Yaşam savunucusu, demokrat haber portalı...

Ana Sayfa Politika Güncel Ekonomi Sağlık Ara/Bul Bize Yazın Son Dakika
Dış Haber Magazin Medya Teknoloji Spor Kültür Sanat Linkler Günün Haberleri
 
59230 - 17-08-2016 - 16:13:00
OHAL kararnamesi: Genelkurmay Başkanı'nı CB atayacak, 38 bin mahkum serbest
[Sesonline] ANKARA- TSK'daki cunta yapılanması tarafından düzenlenen darbe girişiminin ardından Bakanlar Kurulu'nca 81 ilde ilan edilen olağanüstü hâl (OHAL) uygulamasının dördüncü ve beşinci kanun hükmündeki kararnameleri (KHK) Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. 670 sayılı KHK kapsamında, 2010 yılındaki KPSS'yi 'hukuksuz' kazananların sınavının iptal edilmesi hükme bağlandı. 671 sayılı KHK ile ise, Genelkurmay Başkanı'nı atama yetkisinin Cumhurbaşkanlığı'na verilmesi hüküm altına alındı, "Genelkurmay Başkanı kuvvet komutanları arasından seçilir" şartı kaldırıldı. 671 sayılı KHK ile ayrıca, denetimli serbestlik uygulamasında düzenleme yapıldı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, denetimli serbestlik kapsamında kapalı ve açık ceza infaz kurumlarından yaklaşık 38 bin kişinin tahliye olacağını açıkladı. Tahliye olacaklararasında Alaattin Çakıcı da bulunuyor... Kararnamelerle birlikte Emniyet Genel Müdürlüğü, TSK ve kamuda Gülen cemaati ile bağlantılı olduğu ileri sürülen 2 bin 692 personelin görevine son verildi.
[Haberin Devamı..]


59225 - 24-07-2016 - 16:09:00
Selahattin Demirtaş: 'Batı jetlerin sesini yeni duydu'
[Sesonline] Sahnenin hemen arkasında bir pankartta “15 Temmuz 2016 darbecilerin darbecilere karşı darbe girişimidir” yazıyordu. HDP'nin dün (İstanbul) Gazi Mahallesi'nde düzenlediği miting “Darbelere Hayır, Demokrasi Hemen” sloganıyla duyrulmuştu zaten. Gazi Şehir Parkı'nda kime dokunsanız bin ah işitiyordunuz dün. Bir grup Siirtli kadının yanına oturdum. Elinde “Darbelere hayır barış hemen şimdi” yazan on yaşlarındaki Sema'ya “Darbe ne?” diye sordum, “Darbe askerdir, kötü bir şeydir” dedi. Bir kadın çıkıştı: “O darbeci askerler sivilleri öldürmüş, üç gün önce de Kürt sivilleri öldürüyordu. Kürt siville, Türk sivil eşit değil midir?” Diğeri verdi cevabını “Türkle Kürdün eşit olduğu nerede görülmüş?” Bir Müslüman olarak camilerin böyle kullanılmasına da itirazları vardı. [Pınar Öğünç]
[Haberin Devamı..]

59223 - 20-07-2016 - 14:44:00
50 bin kişi atıldı: 15 Temmuz darbe girişimi sonrası kamuda büyük operasyon
[Sesonline] ANKARA- Türkiye'de 15 Temmuz 2016 akşamı Türk Silahlı Kuvvetleri içinde oluşan bir cunta tarafından gerçekleştirilmek istenen darbe girişiminde 240 kişi hayatını kaybetti. Kanlı darbe girişiminde bin 491 kişi yaralandı. Darbeci askerlerden 24'ü öldürülürken, 50 darbeci asker de yaralandı. Genel anlamıyla halkın büyükçoğunluğunca tepkiyle karşılanan, destek bulamayan darbe girişimi, sokakları kan gölüne çeviren girişim sonrasında Türkiye genelinde büyük operasyonlar başladı. 20 Temmuz 2016 itibariyle düzenlenen operasyonlarda açığa alınan, uzaklaştırılan ve tutuklananların sayıları şöyle:
[Haberin Devamı..] 59222 - 11-07-2016 - 17:40:00
21 Yargıtay üyesi tasfiye yasasına karşı ortak açıklama yaptı
[Sesonline] ANKARA- Evrensel hukuk ölçütlerinin çok uzağında olan Türkiye'deki yargı ve hukuk sistemi, yapılan baskıcı uygulamalar ve çıkarılan tasfiye yasası ile tümüyle ortadan kaldırılıyor. Danıştay ve Yargıtay üyelerinin görevine son veren yasa onay için Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın önünde beklerken, 21 Yargıtay üyesi yüksek mahkeme önünde toplanarak yasaya karşı açıklama yaptı. Cübbelerini giyen Yargıtay üyelerinin ortak açıklamasında, düzenlemenin geri çekilmesi ve yok hükmüne kabul edilmesi gerektiği istendi.
[Haberin Devamı..]


