Yaşam savunucusu, demokrat haber portalı...

Ana Sayfa Politika Güncel Ekonomi Sağlık Ara/Bul Bize Yazın Son Dakika
Dış Haber Magazin Medya Teknoloji Spor Kültür Sanat Linkler Günün Haberleri
 

57793 - 29-05-2013 - 15:47:00
400 yıl önce donan bitkilerin canlanması şaşkınlık yarattı
[Sesonline] Bilim insanları, yüzyıllar önce "Küçük Buzul Çağı" döneminde donan bazı bitkilerin yeniden yeşerdiğini açıkladı.Varlığı yüzyıllar öncesine uzanan 'kara yosunu' bitkisi örneklerinin, laboratuvar koşullarında canlandığı görüldü. Araştırmacılar bu gelişmenin, döngüsel uzun buzul çağlarının ardından ekosistemlerin yeniden nasıl canlandığına dair önemli işaretler içerdiğine inanıyor.

[Haberin Devamı..]

57695 - 01-04-2013 - 18:02:00
35 bin yıl önce Homo Sapiens erkekleri Neandertal kadınlarına tecavüz etmiş
[Sesonline] Bilim insanları, İtalya’nın kuzeyinde bulunan 30-40 bin yıl önce yaşamış insan kalıntısının, bugüne kadar bulunan ilk Homo Sapiens-Neandertal melezi olabileceğini belirtti. Ortaya çıkarılan iskelet, modern insanın atalarıyla Neandertallerin çocuk yaptığına dair ilk doğrudan örneği temsil ediyor. İnsanın en yakın akrabası olarak kabul edilen Neandertallerin, sadece teoride öyle olmadığını gösteren ilk önemli delile ulaşılmış oldu. Arkeologlar, İtalya’nın Monti Lessini bölgesinde bulunan Riparo di Mezzena adındaki kayalık sığınaklarda yaptıkları kazılarda, ilk insan-Neandertal melezine ait olduğu düşünülen kalıntılara ulaştı. Plos One dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, yapılan ilk analizler iskeletin iki türün melezi olduğuna işaret etti. Yapılacak diğer analizlerin de ilk tespitleri doğrulaması durumunda, ilk kez modern insanın atalarıyla Neandertallerin cinsel ilişki kurduklarına dair doğrudan delil elde edilmiş olacak. Öte yandan, araştırmacılar, zamanla nüfusları azalan ve Avrupa’nın belli bölgelerinde izole olduktan sonra yok olan Neandertallerin insanlar tarafından hoş görülmediğini, hatta Neandertal kadınlarının, Homo Sapiens erkekleri tarafından tecavüze uğradığı ve bir nevi ‘etnik temizlik’ yaşandığı düşünülüyor...

[Haberin Devamı..]

57672 - 14-03-2013 - 13:46:00
'Büyük Patlama'dan sonra oluşan yıldızların oluşum tarihi erkene alındı...
[Sesonline] Gök bilimciler, Büyük Patlama’nın (Big Bang) sonrasında en yoğun yıldız oluşumunun yaşandığı dönemin, sanıldığından tam bir milyar yıl daha erken başladığını tespit etti. ALMA teleskopu ile yapılan yeni keşiflerde, parlaklığı 40 trilyon Güneş’e eşit uzak galaksiler bulundu. Atacama Büyük Milimetre/milimetre-altı Dizgesi (ALMA) ile gerçekleştirilen gözlemler evrendeki yıldız doğumunun en hareketli olduğu dönemleri, düşünüldüğünden çok daha önceye taşıdı. Sonuçlar, Nature dergisinin 14 Mart 2013 tarihli sayısında ve Astrofizik Dergisi’nde yayınlandı. Yıldız doğumlarının en şiddetli patlamalarının Evren’in erken dönemlerinde çok büyük, parlak gökadalarda meydana geldiği düşünülüyor.

[Haberin Devamı..]

