2007-09-15 - 17:38:00

Mavi yüzgeçli Orkinos

Geçtiğimiz hafta, Libya`ya ait Al-Dafnia gemisi taşıdığı tonlarca "mavi yüzgeçli Orkinos" balığını Malta limanına boşalttı. Bizde 'Türkiye Laiktir, Laik kalacak' sloganları her şeyi bastırdığından, bu haber medyaya da yansımadı, gündeme de girmedi tabii. ( Bu arada, keşke 'Türkiye gerçekten laik mi' bari onu da tartışabilsek.)

Olay 4 Eylül'de gerçekleşti. Konunun takipçilerince Malta'daki Valetta limanına giriş yapan Al-Dafnia gemisindeki tonlarca orkinosun Libya`ya ait Lebda adlı bir başka gemi tarafından avlandığı ve yasal olmayan yollarla Al-Dafnia`ya nakledildiği düşünülüyor. Hemen belirteyim, ilgililerin belirttiğine göre; mavi yüzgeçli orkinosun avlanma dönemi 1 Haziran'da kapanıyor ve süre 31 Aralık'a kadar devam ediyormuş. Yanıtı aranan soru şu: "Öyleyse bu gemideki orkinoslar ne zaman avlandı?"

Greenpeace İspanya temsilciliği denizler kampanyası sorumlusu Sebastian Losada'ya göre; "Al-Dafnia`da bulunan mavi yüzgeçli orkinosların 1 haziran`dan önce avlanması tamamen ihtimal dışı. Gerçekten de bu orkinosların 3 ay boyunca donmuş bir halde gemide bekletilmesi hiç de akıllıca değil." Diyor.. O halde?.. "Bu durumda geri kalan ihtimallerin hepsi Al-Dafnia hakkında soruşturma açılması için alıkonulmasına yeterli" diyor Greenpeace yetkilileri ve uluslararası uzmanlar. Suç: Yetkili olmayan limanlarda yapılan 'yasa dışı aktarım' ve av sezonu dışında gerçekleştirilen avlanma ...

* * *

Eklemeden geçmeyeyim. Mavi yüzgeçli orkinos balıkçılığı dünyadaki 'en kârlı' işlerden biri haline gelmiş. Akdeniz'de de en çok yasa dışı avlanmanın yapıldığı 'balıkçılık çeşidi' imiş.

'İnsan türü' bu. Bakın nerelerde neleri bulmuş tatlı kâr uğruna. Canlı yaşamını yok etme, sık sık yinelediğim gibi diğer türlerle birlikte kendini de yok etme uğruna. Bu arada dünyayı da 'globalleştirmiş' tabii. Dünyanın bir ucunda olan şey, diğer ucunda hemencecik duyuluveriyor. ( Bizde çoğu zaman kanallar tıkanıveriyor ama, yine de bir çatlak bulup sızıyor güdeme. Bu sütunlardan sıkça ve şimdi yapılmaya çalışıldığı gibi... )

KUŞATILMIŞLIK HİSSİ

Güzelim 'mavi yüzgeçli Orkinos' balığı, türünü ortadan kaldırmaya varan vurdumduymazlık ve beraberindeki "kâr" güdüsüyle avlanıyor. Foklar aynı şekilde ve en vahşice yöntemlerle öldürülüp yok ediliyor. Çok sayıda hayvan yine hunharca yöntemlerle öldürülüp, "kürkü" pazarlanıyor... Denizler, göller, akarsular kirletilip ortadan kaldırılıyor adeta. Kârla, borsayla, bankayla kuşatılmışlık sizin de içinizi karartmıyor mu?

Kuş olup, 'sınır tanımadan uçsam' özgürce deseniz, olmuyor. Bu kez büyük avcılar vuruyor, iklimler değişti uçma şansı da azaldı. Denizde balık olsam, masmavi sularda öylesine güzelce yüzsem, kıtalar arasında deseniz o da mümkün değil. Kendinizi 'mavi yüzgeçli bir Orkinos' yerine bile koyamazsınız düşlerinizde. Düşlerimiz bile kuşatma altında...

* * *

"Denizin üstünde ala bulut / Yüzünde gümüş gemi / İçinde sarı balık/ Dibinde mavi yosun / Kıyıda bir çıplak adam / Durmuş düşünür / Bulut mu olsam / Gemi mi yoksa, / Yosun mu olsam / Balık mı yoksa... / Ne o, ne o, ne o, ne o / Deniz olunmalı oğlum / Bulutuyla, gemisiyle, balığıyla, yosunuyla... "

Zülfü Livaneli'nin bestesi ve sesiyle dinlemeye alışık olduğumuz dizelerde ne güzel söylemiş Nazım Hikmet değil mi?

Denizler bile tükenirken, deniz olabilmeye çalışmak... Yaşam savunucularına çok yakışıyor...

» » Sesonline.net 'i Facebook'ta takip etmek için tıklayınız
» » Sesonline.net 'i Twitter'da takip etmek için tıklayınız

 

Arkadaşına Yolla Yorum Yolla