59219 - 29-06-2016 - 07:52:00
Türkiye'nin kalbine IŞİD saldırısı: 41 ölü, 239 yaralı...
[Sesonline] İstanbul Atatürk Havalimanı'nda üç canlı bomba saldırısı: 41 ölü, 239 yaralı... Atatürk Havalimanı'nda dış hatlar terminalinin girişinde art arda patlama meydana geldi. İstanbul Valiliği'nin son açıklamasına göre saldırıda 41 kişi yaşamını yitirdi. ABD Dışişleri Bakanlığı, Amerikan yurttaşlarının Türkiye’ye seyahat konusunda daha önce yayımladığı uyarıyı yineleyerek, 16 kent ismi verip, "dikkatli olun" çağrısının ardından Atatürk Havalimanı'nda patlama meydana gelmesi akıllara güvenlik açığı sorusunu getirdi.
[Haberin Devamı..]59216 - 22-06-2016 - 18:53:00
Özgür Gündem'le 1 günlük dayanışmaya tutuklama ve 14 yıl hapis istemi...
[Sesonline] İSTANBUL- Özgür Gündem'in başlattığı ‘Nöbetçi Eş Genel Yayın Yönetmenliği’ kampanyasına destek veren isimlere 2 yıldan 14 yıla kadar hapis cezası istendi. Özgür Gündem gazetesi tarafından başlatılan Nöbetçi Yayın Yönetmenliği kampanyasına katıldığı gerekçesiyle hakkında soruşturma açılan ve ‘terör propagandası’ yaptığı iddiasıyla tutuklanan Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TiHV) Başkanı Prof. Şebnem Korur Fincancı, Erol Önderoğlu, Emine Beyza Üstün, Ahmet Aziz Nesin ve İnan Kızılkaya hakkında 2 yıldan 14 yıla kadar hapis cezası istendi.
[Haberin Devamı..]


59214 - 13-06-2016 - 19:37:00
'Politikaların ne kadarını AKP, ne kadarını Ergenekon belirliyor...'
[Sesonline] Türkiye’nin Kürt politikasını ne kadar AKP iktidarı belirliyor, ne kadarını Ergenekon belirliyor artık tam belli değil. Tarif edilemeyen, hukukta karşılığı bulunmayan, herkese karşı kullanabileceğin “suçlar” icat ettiğinde, bu icat çok işine yarayabilir ama küçük bir sakıncası vardır. Kendi diktiğin torbanın içine seni de koyabilirler. Biliyorsunuz bu AKP iktidarı hiçbir muhalif sese tahammül edemiyor medyada, herkes sadece AKP’yi ve Erdoğan’ı övsün istiyor. Onun dışında kalan her medya organını da kapatıyor. Şimdi hedeflerinde Can Erzincan TV var. [Ahmet Altan yazdı: "Ayıyla dans..."
[Haberin Devamı..]59211 - 08-06-2016 - 17:24:00
İHD'den Alman Konsolosluğu'na 'soykırım' kararıyla ilgili dayanışma mektubu
[Sesonline] İSTANBUL- İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyon bugün Alman Başkonsolosu'na bir mektup göndererek; "Alman Parlamentosu’nda Ermeni Soykırımı’nı tanıyan kararın geçmesinin ardından, Türkiye’de gerek resmi makamların, gerekse medya ve toplumun milliyetçi unsurlarının Almanya ve Alman halkına yönelik en uç noktalardaki ırkçı sözlü ve yazılı saldırıları nedeniyle derin bir utanç içinde olduklarını ve bunları en ağır şekilde kınadıklarını" ifade etti. Önceki gün Alman Parlamentosu aldığı kararda; "Federal Meclis, Osmanlı İmparatorluğu’nun askeri baş müttefiki olan Alman İmparatorluğu’nun Ermenilerin organize bir şekilde tehcir ve yok edilişine ilişkin Alman diplomatlar ve misyonerler aracılığıyla da gelen açık bilgilere karşın insanlığa karşı bu cürmü durdurmaya çalışmayarak oynadığı yüz kızartıcı rolden ötürü elem içindedir" denmişti. Onaylanan kararda "Bütün partilerin konuşmacıları 24 Nisan 2015’te, yüzüncü yıl anmasında, Almanya Federal Meclisi’ndeki tartışmalar sırasında ve özellikle de bu tartışmadan bir akşam önce Cumhurbaşkanı bizzat, Ermenilere yönelik soykırımı lanetlemiş, kurbanları anmış ve barışma çağrısında bulunmuştur. Alman İmparatorluğu’nun da bu olaylarda suç ortaklığı vardır" ifadelerine yer verilmişti. Karar Türkiye'de Saray ve hükümet çevreleri başta olmak üzere, inkar" politikasıyla koşullandırılmış kamuoyunda tepkilere neden olmuştu. İHD'nin Alman Konsolosluğuna teslim ettiği, Türkiye'nin "suçu anaylayan" tavrını ve Alman halkına karşı geliştirilen nefreti kınayan ifadelerin yer aldığı mektup şöyle:............
[Haberin Devamı..]