57599 - 01-02-2013 - 13:04:00
Laboratuvar ortamında yaşam belirtisi: Sentetik kristal geliştirildi...
[Sesonline] Bilim insanları, laboratuvar ortamında ‘yaşam belirtileri gösteren’ sentetik kristal geliştirdiklerini açıkladı. ABD’den bilim dünyasında büyük heyecan uyandıran bir haber geldi. Araştırmacılar, ışığa maruz kaldığında tepki veren ve kimyasallarla beslendiklerinde hareket eden kristallere dönüşen, ‘cansız’ parçacıklar keşfetti. Araştırmada yer alan New York Üniversitesi’nden (NYU) biofizik uzmanı Jérémie Palacci, “Parçacıklar canlı ile cansız olmak arasında belirsiz bir sınırda” ifadesini kullandı.

[Haberin Devamı..]

57338 - 11-08-2012 - 15:42:00
Eklem ağrıları yüzünden uyuyamayan köpeğini gölde uyutuyor...
[Sesonline] ABD’de, yaşamı paylaştığı hasta köpeğinin ağrılarını dindirmek için onu her akşam gölde kucağında uyutan John Unger’ın fotoğrafı Facebook’ta 2,5 milyon kişi tarafından paylaşıldı. ABD’nin Wisconsin eyaletinde yaşayan John Unger henüz yavruyken evine aldığı ve yaşamı paylaşmaya başladığı köpeği Schroep hastalanınca, insan türünün bireylerine örnek olacak bir davranış sergiledi. Eklem iltihabı olan Schroep’ın ağrılarını dindirmek için onunla her akşam göle girdi. Unger’in, köpeğini uyuturken arkadaşı tarafından çekilen fotoğraf karesi sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta bugüne kadar 2,5 milyon kişi tarafından paylaşıldı. [» Başka türlü ya da başka türle aşk... / Yalçın Ergündoğan]

[Haberin Devamı..]

56856 - 11-02-2012 - 13:29:00
İDObüs ile 6 saatte İzmir'e erişilebilecek...
[Sesonline] İSTANBUL- Karayolu araç trafiğine girmeden İstanbul, Kabataş'tan feribota binip 1 liradan başlayan fiyatlarla ve tek biletle 6 saatte İzmir'e varılabilecek. İstanbul Deniz Otobüsleri Şirketi (İDO) yönetim kurulu başkanı Önder Sezgi, Mart ayında da İDOBÜS (İdobüs) projesine başlayacaklarını açıklayarak; “tıpkı düşük bütçeli havayolları gibi bir pazarlama stratejisiyle İDOBÜS'e 1 liradan başlayan bilet fiyatları uygulayacağız” dedi. Kabataş'tan kalkan feribotlarla tek bir biletle yolcuların Bursa'dan, İzmir'e, Çanakkale'ye, Balıkesir ve Manisa'ya gidebileceklerine dikkat çeken Sezgi “Avrupa yakasında oturanlar İstanbul trafiğine hiç girmeden, 6 saatte İzmir'de olabilecekler” diye konuştu.

[Haberin Devamı..]

56803 - 20-01-2012 - 13:09:00
İstanbul'a 100 milyon kapasiteli yeni havaalanı yolda...
[Sesonline] İSTANBUL - Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Orhan Birdal, işletmenin sosyal tesislerinde düzenlenen basın sohbet toplantısında, 2011 yılını değerlendirerek 2012 yılı yatırım planları hakkında bilgi verdi. DHMİ olarak 2011'de 1 milyon 331 bin 835 uçağa hizmet verdiklerini belirten Birdal, ''Türkiye genelinde 2010 yılındaki yolcu sayısı 102 milyon 705 binden 2011 yılında yüzde 14,4 artışla 118 milyon 425 bine yükseldi. Atatürk Havalimanı yolcu sayısı itibariyle Türkiye genelinde birinciliği bu sene de muhafaza etti. Toplam inen kalkan yolcu trafiğinde Atatürk Havalimanı birinci, Antalya Havalimanı ikinci, İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı üçüncü oldu'' dedi.

[Haberin Devamı..]

