Yaşam savunucusu, demokrat haber portalı...

Ana Sayfa Politika Güncel Ekonomi Sağlık Ara/Bul Bize Yazın Son Dakika
Dış Haber Magazin Medya Teknoloji Spor Kültür Sanat Linkler Günün Haberleri
 

57969 - 21-09-2013 - 16:34:00
İnsan türü dünyayı yaşanmaz kılıyor: Küresel ısınma kutupları eritti...
[Sesonline] Kendisini 'en akıllı', 'en zeki tür' sayan, doğadaki ayak izlerini sürekli artıran insan türünün kurduğu düzenlerin de, kâr daha fazla kâr güdüsüyle kendi türü dahil tüm canlı türlerini 'toplu yok oluş'un kıyısına getirmesinin belirtileri hızla artıyor. Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) Kuzey Buz Denizi’ndeki buzulları gözlemlediği Cryosat görevinde elde edilen en son veriler, kutup bölgesindeki buz seviyesinin rekor oranda azaldığını ortaya koydu. İskoçya’nın başkenti Edinburgh’da düzenlenen sempozyumda Cryosat görevindeki yeni verileri sunan bilim insanları, Arktik’teki buzul seviyesinin hem kalınlık, hem de kapladığı alan bakımından önemli ölçüde azaldığını belirtti. İlk verileri 2010-2011 arasında elde edilen çalışma henüz çok yeni olsa da, veriler geçtiğimiz yıl Amerikan Meteorolojik Topluluğu tarafından sunulan raporla aynı sonuçları verdi.

[Haberin Devamı..]

57534 - 23-12-2012 - 15:39:00
Mars'ta hayat belirtileri: Su içeren kil mineralleri bulundu...
[Sesonline] NASA’nın Mars keşif aracı Opportunity, Kızıl Gezegen’de önemli bir keşif yaptı. 2004’ten bu yana Kızıl Gezegen’de faaliyet gösteren Opportunity, uzun bir süredir kenarında bulunduğu Endevaour kraterinin civarında su içeren kil mineralleri buldu. Curiosity uzay aracı, Mars’a indiği Ağustos ayından bu yana yaptığı keşiflerle Opportunity’yi neredeyse unutturmuştu. Ancak Mars’tan gelen yeni ve önemli kimyasal bulgular, bu sefer Opportunity’ye ait. Opportunity (Fırsat), Ağustos 2011’de yolculuğunu tamamlayarak, Mars’ın dev Endevaour kraterinin kenarına ulaşmıştı. 2004 yılında Mars’ın ekvator çizgisinin iki derece güneyinde bulunan Meridiani Planum ovasına inen Curiosity, o günden bu yana yaptığı keşiflerle Kızıl Gezegen’de bir zamanlar yüksek tuz ve asit içeren sıvı halde su bulunduğunu kanıtlamıştı. Curiosity’nin yazın Gale Krateri’nde keşfettiği antik nehir yatağının ardından geçmişe ait sıvı su varlığı bir kez daha kesinleşmişti.

[Haberin Devamı..]

57337 - 11-08-2012 - 14:43:00
Gezegenin kendini korumasına rağmen, insan türü küresel ısınmayı artırıyor
[Sesonline] ABD'deki Colorada Üniversitesi'nde yapılan ve Nature dergisinde yayınlanan araştırmada dünyanın atmosfere yayılan ve küresel ısınmaya neden olan karbondioksiti absorbe etme yeteneği olduğuna dikkat çekiliyor. Ormanlar, okyanuslar dünyada adeta bir karbondioksit filtreleme işlevi görüyorlar... Amerikan Nature dergisindeki makaleye göre; 1959 yılından beri insan türünün havaya verdiği sera gazı miktarının yüzde 55'i bitkiler, toprak ve okyanuslar tarafından artan bir hızla geri çekildi. Ancak kalan yüzde 45'in bile küresel ısınmaya neden olmak için yeterli.... [FOTOĞRAF: 'Apollo 8' astronotlarından Bill Anderson'un 1968'de aydan çektiği fotoğraf, "Dünyanın doğuşu" adını almıştı. Fotoğraftaki görüntü, üzerinde yaşadığımız gezegenin ne kadar güzel ve aynı zamanda da kırılgan olduğunun da bir sembolü...]