59208 - 01-06-2016 - 18:28:00
Ahmet Altan: 'Mesele siyasetten çıktı, akılla deliliğin çatışmasına döndü'
[Sesonline] "Epeydir cumhurbaşkanının üniversite diploması olup olmadığı tartışılıyor… Diploması yoksa cumhurbaşkanı olamaz biliyorsunuz… Böyle bir tartışmada ne yapılır? Çıkarılır diploma gösterilir. Türkiye’de ne yapılıyor? Cumhurbaşkanının mezun olduğu söylenen üniversitenin “diploma arşivine” erişim “mahkeme kararıyla” yasaklanıyor. Siz hiç diploma arşivine “erişimin” mahkeme kararıyla yasaklandığı bir ülke duydunuz mu? Aklını kaybetmemiş bir toplumda bu olabilir mi?" "Bir adam “fiilen başkanlığını” ilan edip sarayında kimsenin bilmediği kadar paralar harcayarak yaşayacak, bir hanedan oluşturma hayalleri kuracak diye Türkiye aklını kaybediyor. Toplumlar bazen böyle akıllarını kaybederler. Almanya gibi Goethe’yi, Beethoven’ı yetiştirmiş bir bir ülke bile daha yakın zamanda aklını kaybedip bir meczubun peşinden giderek tarihin en büyük felaketlerinden birine yol açmış, kendisi de perişan olmuştu. Türkiye, aynı çıldırma yolundan yürüyor. Yaşadıklarımızın mantıkla açıklanacak hali kalmadı..."
[Haberin Devamı..]


59206 - 26-05-2016 - 14:24:00
Vicdanlar köreldi, Türkiye sessiz, maden işçileri ölümüne direnişte...
[Sesonline] ZONGULDAK- Zonguldak’ta “FETÖ/PDY” operasyonları kapsamında el konularak kayyım atanan bir şirkette çalışan maden işçilerinin, biriken maaşlarını alabilmek için başlattığı ocaktan çıkmama ve açlık grevi eylemi 7. gününe girdi. İşçiler son derece tehlikeli ortamda, ölümle burun buruna eylemlerine devam ederken, ailelerinin de endişeli bekleyişi sürüyor. Emniyet güçleri ocak civarına kimseyi yaklaştırmazken, aileler dâhil herkes, ocaktan sağlıklı bilgi almakta zorlanıyor. Şu ana kadar 18 işçi çeşitli şekillerde rahatsızlanarak ocaktan çıkmak zorunda kaldı. Eyleme halen 65 işçinin devam ettiği öğrenildi.
[Haberin Devamı..]


