİYORUZ"


Ankara’da Fikri Mülkiyet Hakları çalıştayına katılan Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, verilen arada Cumhuriyet GazetesiGenel Yayın yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün MİT TIR’ları haberlerinden dolayı ifadeye çağrılmasına ilişkin Cumhuriyet’in sorusuna şu yanıtı verdi:

“Kendi özgür vicdanımıza göre hareket eden bireyleriz. Şimdi anormal süreçlerden geçiyor ülke. Bunun biran önce normalleşmesi, buna evrilmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Bunun için çok sayıda çalışma seminer yapıyoruz. Bu amaçla Yargıtay’ın kalitesini arttırmaya çalışıyoruz. Bu süreçlerin sonunda normal bir sürecin geleceğine inanıyorum. Her şey yargı süreci içinde yürüyecektir” dedi.


» Erdoğan'a hakaret davalarında yeni aşama: Yurttaşların dava edilme kapsamı Cumhurbaşkanlığı adaylık sürecine uzandı

» Hukuku ayak bağı gören iktidar: Dava açma hakkı elden gidiyor!.. / Arif Ali Cangı


________________________________

» Dayatılmaya çalışılan diktatoryal rejime inat: Bağımsız internet gazetesi Sesonline.net 12 yaşında...


» Bağımsız Sesonline. Net

» » Sesonline.net 'i Facebook'ta takip etmek için tıklayınız
» » Sesonline.net 'i Twitter'da takip etmek için tıklayınız

Arkadaşına Yolla Yorum Yolla