56734 - 30-12-2011 - 16:47:00
Kaliforniya'da hayvan hakları ihlâli içeren ürünlerin satışı yasaklanıyor
[Sesonline] Amerika Birleşik Devletleri'nin Kaliforniya Eyaleti, hayvan haklarının ihlal edilmesine çok sert tepki gösterecek. Amerika Birleşik Devletleri'nin Kaliforniya Eyaletinde, ihlallere dayalı tüm ürünlerin satışına yasak geliyor. Yasak bir yıla kadar yürürlüğe girecek. Böylece 'kürk mantolar' gibi hayvan derisinden yapılan kıyafetler satılamayacak. Kaz ve ördek ciğerinden yapılan "Foie Gras" adı verilen bir tür yiyeceğin satışına da yasak getiriliyor. Vitrinlerde sergilenen "kürk", aslında çok ‘kanlı’ bir giysi. Gücün ve paranın simgesi olarak giysi haline dönüştürülmüş. kürk üretimi konusunda “Hayvanlara Etik Davranış İçin Mücadele Edenler Birliği (PETA)”’nın kürk çiftliklerinde yaptığı araştırmalar hayvanların anal bölgelerinden elektrik verilmek suretiyle öldürüldüğünü ortaya serdi.

[Haberin Devamı..]

54835 - 30-03-2010 - 17:07:00
Greenpeace Akdeniz'in Facebook'taki sayfasının üye sayısı 100 bin'i aştı
[Sesonline] Greenpeace Akdeniz'in, sosyal paylaşım sitesi Facebook'ta açtığı sayfanın üye sayısı ('hayranı') 113 bin kişiyi aştı. Edinilen bilgilere göre, Greenpeace Arjantin Ofisinden sonra en büyük ikinci Facebook sayfası Greenpeace Akdeniz'in oldu. Greenpeace Facbook sayfasından yapılan açıklamada şöyle dendi:... [Sesonline.net de artık Facebook'ta...]

[Haberin Devamı..]

53957 - 16-09-2009 - 12:35:00
New York park ve plajlarda da sigara yasağına hazırlanıyor
[Sesonline] New York Belediyesi, kapalı yerlerdeki sigara yasağını açık alanlara da yaymaya hazırlanıyor. New York Belediyesi Sağlık Komisyonu, belediyenin görev ve sorumluluk bölgesinde bulunan toplam 1700 park, oyun alanı ve doğa gezinti yerlerinde sigara yasağının başlatılmasını önerdi.

[Haberin Devamı..]

yazılarının devamı..
Finlandiya'nın gündemi: Cinsiyet değiştiren p...'Toplumdaki zeki insanların tanrıya inanma or...
Bülent Ersoy: Yaşamı savundu diye hakkında da...Tanınmış söz yazarı Aysel Gürel öldü
Dizi oyuncuları eylemde: Çok ağır çalışma koş...'Komünist yaşamı' anlatan çizgi film: 'Şirinl...
'Güzel ve Dahi' yarışma programı yayından kal...Üniversiteli kadınlar: 'Show TV'de kadın bede...
'Evleniyoruz, mutluyuz...'Seçim öncesi AKP bol bol üye kaydediyor...
Emniyet'in Guinness'e başvurusuna retÖpüşme rekoru Macaristan'ın
Hayvanların da astroloji dünyası varTürkiye'nin ilk 'ıvır zıvır' müzesi kuruluyor
Dünyanın en yaşlı hayvanı öldüStres atmak için birebir: 'Kalem kırma şenliğ...
Einstein'ın 94 bilimsel makalesi ve 42 bin do...Dünya Kupası için dirilen kadın...
Kuğular da aldatıyormuşVoltaire'in mektuplarına 583 bin avro...
06.06.06’da doğurmak istemiyorFrida Kahlo’nun tablosu 5.6 milyon dolar...
‘Canavar’ Lordi’nin maskesi düştü!Lordi grubu, gerçek yüzlerini göstermeyecek
Erkekler futbolla yakınlaşıyor...96 yıl sonra adresine ulaştı
Stradivarius'a 3.5 milyon dolarElvis'in evi 900 bin dolara satıldı
Tom Hanks Guinness Rekorlar Kitabı'na girdiAvrupanın en pahalı tuvaleti açıldı
Kadın, iyi baba olacak erkeği yüzünden anlıyo...Suyun içinde bir hafta yaşadı
Penisiyle başbakanın tablosunu yaptıPapazlar: 12 - İmamlar: 1
Filipinli annelerden bebek emzirme rekoru...Anneliğin yıllık bedeli 134 bin dolar
Erden Eruç Atlantik'i kürek çekerek geçti4 yaşındaki çocuk durmadan 65 km koştu
Güzeller yüzde 11 daha fazla kazanıyor33 yaşındaki erkek, 104 yaşındaki kadınla evl...
Çılgın sihirbaz akvaryuma girdiVatikan'dan 'Da Vinci Şifresi'ne aforoz...
Papağan 4 gün gözaltında kaldı10'uncu albüm 'Pearl Jam' yolda...
En büyük yolcu gemisi hizmete hazırDünya kupası için kiralık evler
Erkekler de yaza hazırlanıyorKırık kalpler müzesi açıldı
Hesabına yanlışlıkla 2 milyon YTL yatırıldıLennon'ın okul kitabına 126 bin sterlin
Yağmur sularıyla bahçesini suluyor5 milyon yen'i yanlışlıkla çöpe attı
Mağdur Erkekler Derneği kuruluyorKadın eli fırın küreğine de değdi
Gençlere taş çıkartan 60’lık ünlüler...Fazla çikolata yiyen fil hastalandı
'Yaşanacak en güzel kent Zürih'...İstanbul, ünlü tenisçileri ağırlayacak...
Eşcinsellerden Charlize Theron’a 'Öncü Kuvvet...Teknoloji karşısında ayakta kalmaya çalışan m...
 
