Yaşam savunucusu, demokrat haber portalı...

Ana Sayfa Politika Güncel Ekonomi Sağlık Ara/Bul Bize Yazın Son Dakika
Dış Haber Magazin Medya Teknoloji Spor Kültür Sanat Linkler Günün Haberleri
 

58188 - 02-03-2014 - 14:23:00
Yağın beslenmede işlevi önemli: En tehlikelisi ŞEKER...
[Sesonline] Yağın vücuda faydalı olabileceğine, ama kötü beslenme konusunda çok çok daha tehlikeli ve gözler önündeki şeker unsurunun gözden kaçtığına işaret eden araştırmaların sayısı giderek artıyor. Gerçekten de, araştırmalar yağın beslenmede önemli bir işlevi olduğunu açıkça ortaya koyuyor: bir çok vitamin suda değil yağda eriyor, dolayısıyla sebzeler ve besin değeri yüksek diğer yiyecekler, yanlarında bir miktar yağ ile yendiklerinde vücut bunlardan çok daha fazla yararlanabiliyor. [» Şeker en tehlikeli uyuşturucu: Şeker ve şekerli ürünler öldürür...]

[Haberin Devamı..]

57970 - 22-09-2013 - 12:05:00
Şeker en tehlikeli uyuşturucu: Şeker ve şekerli ürünler öldürür...
[Sesonline] Hollandalı bilim insanı Paul van der Velpen'in bilimsel verilerle yaptığı açıklamaya göre; şeker, günümüzün en tehlikeli uyuşturucusu... 'Kapitalizm öldürür' saptaması her geçen gün yüzlerce yeni gelişme ile haklılığını ispat ediyor. Şekerin öldürücü olduğunun bilinmesine rağmen, kapitalist işletmelerin ve ABD menşeli ilaç tekellerinin güdümündeki TIP bu gerçeği gizliyor. Şekerli, gazlı içeceklerin yanı sıra şekerli tüm ürünler marketlerdeki en çarpıcı raflarda satışa sunulmayı sürdürüyor. Üstü örtülmek istenen bir gerçeği bu kez bir grup Hollandalı bilim insanı dünya kamuoyunun dikkatine sundu. Şekerin sağlık üzerindeki zararlarına dikkat çeken Hollandalı araştırmacılar, şekerli ürünler ve gıdalar için de sigaradaki gibi "sağlığa zararlıdır" uyarısının yapılması gerektiğini açıkladı. Amsterdam Sağlık Servisi başkanı Paul van der Velpen'in bilimsel verilerle yaptığı açıklamaya göre; şeker, günümüzün en tehlikeli uyuşturucusu. Yıllarca yağ konusuna dikkat çekilirken, şekerin bu derece hastalıklara neden olduğunun "saklandığını" savunan Türkiyeli bilim insanı Prof. Dr. Karatay da yaptığı açıklamalarda "Vücuda girdiği anda bütün şekerler aynıdır, bal da pekmez de dahil. Kan şekerini yükselten her şey tehlikelidir. Türkiye'de şeker aşırı tüketiliyor" şeklinde konuştu.

[Haberin Devamı..]

57713 - 12-04-2013 - 10:48:00
Tıp tarihinde bir ilk: Kadavradan rahim nakliyle hamile kaldı
[Sesonline] ANTALYA- Antalya'da dünyada ilk kadavradan rahim nakli yapılan 23 yaşındaki Derya Sert'in başlatılan embriyo transferinin ardından hamile kaldığı açıklandı. Sert, bu yolla hamile kalan ilk kadın olarak tıp literatürüne geçti. Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Hastanesi'nde dünyada kadavradan rahim nakli yapılan ilk kişi olan Derya Sert'e yapılan embriyo transferinde başarı sağlandı. Daha önce birçok ülke doktorlarının canlı vericiden denediği fakat başarılı olamadığı rahim naklini kadavradan alarak gerçekleştiren ve dünya tıp literatürüne giren ekip, geçen 31 Mart'ta embriyo transferi işlemini başlatmış, bunu 2 Nisan Salı günü kamuoyuna açıklamıştı.

[Haberin Devamı..]

57628 - 15-02-2013 - 17:57:00
'Kötü kolesterol İlaç tekellerinin ürettiği bir yalan...'
[Sesonline] Konunun uzmanı, Prof. Philippe Even, "kötü kolesterol"ün ilaç endüstrisinin, tekellerin ürettiği bir yalan olduğunu ileri sürdü. İlaç şirketlerinin son 15 yılda "kolesterol yalan"ı ile 300 milyar dolar kazandığı belirtildi. "Kolesterol sanıldığı gibi öldürücü değil, damarları tıkamıyor", "kötü kolesterol ilaç endüstrisinin ürettiği bir yalan". Bu ifadeler Fransa ve dünyanın en ünlü kolesterol uzmanlarından biri olarak gösterilen Profesör Philippe Even'e ait. Even, kitabında, kolesterolün kesinlikle sanıldığı gibi insan sağlığı için zararlı olmadığını, damarları tıkamadığını, kalıtsal ve aşırı olanları dışındakilerin ölüme yol açmadığını tam tersine vücüt için kesinlikle gerekli olduğunu savunuyor.