[Haberin Devamı..]

57267 - 05-07-2012 - 16:44:00
Asus, Zenbook adlı yeni ultrabook bilgisayarlarını tanıttı...
[Sesonline] İSTANBUL- Dizüstü bilgisayar pazarının önemli markalarından ASUS, performans ve tasarımı bir araya getiren Zenbook isimli yeni ultrabook’larını daha fazla kullanıcıya, daha uygun koşullarda sunabilmek için Microsoft Türkiye ve Turkcell ile işbirliğine gittiğini açıkladı. Bugün, İstanbul'da Edition Hotel'de Microsoft ve Turkcell yetkilileri ile birlikte bir basın toplantısı düzenleyen Asus, "ürünlerinin bundan böyle, Microsoft’un Windows 8’e yükseltme imkânı sunan Windows 7 işletim sistemi ile Turkcell İletişim Merkezleri üzerinden tüketicilerle buluşacağını" açıkladı...

[Haberin Devamı..]

57264 - 04-07-2012 - 13:01:00
Tanrı parçacığı: Evrenin oluşumunun sırlarının saklı olduğu parça bulundu
[Sesonline] CERN bilim insanları, Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (HLC)’nda 'Tanrı Parçacığı’nı bulmak için yapılan en son deneyin sonuçlarını bugün açıkladı. Reuters ve AP, bilim insanlarının açıklamasına dayanarak CERN'de yeni bir atom altı parçacığı keşfedildiğini duyurdu. İsviçre, İngiltere ve Avustralya’da eş zamanlı düzenlenen üç konferansta fizikçiler CERN’de yapılan sunumu takip ediyor. Şu ana kadar yapılan açıklamalarda, ortaya çıkarılmak istenen Higgs Bozonu'na işaret eden bir atom altı parçacığa ait iz bulunduğu belirtildi. CERN, Aralık 2011’de yapılan deneylerin ardından 'Tanrı Parçacığı' olarak kabul edilen ve evrenin oluşumu hakkındaki en önemli bilgileri sakladığına inanılan Higgs Bozonu’nun bulunmasına çok yaklaşıldığını belirtmişti.

[Haberin Devamı..]

56937 - 12-03-2012 - 13:03:00
Rüzgardan yararlanıyor: Kendi kendinize 7/24 temiz enerji üretme olanağı
[Sesonline] Yeni bir teknoloji geliştirildi. 7/24 temiz enerji üreterek telefon vb. elektronik aletleri şarj edebiliyor. Brezilyalı mucit Joco Paulo Lammoglia geliştirdiği 'AIRE (Hava) maskesi' sayesinde, spor yaparken veya uyurken iPhone’dan tutun mp3 çalarlara kadar birçok elektronik cihaz şarj edilebilecek. AIRE maskesi, maskeyi takan kişi nefes alıp verdikçe oluşan rüzgar enerjisini elektriğe çeviriyor ve bağlı olduğu elektronik cihazın şarj olmasını sağlıyor.

[Haberin Devamı..]

56926 - 08-03-2012 - 14:34:00
Bilgisayarların aşırı ısınması dönemi sona eriyor...
[Sesonline] İSTANBUL- Örümcek ipeği, bilgisayarların aşırı çalışmaktan ısınarak devre dışı kalmalarını önlemekte büyük bir atılım sağlayacak. Bilim insanları, örümcek ipeğinin, dünyadaki diğer tüm materyallere kıyasla ısıyı çok daha iyi iletme özelliği olduğunu tespit etti.

[Haberin Devamı..]

56583 - 20-10-2011 - 12:26:00
Canlı dokuyla tamamen kaynaşabilen 'yapay damar' üretildi...
[Sesonline] HANNOVER - Hızla gelişen teknoloji, milyonlarca kişi için umut kaynağı oluyor. Tıp dünyasında çığır açabilecek yeni bir gelişmenin haberi Almanya’dan geldi. Fraunhofer Enstitüsü uzmanları, benzerine ancak bilimkurgu filmlerinde rastlanabilecek bir projeyi hayata geçirdi. Başarılı olması halinde organ naklinde çığır açacak proje Hannover'de düzenlenen Bioteknik Fuarında kamuoyuna tanıtıldı. Uzmanlar, “3 boyutlu yazıcıları” ve lazer teknolojisini kullanarak, “yapay damar” üretmeyi başardı. Üstelik bu damarlar, yarı sentetik yarı biyomolekül yapıya sahip oldukları için canlı dokuyla tamamen kaynaşabiliyor.

