Arkadaşına Yolla Yorum Yolla

2016-05-16 - 08:43:00

BM bastırıyor: 'Hak ihlalleri, sivil ölümleri, Türkiye'de neler oluyor?..'

[Sesonline] Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Prince Zeid Ra'ad Zeid al-Hussein,nin, 'Kanıtlar elimizde, 100'den fazla kişi Cizre'de canlı canlı yakıldı...' açıklamasının ardından, şimdi de Birleşmiş Milletler İşkenceye Karşı Komite (UNCAT) tarafından hazırlanan Türkiye raporunda, çözüm sürecinin bitmesiyle hak ihlalleri iddialarına dikkat çekilerek bağımsız soruşturma istendi. Birleşmiş Milletler İşkenceye Karşı Komite (UNCAT)'nin 4. Periyodik İncelemesi Raporu'nu 13 Mayıs'ta resmi internet sitesinden yayımladı. Raporda, Türkiye'deki cezasızlığa dikkat çekildi ve çözüm sürecinin bitmesinin ardından yaşanan hak ihlallerinin, özellikle de sivil ölümlerin sorumlularının yargı önüne çıkarılmasının gerektiğinin altı çizildi. [» BM: 'Kanıtlar elimizde, 100'den fazla kişi Cizre'de canlı canlı yakıldı...']

FOTOĞRAF: Cizre katliamı...


Kuruluşun web sitesinde yayımlanan açıklamada, Dışişleri Bakanlığı'nın bir mektupla araştırma ve inceleme için davet edildikleri açıklandı. İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, en kısa zamanda bir heyet hazırlanacağını da duyurdu.

Faili meçhul cinayetlerin akıbetine ve soruşturmalarının neticesine işaret eden komite, bu soruşturmalara örnek olarak, 2007'de öldürülen Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink ve Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi cinayeti ile Hürriyet gazetesine yönelik düzenlenen saldırıyla ilgili soruşturmaları gösterdi. Komite, işkenceye ilişkin yasal düzenlemeler yapılmış olmasına rağmen, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarına da yansıdığı şekilde etkin soruşturma yapılmadığı yönündeki endişesini rapor etti.

Türkiye'nin 2011 ile 2013 arasında 6 kötü muamele dosyasıyla ilgili istenen bilgileri sağlamadığını, 2014-2015'te ise bu suçlamalarla ilgili hiçbir sorumlunun cezalandırılmadığı vurgulandı. Komite, işkence ve kötü muamele zanlılarının etkin bir soruşturmaya tabi tutulmasını ve eylemlerine uyan suçlamalardan yargılanmalarını istedi.


‘GÖREVDEN ALINSINLAR’

UNCAT, işkence ve kötü muamele ile suçlananların, benzer suçlamaları yeniden işlemelerini, misillemede bulunmalarını ve soruşturmaya engel olmalarını önlemek için acilen görevlerinden el çektirilmesini talep etti. Görevlilerin, işkence suçlamasında bulunan gözaltındaki kişileri ve yakınlarını tehdit amacıyla karşı suçlamada bulunmalarının önünün alınmasını da isteyen komite, işkence ve kötü muameleye ilişkin başvurularla bunlara karşılık yapılan işlemlere ilişkin verilerin paylaşılmasını da istedi."CİZRE'DE POLİS ŞİDDETİ"

İşkence yasağını hatırlatan Komite, Cizre'de Aralık 2015 ile Mart 2016 arasında güvenlik güçlerinin işkence, kötü muamele ve polis istismarına ilişkin 52 kişi tarafından yapılan bildirimlerin etkin, bağımsız ve tarafsız bir şekilde soruşturulmasını istedi. İşkence iddialarının yetkili konumdaki kişileri de kapsayacak şekilde soruşturulmasını isteyen komite, suçlu bulunmaları halinde eylemlerine uyan ağırlıkta bir cezaya çarptırılmalarını talep etti.
» BM: 'Kanıtlar elimizde, 100'den fazla kişi Cizre'de canlı canlı yakıldı...'

_____________________________


» Sesonline.net 13 yaşında: Yaşama tutunuyor ve direniyoruz!..


» Bağımsız Sesonline. Net

» » Sesonline.net 'i Facebook'ta takip etmek için tıklayınız
» » Sesonline.net 'i Twitter'da takip etmek için tıklayınız

Arkadaşına Yolla Yorum Yolla