Rejimin Türkiye'ye dayattığı dış politika ülkeyi savaşa sokar mı?
Evet, savaşa sokar, ülkeyi yıkıma götürür
Hayır, çok başarılı bir politika, zafer kazandırır
Fikrim yok

Arif Ali Cangı
Darbe, dokunulmazlıkları da bir çırpıda kaldırıverdi...
Eren Keskin
İnsanlık mevzuatı... / Eren Keskin
Hülya Yalçın
Artçı darbeler...
Nalan Temeltaş
İki seçim arası Elif Baran kırımı… / Nalan Temeltaş
Ragıp Zarakolu
“İtham Ediyorum!” (*) / Ragıp Zarakolu
Talat Ulusoy
İzmir hatırlıyor: İzmir'in kurtuluş ve ganimet bayramı...
Ulus Irkad
Kıbrıs sorunu... (39) / Ulus Irkad
Yalçın Ergündoğan
1846 yapımı Protestan Ermeni Kilisesi'nde Güneş Hızlılar'dan Arp dinlemek
Yalçın Yusufoğlu
Şehitler ölmez, Vatan bölünmez, Milli Takım yenilmez...
Kıbrıs: 1996 sonrası faili meçhul saldırılar bitmemiş daha da azmıştı...
Ulus Irkad: Biz de vatanımızı seviyorduk, hem de onlardan çok (10 bölüm)
Yalçın Yusufoğlu: 'Erkek Kültü'nün kökleri...


22-09-2016
USD : 2.95 YTL
AVRO: 3.31 YTL

Yaşam savunucuları eylemde: 'Hevsel bahçelerindeki de bir Gezi direnişidir'
Kentsel dönüşüm paneli: '1922 yangını İzmir'in kültürel dünyasını yıktı'
Devlet, Ermeni mezarlığını tahrip etti insan kemikleri ortalığa saçıldı...
Panel: Faili derin kayıplarımız
Türkiye'de Sol: Nereden Nereye?
Hrant Dink anısına atölye çalışması: Göçler, Bağlantılar, Açılımlar
Taylan Coşkun: Jean Jaurès öldü mü?
Hançepek son Ermeni'sini kaybetti...
Ermeni soykırımını inkâr, Prof. Justin Mccarthy ve türevleri...

Birlikte aranacak sözcükler arasına * koyunuz!
Google

Biletinizin numarasını arayın.
Kazananlar Tam Liste


5 Günlük Hava TahminiAna Sayfa Politika Güncel Ekonomi Sağlık Dış Haber Magazin Medya Teknoloji Spor["Sesonline" kaynak gösterilmeden sayfalarımızdan alıntı yapılamaz]