[Haberin Devamı..]

56397 - 23-07-2011 - 13:33:00
Evrenin en büyük su kütlesi bulundu...
[Sesonline] WASHINGTON - İki astronomi ekibi, evrenin bugüne kadar keşfedilmiş en büyük su kütlesini ortaya çıkardı. Dünyadan 12 milyar ışık yılı uzakta olan su kütlesi, okyanusların 140 trilyon katı büyüklüğünde. Dünyadan 12 milyar ışık yılı mesafedeki bu su kütlesi, dünya okyanuslarının içerdiği toplam su kütlesinin 140 trilyon katı büyüklüğe sahip. Buhar halindeki su kütlesi, kuasar olarak adlandırılan ve ortasında, çevresindeki maddeyi yutan büyük bir kara delik bulunan gök cismini sarıyor.

[Haberin Devamı..]

56209 - 15-05-2011 - 18:03:00
31 ilde yürüyüş yapıldı: 'İnternetime dokunma!..'
[Sesonline] Bilişim Teknolojileri ve İletişim Kurulu’nun 22 Ağustos’ta internete dört farklı filtre getireceğini açıklaması üzerine bu duruma karşı çıkan internet kullanıcıları 31 ilde yürüyüş yaptı. Türkiye’nin 31 şehrinde binlerce kişi sokağa çıkıp “Yasaklamak yasaktır’ ve ‘İnternetime dokunma' dedi.

[Haberin Devamı..]

yazılarının devamı..
ABD’den Twitter’a Wikileaks baskısı Yeni bir insan türü ortaya çıkarıldı...
Karayolu ulaşımında büyük yenilik...Yaşamın tanımı değişiyor: Dünyada yeni bir ya...
WikiLeaks'in servis sağlayıcısı yerin 30 metr...Sesonline'a Facebook bağlantı butonu eklendi:...
2,5 yıldır erişime kapalıydı: Türkiye'nin You...İnternet Finlandiya'da artık 'vatandaşlık hak...
Bilim alanında devrim: Sonunda 'yapay canlı' ...Deprem öngörüsü: Marmara depremi 2029'da, 7.2...
Yeni bir çağın başlangıcı: Büyük çarpışma ger... Bir milyon doları elinin tersiyle itti...
Saatler bu gece 1 saat geri alınacakNASA su araştırmaları için Ay’ın güney kutbun...
Çin'de dünyanın en büyük güneş enerjisi santr...Bu yılki su ödülü 'akıllı tuvalet' projesinin...
Greenpeace'ın 'Nükleer suç' eylemine 7 gözalt...Darwin'i kapak yapacaklar: 'Ortaya çıkan duru...
SANSÜR: TÜBİTAK'ın Darwin'e tutum alışı TBM...Avea Turkcell'i dava etti
Telefon kablosundan dijital TV yayını'Montaj' diyerek, sıyrılma dönemi bitti: Sesi...
40 bin gezegende daha 'akıllı canlı'lar olabi...Adnan Oktar bu kez de Vatan'ı kapattırdı
Bu nasıl özgürlük: İnternette 1112 siteye eri...9 Kasım'da cep numaraları taşınabilir olacak
Evrenin oluşumunu çözümlemede ilk adım başarı...Evrenin oluşumunu açıklamaya yönelik büyük de...
'Bazı genler erkeklerin evlilik ilişkisini ol...T.C internet özgürlüğünden korkuyor: Türkiye...
Evrimin nasıl oluştuğuna ilişkin yeni bulguLCD ekranlar yaşam kaynağını imhayı hızlandır...
Cep telefonu faturaları yüzde 10 hafifleyecekAlmanya ve Fransa'nın ardından yüksek hızlı ...
Çevre koşulları ve beslenme genlerimizi değiş...Çeşme'ye rüzgâr santralı: Nihayet 'temiz ene...
Yaşam izi arayacak: Phoenix Mars'a indiCanlı türlerinin üçte biri yok oldu
Klavye ve mouse tarih oluyorMars'ta 'mikrobik yaşam' kanıtı
'Sansür' endişesi: İnternet yayınında yeni dö...ODTÜ'lü bilim insanları: 'Yüksek binaları 'rü...
Türkiye de 'kopya koyun' ürettiİnsandan büyük 'deniz akrebi' fosili bulundu
Eskişehir'deki bilimsel kongre Sesonline'da c...3. Ulusal Yazılım mühendisliği sempozyumu ve ...
Yazılım Mühendisliği sempozyumu ve sergisi 2...Ozan Arif ve İsmail Türüt için suç duyurusu
Bilim insanının önemli buluşu: Daha kaygan ya...Avrupa'da en büyük 'dinozor mezarı' bulundu
Google 'Web Geçmişi' de artık Türkçe10 ayda ulaşacak: Phoenix Mars'a fırlatıldı
3.2 milyon yıllık insan iskeleti sergi turund...ADSL internet erişiminde büyük indirim beklen...
'Sınır Tanımayan Matematikçiler Köyü' mühürl...Kök hücreden kornea
Dünya kentlere taşınıyorBilim insanları bir kez daha nükleer enerjiye...
Cep telefonlarına 'numara taşınabilirliği' ge...Mimar Santiago Calatrava’nın zarif kulesi tom...
 