59202 - 25-05-2016 - 16:52:00
Artık, MİT'in taşıyacağı silah, araç ve cihazların kaydı tutulmayacak...
[Sesonline] ANKARA- Türk Silahlı Kuvvetleri, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün taşınır mallarının kayıt altına alınması, yönetimine ve iç denetimine ilişkin usul ve esasları belirleyen yönetmelikte düzenlemeye gidildi. Resmi Gazete’de dün yayımlanan yönetmelikle birlikte MİT’e görev alanında kullanılmak üzere satın alacağı cihaz, silah ve taşıt gibi taşınır malları ‘kayıt altına almama’ ayrıcalığı verildi.
[Haberin Devamı..]59200 - 25-05-2016 - 15:59:00
Yurttaşlardan CHP'li vekillere çağrı: 'Meclisin feshine gidişi durdurun!'
[Sesonline] Aralarında akademisyen, sanatçı, gazeteci ve yazarların bulunduğu 87 yurttaş, gerçekleşen darbe ile vekillerin dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin anayasa değişikliğinin iptali için Anayasa Mahkemesi (AYM)’ne başvuru çağrısı yaptı. HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel, “Vicdanlı CHP’liler olduğunu biliyoruz, onların yeri CHP değil” şeklinde konuşarak AYM başvurusu için CHP'li vekillerden destek talep etmişti. Buna karşılık CHP Grup Başkanvekili Engin Altay’ın cevabı; “CHP’liler parti disiplinine sahiptir, imza atan vekilin CHP’de yeri olmaz. Partiyle yollarını ayırmış demektir” şeklinde olmuştu. Bu gelişmeler üzerine, "Anayasa değişikliği teklifi, “Hayır” oyu kullanan milletvekillerinin tüm çabalarına karşın TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. Bu konuda CHP grubunun ağırlıklı olarak aldığı tutum sonucu değiştirmeye yetmemiş, ancak demokrasi mücadelesi ve siyasal alanın savunulması adına moral vermiştir" şeklinde bir değerlendirme yapan yurttaşlar, su çağrıyı yaptı: "Seçim öncesi verdiğiniz sözlerin, ettiğiniz yeminlerin ve demokrasi mücadelesinin gereği olarak bir adım öne çıkmanızı talep ediyoruz. CHP Milletvekilleri olarak AYM başvurusunda öncülük yapmanız veya bu konuda atılacak olan adımlara aktif destek vermeniz gerektiği düşüncesindeyiz. Bütün damarları tıkanmak üzere olan toplumun nefes alması birlikte yürütülecek bu özgürlükçü adımlar ile mümkün olacaktır..." Aralarında, Gençay Gürsoy, Orhan Alkaya, Gazi Çağlar, Oya Baydar, Levent Gültekin, Semra Somersan, Melek Göregenli, Yalçın Ergündoğan, Arif Ali Cangı, Ayşegül Devecioğlu, Nesrin Nas, Ercan İpekçi, Tahsin Yeşildere, Erol Önderoğlu gibi isimlerin de yer aldığı 87 kişinin yaptığı açıklama ve çağrı şöyle:......
[Haberin Devamı..]


59199 - 23-05-2016 - 13:30:00
Altın Palmiye ödülü 'işçi sınıfı sineması'nın yönetmeni Ken Loach'ın oldu
[Sesonline] Fransa'da düzenlenen 69. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülü sahibini buldu. 21 filmin yarıştığı ödülün sahibi uzun süren maratonun ardından belirlendi. Ödülü İngiliz yönetmen Ken Loach tarafından çekilen ‘I, Daniel Blake’ filmi kazandı. Bu ödül, ‘işçi sınıfı sinemasının yönetmeni’ olarak adlandırılan İngiliz yönetmen Loach'un ikinci Altın Palmiyesi oldu. Film, İngiltere'deki sosyal yardım sistemini, eşini kaybetmiş orta yaşlı bir marangozun kalp krizi geçirmesiyle birlikte mercek altına alıyor... Loach ödül konuşmasında; 'Umut mesajı vermek zorundayız, başka bir dünyanın mümkün olduğunu söylemek zorundayız' dedi.
[Haberin Devamı..]