[Haberin Devamı..]

57370 - 05-09-2012 - 14:51:00
Küresel ısınmada son nokta: '2013 dünyanın en sıcak yılı olabilir...'
[Sesonline] ANKARA- Güneş'teki lekelerin artışı 2013'te tepe noktasına ulaşacak. Buna küresel ısınma ve El Nino da eklenince 2013'ün dünyanın en sıcak yıllarından biri olması bekleniyor. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Afet Yönetimi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, Güneş'teki leke artışının Mart 2013'te tepe noktasına ulaşacağını belirterek, “Buna küresel ısınma ve El Nino'yu da eklersek 2013'ün dünyanın en sıcak yıllarından biri olması bekleniyor” dedi.

[Haberin Devamı..]

57304 - 25-07-2012 - 11:49:00
'Sağlık Bakanlığı su şirketlerinin ticari itibarını korumak için mi var?'
[Sesonline] ÖZEL / İSTANBUL- "Sağlık Bakanlığı, sağlıksız, mikroplu, halk sağlığını tehdit ederek su satışı yapan firmaların isimlerini açıklasın!.." Yurttaşların, temiz ve güvenilir olduğunu düşünerek, 'çeşme sularından' 300-500 kat fazla para ödeyip aldığı ambalajlı sular söylendiğinin aksine ne temiz ne de güvenilir... Geçtiğimiz hafta 'Deşifre' (A Haber TV) adlı TV programının, Kalibrasyon ve Deney Laboratuvarları Derneği (TÜRKLAB) üyesi laboratuvarlarda yaptırdığı bir inceleme, Türkiye'de insan sağlığına yönelik tehlikenin ve denetimsizliğin vardığı korkunç boyutu gözler önüne serdi. Tanınmış 55 "ambalajlı su" firmasına ait damacana suların analizi yapıldı ve ortaya inanılması güç sonuçlar çıktı. Alınan markalı damacana su numunelerinin çoğunda yüksek miktarda mikrop saptanırken bazılarında da kanalizasyon kalıntısı tespit edildi. Büyük paralar kazanan, Türkiye'nin en ünlü 55 su firmasının (markasının) 41'inin suları halkın sağlığını tehdit eder nitelikte... Sağlık Bakanlığı ise, sessiz. Toplumdan gelen tüm baskılara rağmen, ilgili bakanlıklar halk sağlığını tehdit eden "su firmalarının" adını açıklamamakta ısrarlı. Sesonline.net, tüm canlıların suya en çok gereksinim duyduğu şu yaz günlerinde, sağlığa son derece zararlı maddeler barındıran 'ambalajlı su'ların ve bunları piyasaya süren işletmelerin ticari markalarının adlarını açıklamamakta ısrar eden bakanlıklar ve kamu yöneticilerinin tutumu hakkında 'Su Hakkı Kampanyası' sözcüsü Nuran Yüce'nin görüşlerine başvurdu. "Sağlık Bakanlığı, şirketlerin 'ticari itibarını' kollamak için değil; halkın sağlığını korumakla görevlidir. Bu vahim durumu kamuoyuyla paylaşmayan, şirketlerin isimlerini açıklamayan, insan sağlığı için zararlı suların satılmasına izin veren Sağlık Bakanlığı olacaklardan sorumludur. Sağlık Bakanlığı’ndan bir an önce bu şirketlerin isimlerini açıklanmasını ve söz konusu şirketlerin su satışlarını yasaklanmasını talep ediyoruz" diyen 'Su Hakkı Kampanyası' sözcüsü Nuran Yüce'nin Sesonline.net'e yaptığı açıklamalar şöyle:........ [» VİDEO: DAMACANA SULARDA CANLI YAŞAMINA TEHDİT...]

[Haberin Devamı..]

