2008-05-24 - 00:04:00

Yaşamı savunmaya geliyorlar...

Bu köşede doğaya karşı işlenen suçları, yağmayı, talanı sık sık teşhir etmeye çalışıyorum. Bir anadan doğmuşçasına, dil, din, ırk farkı gözetmeksizin insanları duyarlı olmaya, duyarlı olanları da yaşamı savunmaya çağırıyorum. Doğanın, bitki örtüsü ile, tüm canlı türleri ile bir bütün olduğunu, özellikle yıkıcı insan türünün diğer türler üzerinde tahakküm kurmayı sürdürmesinin yok oluşu getireceğini vurguluyorum. Kibirli, ben merkezci, “en akıllı”, en zeki” olduğunu devamlı tekrarlayan (sanan) mensubu olduğum insan türünü, kurduğu “düzenleri” çok sık eleştiriyorum.Yabanıl yaşamın “vahşi hayat / vahşi doğa” diye sunulmasına itiraz ediyorum. Okullarda, “medeniyet”in doğa ile uyum içinde yaşamanın değil de; “insanın doğa ile mücadelesinde elde ettiği başarı” gibi tanımlanmasının ancak bizim “Milli Eğitim”le mümkün olabileceğinin altını çiziyorum.(Hiçbir eser bırakmamış düşünür, Sakallı Celal (Celal Yalınız)’e ait “Bu kadar cehalet ancak tahsille mümkündür” sözüne nazire olarak...)

* * *

Çevremizi, dünyamızı saran çirkinlik ve olumsuzluklar arasında bazen iyi şeyler de filizlenebiliyor. Günlük koşuşturmalar ve yaşam mücadelesi içinde çoğumuz, küçük de olsa, sık olmasa da umut vaat eden bu gelişmeleri ıskalayabiliyoruz. İşte bu nedenle, bugün umut veren bu gelişmelerden birini sizlerle paylaşacağım.

13 Haziran 2004 tarihinden bu yana BirGün gazetesi’nde her hafta okuyucuyla buluşan doğa ve hayvan hakları savunusu içerikli ‘tematik sayfa’ya ve oluşturduğumuz platforma verdiğim “Dünya Yalnız Bizim Değil” adı şimdi bir yarışmaya konu oldu. Hem de sadece adıyla değil “fikriyatıyla” da... İzmir, Çiğli Belediyesi (Başkanı Ensari Bulut) İlk Öğretim Okullarının 4. ve 5. sınıf öğrencileri arasında, “üç ayrı dalda” (resim, şiir ve kompozisyon), çevre duyarlılığını geliştirmek, buna bağlı olarak da doğa ve hayvan haklarına saygıyı pekiştirmeye yönelik bir yarışma düzenledi. Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Alime Mitap’ın telefonuyla girişimin haberini aldığımda çok mutlu oldum tabii. Böylesi bir yarışmanın yapılacağının haber olması, duyulması, girişimi belli ölçülerde “yerel” olmaktan da çıkardı. Haber tüm Türkiye’ye yayıldı ve yankı buldu. Alime hanım bana da kompozisyon dalındaki ‘seçici kurul’da görev verdi. Çok sayıda öğrenci katıldı yarışmaya. Değerlendirmeler sonlandı. Artık, herkes şimdi sonuçların açıklanacağı Haziran ayı başındaki “Dünya Çevre Günü” etkinlik haftasını bekliyor. Değerlendirilmek üzere bana gönderilen metinleri okurken, sevindim ve umutlandım. Bu karmaşa ve kirlilik içinde, betonu bile delip, gün ışığıyla buluşmayı başaran bitkinin yeşil filizine benzettim genç yaşam savunucularını...

Bu nedenle de; yaşamı savunmaya hazırlanan bu çocukların yazdıklarından birkaç cümleyi sizlerle de paylaşmak istedim.

* * *

“Tertemiz ormanları pis beton yığınına çeviriyorlar. İnsanlar park dışında hiçbir yerde yeşillik bulamıyor. Bunları kendilerinin yaptığını da bilmiyorlar. Doğa bir gün kendisini bu hale getirenlerden hesap soracak” (Esre Esinler / Ali Şir Nevai İlk Ö.Okulu)

“Hayvan ve bitki haklarını savunmak için onların insanlara yararlı ve sevimli olması gerekmez. Bu dünya bizim olduğu kadar onların da...” (Elif Ava, Maltepe İ.Ö.Okulu)

“Topraktaki solucan, ağaçtaki tırtıl, sudaki balık, ormandaki ayı, havadaki kuş, çiçekteki kelebek, lağımdaki fare, bataklıktaki timsah, saymakla bitmeyecek sayısız canlı ve biz insanlar. Eğer biz akıllı davranırsak, herkes rahat ve huzur içinde yaşayacak...” (Şimay Oltur)

“Doğadaki dengeyi de insanlar bozdu. İnsanlar kendi dünyalarını çölleştirdiler. Bunu bile bile hâlâ devam ediyorlar. Bu dünyayı insanlar kirletti, insanlar temizlemek zorunda...” (Meryem Çoban, 80. Yıl Çiğli İ.Ö.Okulu)

“Nükleer bombalar yaparak, insanları, hayvanları ve dünyayı öldürdüğünüze değdi mi?” ( Kerem Esena, Turan Çakın İ. Ö Okulu)

“Dünya; hayvanları, insanları, bütün bitkileri, havası, suyu, taşı ve toprağıyla bir bütün. Bu varlıkların bir tanesinin bile yok olması doğal dengeyi bozar. Kendi çıkarımızı düşünürken, zarara yol açarız...” ( Demet Baykuş, 80. Yıl Küçük Çiğli İ. Ö. Okulu)

» » Sesonline.net 'i Facebook'ta takip etmek için tıklayınız
» » Sesonline.net 'i Twitter'da takip etmek için tıklayınız

 

Arkadaşına Yolla Yorum Yolla