politikaekonomi
CHP'nin ulusalcı kanadının katkısıyla Me... Panama Belgeleri: Yolsuzluk, kara para, ...
'Serveti ağır, profili düşük, bıyıklı k... 'Türk Metal bizim değil işverenin yanınd...
Demirtaş: 'İlerde, Erdoğan gelmiş geçmiş... Metal işkolu işçilerinin direnişi büyüyo...
Saray suça devam: Göstermelik de olsa ha... Gündemi barış olan Türkiye silahlanma ya...
Sarayın dayattığı rejim: 'Aslında tasfiy... Erdoğan'ın sarayının maliyetini karşılam...
güncelmagazin
'GDO'lu pirinç haberi bile hükümete darb... 400 yıl önce donan bitkilerin canlanması...
BM bastırıyor: 'Hak ihlalleri, sivil ölü... 35 bin yıl önce Homo Sapiens erkekleri N...
BM: 'Kanıtlar elimizde, 100'den fazla ki... 'Büyük Patlama'dan sonra oluşan yıldızla...
1 Mayıs gösterileri Bakırköy'de yapıldı ... Laboratuvar ortamında yaşam belirtisi: S...
Soykırımın 101. yılında ölüme gönderildi... Eklem ağrıları yüzünden uyuyamayan köpeğ...
medyaspor
Can Dündar'a silahlı saldırı: 'Saldıranı... Terim'den direktörü olan Milli takımın K...
'Dünya Basın Özgürlüğü Günü'nde basını ö... Futbolda mafyalaşmaya Türkiye sessiz kal...
Freedom House: Türkiye basını özgür olma... Hükümet şike cezalarını azaltmıştı: Tür...
Ahmet Altan: 'Birkaç cesur gazete ve bi... '2012 Londra Yaz Olimpiyatları' başladı....
Sesonline.net 13 yaşında: Yaşama tutunuy... Cezaları az bulan 'Şike Davası' Savcısı ...
kültür sanatdış haber
Bach'ın 'Kahve kantatı' ile Kadıköy'de... 'Gece ayakta' eylemi: Çalışanlar aleyhin...
Rejimin 'Gezi' korkusu: Erenus'un Bukale... Türkiye'nin Suriye'deki çöküşü...
NDS Lisesi'nde şiir ve resimlerle Victor... Türk pasaportu iddiası: Fransa, katliamı...
Dünya Tiyatrolar Günü: 'Muhsin Ertuğrul ... Paris İslamcı haydutlarca bombalandı, 20...
Erenus'tan 8 Mart jesti: İlk kadın oyun ... Yunanistan halkı bir kez daha 'sol' ve S...
seçmelerteknoloji
Ahmet Altan: 'Yeni bir 'Ergenekon yapıla... İnsan türü dünyayı yaşanmaz kılıyor: Kür...
Taksim 1 Mayıs Meydanı’dır, vazgeçmeyece... Mars'ta hayat belirtileri: Su içeren kil...
Meryem Koray: 'İnönü’den Vodafone Arena’... Gezegenin kendini korumasına rağmen, ins...
Rıza Türmen: 'İnsan hakları iç mesele de... Asus, Zenbook adlı yeni ultrabook bilgis...
Murat Belge: Kör döğüşü - planlı... Tanrı parçacığı: Evrenin oluşumunun sırl...
 
Rejimin Türkiye'ye dayattığı dış politika ülkeyi savaşa sokar mı?
Evet, savaşa sokar, ülkeyi yıkıma götürür
Hayır, çok başarılı bir politika, zafer kazandırır
Fikrim yok

Arif Ali Cangı
Darbe, dokunulmazlıkları da bir çırpıda kaldırıverdi...
Eren Keskin
İnsanlık mevzuatı... / Eren Keskin
Hülya Yalçın
Artçı darbeler...
Nalan Temeltaş
İki seçim arası Elif Baran kırımı… / Nalan Temeltaş
Ragıp Zarakolu
“İtham Ediyorum!” (*) / Ragıp Zarakolu
Talat Ulusoy
İzmir hatırlıyor: İzmir'in kurtuluş ve ganimet bayramı...
Ulus Irkad
Kıbrıs sorunu... (39) / Ulus Irkad
Yalçın Ergündoğan
1846 yapımı Protestan Ermeni Kilisesi'nde Güneş Hızlılar'dan Arp dinlemek
Yalçın Yusufoğlu
Şehitler ölmez, Vatan bölünmez, Milli Takım yenilmez...
Kıbrıs: 1996 sonrası faili meçhul saldırılar bitmemiş daha da azmıştı...
Ulus Irkad: Biz de vatanımızı seviyorduk, hem de onlardan çok (10 bölüm)
Yalçın Yusufoğlu: 'Erkek Kültü'nün kökleri...


22-09-2016
USD : 2.95 YTL
AVRO: 3.31 YTL

Yaşam savunucuları eylemde: 'Hevsel bahçelerindeki de bir Gezi direnişidir'
Kentsel dönüşüm paneli: '1922 yangını İzmir'in kültürel dünyasını yıktı'
Devlet, Ermeni mezarlığını tahrip etti insan kemikleri ortalığa saçıldı...
Panel: Faili derin kayıplarımız
Türkiye'de Sol: Nereden Nereye?
Hrant Dink anısına atölye çalışması: Göçler, Bağlantılar, Açılımlar
Taylan Coşkun: Jean Jaurès öldü mü?
Hançepek son Ermeni'sini kaybetti...
Ermeni soykırımını inkâr, Prof. Justin Mccarthy ve türevleri...

Birlikte aranacak sözcükler arasına * koyunuz!
Google

Biletinizin numarasını arayın.
Kazananlar Tam Liste


5 Günlük Hava TahminiAna Sayfa Politika Güncel Ekonomi Sağlık Dış Haber Magazin Medya Teknoloji Spor["Sesonline" kaynak gösterilmeden sayfalarımızdan alıntı yapılamaz]