56737 - 31-12-2011 - 15:20:00
SGK'lılar özel hastanelerde ek ücret ödemeden tedavi görecek....
[Sesonline] İSTANBUL- Yoğun bakımdan, kalp ameliyatlarına kadar özel hastaneler SGK üyelerinden ilave hiçbir ücret isteyemeyecek, sürpriz faturalar ise buuygulama ile son bulacak. Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) bağlı olanlar özel hastanelerde acil durumlar, yoğun bakım, yanık, kanser tedavisi, yeni doğan hizmetleri, organ nakilleri, doğumsal anomalilerde cerrahi müdahale, diyaliz ve kardiyovasküler işlemler gibi müdahalelerde para ödemeyecek. Ayrıca, SGK’lın özel hastanede karşılaştığı sürpriz fatura da tarihe karışıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu, özel hastanelerde bu işlemlerin ücretsiz olduğundan haberdar olmadığı için yüklü faturalarla karşı karşıya kalan hastaları korumak amacıyla harekete geçti. 2012’nin ilk günlerinde devreye girecek olan Sağlıkta Uygulama Tebliği (SUT) ile özel hastaneler ilave ücret almayacak. Hastaneler tedavilerin listesini büyük pano şeklinde görünür bir yere asacak.

[Haberin Devamı..]

56544 - 28-09-2011 - 11:50:00
Tam Gün'ü savunan Sağlık Bakanı: 'Üniversiteler ticarethane olamaz...'
[Sesonline] ANKARA - Sağlık Bakanı Akdağ, "tam gün" düzenlemesi nedeniyle üniversite hastanelerinde ameliyat sıktıntısı yaşandığı yönündeki iddialara "Üniversitelerin ticarethane olmasını kabul etmediklerini" vurgulayarak, "rant, ticaret, para ilişkisinin üniversiteden çıkmasına karar verdik" dedi. "Hizmet açığı oluşursa bunu bakanlık olarak kapatacaklarını" vurgulayan Akdağ, "Gerekirse hastalarımızı ambulans uçakla Avrupa'ya götürürüz" dedi. Akdağ, bir üniversite hocasının sabah hastaneye gelerek 2 saat çalışıp, ardından muayenehanesine gidip ya da öğleden sonra üniversitede paralı muayene yapıp bu şekilde çalışmasının kabul edilemeyeceğini vurguladı. Sağlık Bakanı Recep Akdağ, 4. Ulusal Aşı Sempozyumu'ndan ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtladı.

[Haberin Devamı..]

53923 - 08-09-2009 - 19:03:00
Şeker hastalığı tarihe karışabilir...
[Sesonline] PARİS- Tip 1 şeker hastalarına uzun süreli pankreas hücresi nakledildi. Tedavinin kalıcı olup olmadığı henüz bilinmese de araştırma ağır şeker hastalığının tedavisi için umut olabilir. Fransız Ulusal Sağlık ve Tıbbi Araştırmalar Enstitüsünden (Inserm) bilim insanları, bazı tip 1 şeker hastalarına uzun süreli olarak pankreas hücresi nakletmeyi başardı.

[Haberin Devamı..]

53567 - 03-06-2009 - 13:07:00
Sosyal Güvenlik Kurumu muayene ücretini 2 TL olarak belirledi
ANKARA - Sosyal Güvenlik Kurumu sağlık uygulama tebliği, kurumla sözleşmeli resmi ve özel sağlık kuruluşlarındaki tedavilerde sigortalıların katılım payı için farklı tutarlar alınmasını öngörüyordu. Sosyal Güvenlik Kurumu, doktor ve diş hekimi muayenesinde sigortalılardan alınacak katılım payını 2 lira olarak belirledi.

[Haberin Devamı..]