Rejimin Türkiye'ye dayattığı dış politika ülkeyi savaşa sokar mı?
Evet, savaşa sokar, ülkeyi yıkıma götürür
Hayır, çok başarılı bir politika, zafer kazandırır
Fikrim yok

Arif Ali Cangı
Darbe, dokunulmazlıkları da bir çırpıda kaldırıverdi...
Eren Keskin
İnsanlık mevzuatı... / Eren Keskin
Hülya Yalçın
Artçı darbeler...
Nalan Temeltaş
İki seçim arası Elif Baran kırımı… / Nalan Temeltaş
Ragıp Zarakolu
“İtham Ediyorum!” (*) / Ragıp Zarakolu
Talat Ulusoy
İzmir hatırlıyor: İzmir'in kurtuluş ve ganimet bayramı...
Ulus Irkad
Kıbrıs sorunu... (39) / Ulus Irkad
Yalçın Ergündoğan
1846 yapımı Protestan Ermeni Kilisesi'nde Güneş Hızlılar'dan Arp dinlemek
Yalçın Yusufoğlu
Şehitler ölmez, Vatan bölünmez, Milli Takım yenilmez...
Kıbrıs: 1996 sonrası faili meçhul saldırılar bitmemiş daha da azmıştı...
Ulus Irkad: Biz de vatanımızı seviyorduk, hem de onlardan çok (10 bölüm)
Yalçın Yusufoğlu: 'Erkek Kültü'nün kökleri...


22-09-2016
USD : 2.95 YTL
AVRO: 3.31 YTL

Yaşam savunucuları eylemde: 'Hevsel bahçelerindeki de bir Gezi direnişidir'
Kentsel dönüşüm paneli: '1922 yangını İzmir'in kültürel dünyasını yıktı'
Devlet, Ermeni mezarlığını tahrip etti insan kemikleri ortalığa saçıldı...
Panel: Faili derin kayıplarımız
Türkiye'de Sol: Nereden Nereye?
Hrant Dink anısına atölye çalışması: Göçler, Bağlantılar, Açılımlar
Taylan Coşkun: Jean Jaurès öldü mü?
Hançepek son Ermeni'sini kaybetti...
Ermeni soykırımını inkâr, Prof. Justin Mccarthy ve türevleri...

Birlikte aranacak sözcükler arasına * koyunuz!
Google

Biletinizin numarasını arayın.
Kazananlar Tam Liste


5 Günlük Hava TahminiAna Sayfa Politika Güncel Ekonomi Sağlık Dış Haber Magazin Medya Teknoloji Spor["Sesonline" kaynak gösterilmeden sayfalarımızdan alıntı yapılamaz]