Arkadaşına Yolla Yorum Yolla

2016-05-03 - 12:02:00

Sarayın dayattığı rejim: 'Aslında tasfiye edilmek istenen HDP değil, TBMM'

[Sesonline] ANKARA- HDP heyeti “Bu sahne bir tiyatroya dönüştü, parçası olmayacağız” sözleriyle komisyonu terk ederken, dokunulmazlık teklifinin birinci ve ikinci maddelerinin görüşüldüğü Anayasa Komisyonu'nda AKP, CHP ve MHP’nin oylarıyla kabul edildi. AKP, CHP, MHP milletvekillerinin oylarıyla Anayasa Komisyonu’ndan geçen dokunulmazlık teklifinin gelecek hafta Genel Kurul’a getirilmesi bekleniyor. AKP kulislerinde şimdiden 10 ya da 12 Mayıs tarihleri telaffuz ediliyor. Anayasaya geçici madde düzenlemesi öngören anayasa değişiklik teklifi son rakamlara göre, biri bağımsız 136 milletvekilinin 619 fezleke dosyasını ilgilendiriyor. Düzenleme, fezlekesi olan vekillerin yargılanmasının yolunu açıyor görünse de, demokrat kamuoyu ve bu doğrultuda hareket eden milletvekilleri; "Dayatılan Saray rejiminin yolunu açmak için, aslında tasfiye edilmek istenen HDP değil, TBMM" görüşünü savunuyor... Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise yaptığı değerlendirmede; "Milletvekilleri tutuklanırsa hiçbir seçenek tartışılmaz olmaz, halk isterse birden fazla parlamento kurar" dedi. "Parlamento halkın iradesidir. Savunacağız" diyen Demirtaş, "Ama arkadaşlarımız tutuklanır, milletvekilliklerinin düşürülmesine kadar gidilirse, hiçbir seçenek bizim açımızdan tartışılmaz olmayacaktır. Parlamentoyu partiler değil, halk kurar. Halk isterse birden fazla parlamento da kurar" diye konuştu...CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partilerinde en çok fezlekeye sahip olan isimler. Kılıçdaroğlu hakkında 37 fezleke hazırlanırken, Demirtaş için ise 57 fezleke hazırlanmış durumda.
HDP Eş genelBaşkanı Figen Yüksekdağ hakkında hazırlanan fezleke sayısı ise 7. TBMM Başkavekili Pervin Buldan hakkında da 46 fezleke hazırlandı.

Anayasa değişiklik teklifinin Genel Kurul görüşmeleri Anayasa ve iç tüzük hükümlerine göre yapılacak. Teklif, Genel Kurul'da bir kanun gibi görüşülecek, anayasa gibi oylanacak.

Genel Kurul’a gelmeden önce komisyon raporu çıkacak. Raporun ardından Genel Kurul gündeminin en alt sırasında yerini alacak. Danışma Kurulu ya da grup önerisiyle ön sıralara çekilirse görüşmelere geçilecek. Böylece görüşme günü de belli olacak.

Anayasa değişiklik teklifleri iki kez görüşülüyor. Gizli oylama yapılacak. Birinci görüşmede her maddesi görüşülüp ayrı oylanacak. Oturumu yöneten başkan "Birinci görüşmeler tamamlanmıştır” dedikten sonra ikinci görüşmeye geçilebilmesi için 48 saat beklenecek.

İkinci görüşme birinci görüşmeden farklı. Sadece değişiklik önergeleri varsa görüşülecek. Teklifin her maddesi ayrı ayrı gizli oylanacak. En son teklifin genelinin oylaması yapılacak.

İlk tur görüşmelerde çıkan oylama sonucu ikinci turu etkileyecek. AKP ilk turda 367 rakamını bulamadığı takdirde ikinci turdan önce durum değerlendirmesi yapacak. İlk tur oylamada 330-367 arasında bir rakam çıkarsa ikinci tura geçilebileceği belirtiliyor.

Anayasaya göre; Cumhurbaşkanı 330-366 arasında kalması halinde TBMM’ye geri gönderiyor ya da referanduma sunuyor...

______________________________


» Sesonline.net 13 yaşında: Yaşama tutunuyor ve direniyoruz!..


» Bağımsız Sesonline. Net» » Sesonline.net 'i Facebook'ta takip etmek için tıklayınız
» » Sesonline.net 'i Twitter'da takip etmek için tıklayınız

Arkadaşına Yolla Yorum Yolla