yazılarının devamı..
Sağlık Bakanlığı'ndan 'kot taşlama'ya 'D U R...Hava kirliliği ve gürültü yaşamı kısaltıyor
Dünya Kuduzla Mücadele Günü: 'Suçu sokaktaki ...Hekimler Türk Tabipler Birliği'nin yeni yöne...
İsveçli hemşirelerden toplu istifa tehditi...Nükleer lobi 'Dünya Sağlık Örgütü'nü de etkis...
Protesto: İşe bir saat geç geldilerEmekçiler SSGSS’ye karşı İzmir'den de yola çı...
Sağlık ve yaşam hakkı için yurttaşlar meydan...Hekimlikte yaş sınırına beyaz önlükle protest...
'Kuduz'un görüldüğü tek Avrupa ülkesi TürkiyeAB Veteriner Hekim Platformu Sağlık Bakanı Ak...
Bu da oldu: Taşıma su ile ameliyatFüsun Sayek adına kültür etkinliği düzenlendi
Hekimler taleplerini sıraladı: 'Sağlık hizmet...Sağlıkta her 100 liranın 42 lirası ilaca gidi...
'AKP sağlıkta da takiyye yapıyor'Gürsoy: 'Sağlık ocakları seçim malzemesi oldu...
Sağlıkta 'tek çatı' uygulaması başlıyor'Torba yasa'ya karşı doktorlar eylemdeydi
'İlaç sektörü de Zapsu'ya peşkeş mi ç...A.Ü Tıp Fakültesi'nde Dekan krizi
TTB: 'İyi hekimlik cezalandırılıyor''Sağlıkta yıkıma dur diyelim!'
SES: “Sağlıkta yıkımı durduralım” mitingi ile...Hükümetin izlediği sağlık politikası 'öldürüy...
'Sağlıkta yıkımı durduralım' eylemlerine poli...SES: '2007 bütçesi sağlıkta yıkım getiriyor'
TTB eski başkanı Füsun Sayek hayatını kaybett...Samsun'da 'Sağlıkta Yıkımı Durduralım' miting...
Sağlık Bakanlığı: 'Hayvansal gıda tüketmeyin'Prof. Dodurka: 'Hastalıkta tek suçlu 'kene...
AB Veteriner Hekim Platformu: 'Zoonoz (*) has...İlaca yine zam
TTB'nin yeni başkanı Gençay GürsoyErkeklerin korkulu rüyası: Kellik
Sıcaklar kalp riskini artırıyor'Akıllı hasta' nasıl olunur
Şeker hastalığı sporcu dengesini bozuyor30 yılda, 3 milyon tüp bebek
Kovulma, kalp krizi riskini artırıyorSağlık Bakanı'na nüfus planlaması tepkisi...
İzmir’de yaşama döndülerYaz ishallerine dikkat!...
'Halkın sağlığı tehdit altında'...Kadında kilo ile reflü doğru orantılı
Özel hastaneye torpil, yeşil karta denetim...BM'den Batman'a 'zorla intihar' incele...
Meme kanseri riski ileri yaşlarda artıyorGebelikte 'Help Sendromu'na dikkat...
Az uyku kadınlarda kilo sebebi...Anne-bebek sağlığı için güneş şart
Domates damar tıkanıklığını önlüyorTürkiye'de alzheimer hastası 250 bin kişi var
Çalışan anneler daha sağlıklıKahve kalbe iyi geliyor
Kızamık ve SSPE hastalığı...Menopoz sonrası yüksek tansiyona dikkat
Türkiye'de 15 milyon hipertansiyon hastası va...Bakanlık ilaç krizini talep artışına bağlıyor
 
Rejimin Türkiye'ye dayattığı dış politika ülkeyi savaşa sokar mı?
Evet, savaşa sokar, ülkeyi yıkıma götürür
Hayır, çok başarılı bir politika, zafer kazandırır
Fikrim yok

Arif Ali Cangı
Darbe, dokunulmazlıkları da bir çırpıda kaldırıverdi...
Eren Keskin
İnsanlık mevzuatı... / Eren Keskin
Hülya Yalçın
Artçı darbeler...
Nalan Temeltaş
İki seçim arası Elif Baran kırımı… / Nalan Temeltaş
Ragıp Zarakolu
“İtham Ediyorum!” (*) / Ragıp Zarakolu
Talat Ulusoy
İzmir hatırlıyor: İzmir'in kurtuluş ve ganimet bayramı...
Ulus Irkad
Kıbrıs sorunu... (39) / Ulus Irkad
Yalçın Ergündoğan
1846 yapımı Protestan Ermeni Kilisesi'nde Güneş Hızlılar'dan Arp dinlemek
Yalçın Yusufoğlu
Şehitler ölmez, Vatan bölünmez, Milli Takım yenilmez...
Kıbrıs: 1996 sonrası faili meçhul saldırılar bitmemiş daha da azmıştı...
Ulus Irkad: Biz de vatanımızı seviyorduk, hem de onlardan çok (10 bölüm)
Yalçın Yusufoğlu: 'Erkek Kültü'nün kökleri...


22-09-2016
USD : 2.95 YTL
AVRO: 3.31 YTL

Yaşam savunucuları eylemde: 'Hevsel bahçelerindeki de bir Gezi direnişidir'
Kentsel dönüşüm paneli: '1922 yangını İzmir'in kültürel dünyasını yıktı'
Devlet, Ermeni mezarlığını tahrip etti insan kemikleri ortalığa saçıldı...
Panel: Faili derin kayıplarımız
Türkiye'de Sol: Nereden Nereye?
Hrant Dink anısına atölye çalışması: Göçler, Bağlantılar, Açılımlar
Taylan Coşkun: Jean Jaurès öldü mü?
Hançepek son Ermeni'sini kaybetti...
Ermeni soykırımını inkâr, Prof. Justin Mccarthy ve türevleri...

Birlikte aranacak sözcükler arasına * koyunuz!
Google

Biletinizin numarasını arayın.
Kazananlar Tam Liste


5 Günlük Hava TahminiAna Sayfa Politika Güncel Ekonomi Sağlık Dış Haber Magazin Medya Teknoloji Spor["Sesonline" kaynak gösterilmeden sayfalarımızdan alıntı yapılamaz]