2005-01-04 - 12:01:00

Eskişehir’de Tepebaşı girişimi

Eskişehir Tepebaşı Belediyesi’nden davet geldiğinde hemen olumlu yanıt verememiştim. Birgün’de henüz birçok işi birden sırtlanma zorunluluğumuz vardı. Beni düşündüren zaman sorunu idi. İkinci arayışlarında ise, düzenlemeyi düşündükleri “Hayvan Hakları Paneli'' için, Eskişehir dışından da doğaya ve hayvanlara yönelik duyarlı insanların katılmalarını arzu ettiklerini, bu nedenle benim de panelde olmam konusunda ısrarcı olduklarını ifade etmişlerdi. Bu kez kafamda çalışma planımı yaptım ve uygun tarihi birlikte saptayarak günü gelince yola koyuldum.

Eskişehir bir eğitim kenti görünümünde. Genç öğrenci nüfus kente damgasını vurmuş. İkinci Üniversitelerini de açmış Eskişehirliler. Kafelerin, barların, lokantaların her saatte müşterisi var. Eskişehirliler eski hal binasını da (Haller) onarıp, yenileyip bir yeme-içme-eğlenme merkezi haline dönüştürmüşler. Gündüz, çalışma saatlerinde de kent hareketli. Öğrenci yoğunluğundan mı, kendisini hissettiren işsizlikten mi, yoksa Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in başlattığı toplu taşım uygulamasının henüz oturmamışlığından mı, tramvay durakları günün her saatinde kalabalık. Toplu taşım rayları henüz kent merkezinin belli güzergahları ile sınırlı. Kentin tamamına yayılmış değil. Başkan Büyükerşen raylı sisteme geçilen bölgede hemen Belediye otobüslerini ve dolmuşları kaldırmış. Ama yaşanan izdiham, kimsenin işine gidememesi gibi sorunlar başgösterince uygulamayı durdurmak zorunda kalmış ve diğer araçlar yeniden devreye girmiş. Konuksever insanlar Eskişehirliler. Eskişehir Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Ayten Tutkun ve Tepebaşı Belediye Veterineri Hakan Karaoğlu sağolsunlar hiç yalnız bırakmadılar. Hem mihmandarlık yaptılar, hem de kamu yönetimleri ile sivil toplum örgütlerinin projeye odaklı çalışmalarının güzel bir örneğini sergilemekte oldukları Panel öncesi hazırlıkları tamamladılar. Darısı Büyükşehir Belediyesi’ne…ES TV’de SÖYLEŞİİki günlük Eskişehir çalışma gezimizin, ilk gününde (27 Aralık) Eskişehir’in çok izlenen iki televizyon kanalından biri olan ES TV’ye konuk olduk Ayten hanımla birlikte. ES TV’nin saat:11.00 -13.00 arasında yayınlanan ve Saadet Kefal’in hazırlayıp sunduğu “Esintiler'' programında Ayten hanım, Tepebaşı Belediyesi ile birlikte düzenledikleri Hayvan Hakları Paneli’nin duyurusunu yaptı. Belediyenin projesini ve maketini hazırlattığı yeni “Hayvan Bakımevi'' çalışması hakkında bilgiler verdi kamuoyuna. İnsanları da doğaya, çevreye ve hayvanlara daha duyarlı ve saygılı olmaya çağırdı. Ben de, Eskişehirliler’e yaşamın eşit ve adil paylaşılması için üretmemiz gereken toplumsal duyarlılığın yaratılması yönündeki çalışmalarımızı ve yayın faaliyetimizi anlatma olanağı buldum. Birgün’ün, bugüne dek seslerini duyuramayıp da, söyleyecek sözü olanlara nasıl kürsü olduğunu anlattım. Yaygın medyanın görmediği, ya da görüp de çarpıttığı haberlerin, gerçeklerin olanca çıplaklığı ile Birgün’de nasıl yer bulduğunun örneklerini verdim. Ve ES TV aracılığıyla Birgün’ün var olma “çığlığını'' Eskişehir’de yankılandırabilmeye çalıştım. Bu sıcak dayanışma için buradan ES TV’ye ve Sn. Saadet Kefal’e teşekkür ediyorum.

Eskişehir’in yayın dünyası da hareketli. İrili ufaklı yerel gazeteler var. ES TV dışında bir de “Kanal 26''sı var Eskişehir’in. Panelimizi de yöneten eğitimci (Çağ Fen Okulu) Serdar Naci Zengin, Kanal 26’da bir de program yapıyor. Kendisi gündüz buluşmamızda hazırladıkları TV programından söz etmişti biraz. Ben de rastlantı sonucu İstanbul’a dönüş gecemde otel odamda televizyonu karıştırırken programı izleme olanağı buldum ve programdan ayrılamadım. Programın adı “Düşünce Haritası''. “Kuantum Düşünce''yi örnekleriyle ve karşılaştırmalı olarak anlatıyordu Serdar Naci Zengin, karşısındaki arkadaşı ile birlikte. ( İletişim: dusunce@dusunce.net) Programda “Hayal kurun, kalıplara bağlı kalmayın'' diyordu Serdar bey. Biz de onun önerisine uyuyor, düşünüyor, hayal ediyor ve yaşama geçirmek için mücadele ediyoruz: Doğasıyla, tüm canlılarıyla, savaşsız, şiddetsiz yaşanası bir dünya için, yaşanası bir yeni yıl için!.. Sevgiyle.» » Sesonline.net 'i Facebook'ta takip etmek için tıklayınız
» » Sesonline.net 'i Twitter'da takip etmek için tıklayınız

 

Arkadaşına Yolla Yorum Yolla